Kalousek hodlá zlikvidovat stavební spoření

Sněmovna by měla vládní návrh změn ve stavebním spoření zamítnout. Doporučil jí to dnes její rozpočtový výbor. Poslanci se tím však nemusí při konečném hlasování řídit.

Poslanci zleva, ale i zprava, poukazovali na to, že ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zřejmě hodlá plíživými kroky stavební spoření zlikvidovat.

»Souhlasit můžeme pouze s účelovostí tohoto spoření se státním příspěvkem. Diskutabilní je směřování prostředků do penzijního systému, ale i s tím bychom se asi vyrovnali. Za zásadní však považujeme jednak otevření systému všem finančním domům. To by v podstatě znamenalo zánik stavebních spořitelen.

Stavební spořitelny – pokud by chtěly pokračovat, musely by se převtělit do jiných finančních domů. Připomínám, že podporu bydlení hypotečními či jinými úvěry na bydlení tyto finanční domy už dnes dělají. A také nám hodně vadí retroaktivita. Novela by se totiž dotkla už uzavřených smluv. Proto návrh v předložené podobě nemůžeme podporovat,« zdůraznila pro náš list místopředsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM).


Zamítnutí, které navrhl Alfréd Michalík (ČSSD), podpořilo 10 členů opozice, koalice nasbírala jen osm záporných hlasů.

Stavební spoření by podle návrhu vlády kromě stavebních spořitelen mohly nabízet i univerzální banky. Václav Votava (ČSSD) se prý nemůže zbavit podezření, že jde o záměr ministra financí, jak stavební spoření sprovodit ze světa.

Stát původně přispíval střadatelům 4500 Kč, poté třemi a nyní už jen dvěma tisícovkami ročně – erár to přijde na pět miliard korun. A pokud jde o to, že spoření se státním příspěvkem bude moci být využito pouze na bydlení, případně jako úspory na důchod? František Laudát (TOP 09) podotkl, že lidé před důchodem si budou moci nechat postavit tak akorát hrobku.

 


Michal Doktor (nezařazený, zvolen za ODS) si zafilozofoval, zda »předkladatel už náhodou nelituje, že vůbec tento návrh existuje«. Ve shodě s opozicí odmítá podpořit retroaktivní změnu (změny by se týkaly už běžících smluv).

Náměstek ministra financí Radek Urban odmítl, že by snad ministerstvo mělo záměr stavební spoření zrušit. Tento produkt podle něj naopak občany naučil konceptu dlouhodobých úspor a omezování spotřeby.

»A pokud jde o nepravou retroaktivitu, tu už Ústavní soud jednou umožnil, šlo o snížení státního příspěvku na už běžící smlouvy,« uvedl. Novela zákona o stavebním spoření zavádí účelovost státní podpory. Bude možné ji použít jen na bydlení nebo na důchodové připojištění. Změny by měly platit od r. 2014 pro všechny smlouvy včetně dříve uzavřených.

(ku)


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 44 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


sklenar.franta
2013-02-28 16:56
Mám stejný názor. Lepší by bylo zlividovat Kalouska. To je tím, že
se do ekonomie plete člověk, který snad ani neumí počítat. Ten
příspěvek od státu dostávali i ti, kteří to opravdu potřebují. A
ti co to nepotřebují, budou krást jinde. Kalousek jim v tom pomůže.
xarrixa
2013-02-28 11:24
je fakt,že plevel nelze snadmo odstranit ai ze zahrady
xarrixa
2013-02-28 11:21
spoření nechát..zlikvidovat Kalouska...žádná škoda Česku
nevtnikne
jaroslav.hadas
2013-02-27 19:50
Na tom Kalouskovi je fakt vidět to ,že není ekonom ale chemik ,protože
to co předvádí je spíše výroba výbušných směsí.Včera to bylo
zrušení slev studentům dneska stavební spoření a co zítra.Je situace
ve společnosti málo výbušná a proto tam Kalousek nalévá čím dál
více ne oleje ,ale přímo benzínu.Nejeden šílený chemik při
míchání svých směsí na to doplatil.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.