Reklama
AKTUALIZOVÁNO

Babiš vyhrožoval, koalice se chvěje

Vládní koalicí otřásá aféra Šincl. Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš vyhrožoval poslanci ČSSD Ladislavu Šinclovi. To vyvolalo rozhořčené reakce jak uvnitř koalice, tak u opozice.

Vše vypuklo na úterním jednání sněmovny, kde Šincl kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Babiš pak další den na koaličním jednání obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce a údajně Šincla zastrašoval. »Babiš otevřel složku nadepsanou mým jménem a začal citovat směs domněnek a pomluv, týkajících se mých předešlých zaměstnání, majetkových poměrů, a dokonce i mé rodiny,« doplnil.

Dnes politici ze všech stran spustili smršť kritiky na Babišovu adresu. »Ministr Babiš vyrostl na své pozici do rozměrů, kdy si zřejmě myslí, že může vše. Způsob, který zvolil nyní, je ten nejhorší, co mohl vymyslet,« řekla k situaci místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil Babišovo chování za zcela nepřijatelné a bezprecedentní. Svolal kvůli němu i koaliční radu. Po jejím jednání bylo oznámeno jen to, že se shodla, že by se Babiš a Štincl měli sejít a spor si vyjasnit.

Mnohem tvrdší postoj zaujala ČSSD, která kvůli aféře svolala grémium. »Ministr musí ve své práci strpět kritiku představitelů Parlamentu i občanů a nemůže na ni reagovat metodami, které připomínají nechvalnou praxi bývalé komunistické Státní bezpečnosti. Parlament je oprávněn kontrolovat jak činnost vlády, tak ministerstva financí,« píše se v prohlášení grémia.

ČSSD prý zvažuje, jestli by se Babiš neměl kvůli aféře se Šinclem zodpovídat před mandátním výborem. Podle Sobotky to záleží na zvážení Šincla. Sobotka bude nicméně rozhodně požadovat omluvu.

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek uvedl, že je Babišovým chováním šokován. On, stejně jako premiér, nicméně odmítl, že by tento spor ohrožoval fungování koalice.

Přisadil si i Miroslav Kalousek (TOP 09). »Dnes je již zcela lhostejné, jak dopadne v Bratislavě Babišův soud o evidenci ve svazcích StB. Styl práce a kvalita výcviku byly potvrzeny v politické praxi,« poznamenal Kalousek na facebooku.

Babiš kritiku odmítl a prohlásil, že se Šinclovi v žádném případě neomluví. Žádnou složku na Šincla nemá, tvrdí. »Zásadně to odmítám, žádnou složku jsem neměl, ale desky zákonů, které jsem měl číst v Senátu. Na nich jsem měl pár listů článků z médií,« uvedl Babiš. Čerpal prý například z Hospodářských novin, Mladé fronty Dnes nebo Haló novin. Později novinářům ukázal stažené články, které se týkaly Šinclova bydlení v domě napsaném na manželku nebo zneužívání poslaneckých náhrad. Na této svodce měl přilepený lístek s poslancovým jménem. »Je to pro mne nedůvěryhodný člověk, který s mým bývalým náměstkem Prosem prosadil změnu postoje ministerstva financí vůči vládou schválenému návrhu zákona za mými zády, bez mého vědomí,« poznamenal dále na adresu Šincla.

Šincl při úterním jednání sněmovny kritizoval ministerstvo financí kvůli postoji k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění. Poznamenal, že rozpočtový výbor jeho návrh podpořil a ministerstvo s tím víceméně souhlasilo, ale pak svůj postoj začalo měnit. Šincl naznačoval, že za výhradami ministerstva by mohly být Babišovy obchodní zájmy ministra. Předseda ANO ve Sněmovně popřel, že by měl na Šinclově návrhu novely pojišťovnictví nějaký osobní zájem. Podle včerejšího vydání deníku E15 loni otevřela v ČR pobočku firma Babišova bratra Alexandra, slovenská Scheibner Insurance Broker. Podnik mimo jiné působí právě jako zprostředkovatel byznysu pojišťoven a zajišťoven. Grémium ČSSD Šinclův pozměňovací návrh podpořilo.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 23 hlasů.

(zr)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.