Papež: Kapitalismus je hromada špíny!

Papež František ve čtvrtek potvrdil, že je v současnosti možná nejlevicovějším globálním politikem planety. Zveřejnil svou druhou encykliku, která pojednává o ochraně životního prostředí, ale i o »strukturálně zvrhlém« ekonomickém systému, v němž žijeme. Ten umožňuje bohatým vykořisťovat chudé a dělá ze Země »ohromnou hromadu špíny«.

Papež se s v encyklice podle ČTK obrací na všechny lidi, nikoli jen na věřící. Hlavní příčinou oteplování, jež ničí planetu, je podle hlavy katolické církve lidská činnost. V textu poukazuje na to, že za neúspěch vrcholných jednání o ekologii může podřízenost politiky financím.

»Mnohé vědecké studie upozorňují, že větší část globálního oteplování v posledních desítkách let je důsledkem velké koncentrace plynů se skleníkovým efektem (oxid uhličitý, metan a další), které se vypouštějí hlavně v důsledku lidské činnosti,« stojí v encyklice.

Encyklika je nejautoritativnější dokument, jaký může papež vydat. Vždy se zabývá otázkami, které církev v dané chvíli považuje za nejdůležitější. František převzal své jméno po svatém Františku z Assisi, jenž je patronem ekologie. Od svého nástupu do funkce v březnu 2013 zmínil vztah člověka a přírody již v několika svých vystoupeních. Například vloni v lednu uvedl před diplomaty ve Vatikánu: »Bůh vždycky odpustí, my odpouštíme někdy, ale když je s přírodou špatně zacházeno, ta neodpouští nikdy.«

Papež nově varuje, že toto století může být svědkem vážných klimatických změn a ničení ekosystémů, pokud se nic neudělá. »Lidstvo si musí uvědomit, že je nezbytné pozměnit životní styl, výrobu a spotřebu. A to s cílem bojovat proti oteplování, tedy alespoň proti lidským příčinám, které ho vyvolávají či zvyšují.«

Nový Mao?

Je třeba ihned jednat, zdůraznil František na adresu mezinárodního společenství. Vyzývá k odvážné kulturní revoluci s cílem napravit to, co nazývá strukturálně zvrhlým ekonomickým systémem.

Univerzálnost textu Vatikán podpořil tím, že encykliku ve čtvrtek představili novinářům společně ghanský římskokatolický kardinál, řecký pravoslavný teolog, německý ateistický vědec a americká ekonomka a katolička.

Papež vyzývá země světa, aby snižovaly množství skleníkových plynů v ovzduší. Tím se podle komentáře stanice France25 trefuje hlavně do Spojených států a Číny, jejichž výroby nejvíce znečišťují životní prostředí a které se zdráhají to zásadně změnit.

Odpovědnost za zlepšení stavu leží podle Františka na ekonomických velmocích. »Nadešel čas přistoupit na určité omezení (ekonomického) růstu v některých částech světa a poskytnutí zdrojů pro zdravý růst v jiných částech světa,« věří papež.

Informace manipulují podnikavci

Zatím však je podle něj úsilí v zájmu zlepšení životního prostředí často neúspěšné kvůli odporu mocných a nezájmu lidí. »Ekonomický zájem dokáže velmi snadno převážit nad obecným blahem a zmanipulovat informace ve svůj prospěch,« cituje AFP z encykliky.

Encykliku ihned uvítaly organizace na ochranu životního prostředí. Text například podle vědce Veerabhadrana Ramanathana z amerického oceánografického ústavu povede lidi nejspíš k větší odpovědnosti (kéž by měl pravdu...).

Encyklika o 191 stranách však podle AP vyvolá nelibost u mnoha konzervativců ve světě včetně USA. »Nemyslím, že bychom měli politizovat naši víru. Myslím, že náboženství nám má pomáhat stát se lepšími lidmi a méně se zabývat věcmi, které zasahují do politiky,« snažil se už schopit pokrokové Františkovo poselství republikánský kandidát na amerického prezidenta, katolík Jeb Bush. Není zdaleka sám, kdo si myslí, že papež se nemá zapojovat do debaty o příčinách a řešení oteplování, natožpak kritizovat kapitalismus. Bush a všichni další jemu podobní tak potvrzují, že patří mezi ty, kteří kvůli vlastnímu prospěchu planetu systémem »Po nás potopa« klidně zničí. Necháme si to líbit?!

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 189 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2015-06-22 19:03
No kupodivu na ČT papeže ocitovali komplet. A i to pak rozebírali v
rozhovoru s jednou tuším politoložkou z Brna. Byla velmi objektivní a
celé to vyznělo na ČT až nečekaně protirežimně. Asi víc, než
očekávali - na moderátorce bylo vidět, jak je nesvá:) RJ
rosemil71
2015-06-22 08:14
HN:Neměl jsem možnost to sledovat,poněvadž jsem byl v práci,ale asi se
moc nespletu,že tam probírali hlavně životní prostředí.Ne že by to
nebylo důležité téma,ale ta kapitalistická hromada fekálií je jaksi
atraktivnější.
halonoviny
2015-06-21 19:22
Rosemil: A na ČT24 po 21. hodině dnes bude další report o encyklice.
Obávám se, že to dopadne stejně jako v tom rozhlase... RJ
Vykydal.Vaclav
2015-06-20 13:38
Těch levicových projevů hlavy katolické církve, hamižné a nenasytné
organizace je nějak moc. Navíc je to jezuita, které z Rakousko_Uherska
(tím tedy i z českých zemí) vyhnal císař Josef II (1741-1790) a
jejich majetek zabavil. Dnes naši nenažranci v čele s Dukou to chtějí
zpátky. Nevěřím, že by se katolická církev (církev ze všech
církví nejcírkvovatější - K. H. Borovský) nějak napravila. Může
být v jejím čele kdokoliv.
rosemil71
2015-06-20 12:34
Na Radiožurnálu byla o encyklice docela obsáhlá reportáž.Avšak o
hromadě špíny ani slovo.Že by se to někomu nehodilo?
hajek.jiri51
2015-06-19 19:38
Bílá ovce v černém stádu. Jen aby vydržel.
m.hom
2015-06-19 18:58
Také si myslím, že je to správný člověk. A stará se právě o to ,
o co má - o "duši" člověka. A duše - to je pro mě i
svědomí, zodpovědnost, prostě morálka člověka. Kdyby ho ti naši
duchovní představitelé lépe poslouchali, bylo by všechno lepší.
Naši biskupové a arcibiskupové vzbuzují zejména hněv a opovržení.
Je to škoda.
rosemil71
2015-06-18 20:46
Tak za tohle je papež frajer.Jak je vidět,není katolík jako
katolík.Všichni ti naši Dukové,Kalousci,Halíci,atd.jsou pouhou ubohou
parodií,protože ztělesňují přesně to,co papež kritizuje.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.