ILUSTRAČNÍ FOTO – Haló noviny/Karel RŮŽIČKA

Zítra další z řady protestů zdravotníků

Zdravotnictví patří k resortům, které si v novodobé historii samostatné České republiky nemůžou stěžovat na nedostatek akcí. O protesty a stávky v jakékoli podobě tu rozhodně nouze není. Lékaři se většinou domáhají zvýšení platů, žádají změny systému financování, či protestují proti záměrům jednotlivých ministrů, a to bez ohledu na to, z jaké politické strany přicházejí.

Zítra se uskuteční protestní akce pořádaná Českou lékařskou komorou. Občanům chce sdělit, že ministr Leoš Heger (TOP 09) omezuje svými zákony a vyhláškami dostupnost, kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Komora protest nazvala Dnem zdraví lékařů.

První stávka lékařů v historii ČR

1. listopadu 1995 – Česká republika zažila vůbec první stávku lékařů v dějinách. Zorganizoval ji Lékařský odborový klub (LOK) pod vedením Davida Ratha. Lékaři stávkovali za zvýšení platů a změnu financování zdravotnictví. Zaměstnaní lékaři nepřišli do práce, na klinikách a v nemocnicích byla jenom služba. V Praze se uskutečnila před budovou ministerstva demonstrace, které se zúčastnilo asi 5000 lékařů z celé ČR. Na demonstraci bezprostředně navázala administrativní stávka lékařů, během níž lékaři posílali na ministerstvo zdravotnictví veškerou agendu. Do 15. listopadu na úřad přišlo přes 12 tisíc dokumentů.

Kampaň Titanik a další dvě stávky

11. března 1996 – Zdravotníci zahájili kampaň Titanik, jejímž prostřednictvím chtěli poukázat na špatný stav resortu. Před některými nemocnicemi se konala shromáždění lékařů a sester, jinde se připojili podepisováním petičních archů.

25. března 1996 – Lékařské odbory vyhlásily druhou stávku zdravotníků - lékařů, sester a zdravotnického personálů. Zúčastnili se jí zaměstnanci 130 nemocnic ze 199, na Václavském náměstí v Praze demonstrace 16 500 zdravotníků. V nemocnicích byl zajištěn víkendový provoz. Stávka pokračovala i další den. Podle údajů VZP přišly nemocnice za dva dny stávky na výkonech až o 140 milionů korun.

15. května 1996 – LOK vyhlásil třetí stávku zdravotníků, probíhala většinou formou besed.

Stávková pohotovost a varovná stávka

2. listopadu 2001 – Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče (OS ZSP) vyhlásil stávkovou pohotovost. Vyjádřil tak nesouhlas s rozhodnutím vlády o odkladu zvýšení mezd pracovníkům ve státní sféře.

20. května 2003 – OS ZSP opět vstoupil do stávkové pohotovosti kvůli platům. Chtěl zabránit změně systému odměňování pracovníků ve zdravotnictví, kterou připravovala vláda.

19. června 2003 – LOK vyhlásil varovnou stávku lékařů, kterou dali najevo nesouhlas s vládní reformou veřejných financí. Provoz ve většině nemocnic byl normální, lékaři protestovali jen symbolicky.

ILUSTRAČNÍ FOTO – Haló noviny/Karel RŮŽIČKA
První protesty soukromých lékařů

6. ledna 2004 - První velký výstražný protest privátních ambulantních lékařů, zubařů a lékárníků. Žádali vládu, aby při řešení finanční krize zdravotnictví přihlížela k potřebám ambulancí a lékáren, které existenčně ohrožovaly pozdní platby VZP. Protest byl většinou symbolický. Zúčastnilo se jej asi 80 % lékařů a lékárníků.

6. října 2005 - Největší stávka praktických lékařů, kteří zavřeli většinu ordinací. Vyvolalo ji neúnosné zpožďování plateb od pojišťoven. Hlavní vinu ale přičítali lékaři »nevhodným zásahům« ministerstva. Před jeho budovou demonstrovalo asi 1500 z celkem více než 6000 praktických lékařů.

Stávka milionářů

26. ledna 2006 - Lékárníci uspořádali svou vůbec první demonstraci. Před budovou ministerstva se jich sešlo zhruba 1500. Nesouhlasili s kroky ministra Davida Ratha, snížením obchodní přirážky na léky o 3 % a s pozdními platbami za léčiva od pojišťoven. Koncem ledna manifestačně zavřeli na tři hodiny lékárny. Podle informací komory zavřelo 2107 z 2286 lékáren, tedy přes 92 %. Rath jejich akci označil za stávku milionářů.

24. února 2006 - Zhruba 8000 zdravotníků a pacientů z celé republiky se na víc než hodinu sešlo v Praze na Staroměstském náměstí, aby protestovali proti politice ministra Davida Ratha. Požadovali jeho odvolání. Rath demonstrantům vzkázal, že neustoupí.

20. až 26. května 2006 - Týden zdravotnického neklidu, který vyhlásili členové krizového štábu lékařů, lékárníků a malých nemocnic. Péče se neomezila, akce namířené proti krokům ministra Ratha byly symbolické. Akci zakončili 26. května nespokojení zdravotníci a pacienti v Praze demonstrací a průvodem od sídla ministerstva k úřadu vlády. Týden se konal pod heslem »Nejsme pokusnými králíky doktora Ratha«.

Nespokojení praktici a pediatři

28. března 2007 - Praktičtí lékaři na řadě míst republiky neordinovali. Zapojilo se asi 70 % dětských lékařů a asi 25 % praktiků pro dospělé. Lékaři nesouhlasili s výší plateb od zdravotních pojišťoven.

19. září 2007 - Většina praktických lékařů a pediatrů opět zavřela ordinace, v některých regionech to bylo i více než 90 % ordinací. Protestovala tak proti navrhované výši úhrad za péči pro příští rok.

21. května 2008 - Přes tisíc odborářů protestovalo před budovou úřadu vlády v Praze proti vládní reformě zdravotnictví. Protestovali proti návrhu ministra Julínka (ODS) přeměnit zdravotní pojišťovny a univerzitní nemocnice na akciové společnosti.

24. června 2008 - Hodinové výstražné stávky proti reformám kabinetu Mirka Topolánka se podle pořádající ČMKOS zúčastnilo 985 000 lidí, práci jich na hodinu přerušilo 306 000. Součástí byl protest zdravotníků proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Stávky se zúčastnili zaměstnanci všech fakultních nemocnic v ČR i některých dalších zdravotnických zařízení. Nemocnice často omezily provoz a fungovaly jako o víkendech, někde se zdravotníci k akci připojili jen symbolicky. Podle zdravotnických odborů se aktivně zapojilo asi 30 000, dalších 40 000 kolegů s nimi sympatizovalo.

Děkujeme, odcházíme!

18. května 2010 - Lékařské odbory odstartovaly kampaň nespokojených lékařů »Děkujeme, odcházíme!«. Připravenost podat výpověď vyjádřily svým podpisem tisíce nemocničních lékařů. V nemocnicích jich pracovalo dohromady 16 tisíc. Akce skončila v únoru 2011 dohodou protestujících s ministerstvem zdravotnictví.

20. listopadu 2012 - Čeští lékaři se zapojili do prvního společného protestu zdravotníků zemí visegrádské čtyřky. Symbolicky pět minut po dvanácté se sešli na zhruba půlhodinových shromážděních. Pacientů se to nijak nedotklo. Doktoři protestovali proti nízkým platům a plánovanému rušení nemocnic.

Den zdraví lékařů

1. března 2013 – Zítra se uskuteční protestní akce pořádaná Českou lékařskou komorou. Občanům chce sdělit, že ministr Leoš Heger (TOP 09) omezuje svými zákony a vyhláškami dostupnost, kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Komora protest nazvala Dnem zdraví lékařů.

Ti si mají vzít volno na odpočinek, nebo jít na preventivní vyšetření ke kolegům. Podle posledních informací však půjde spíše o symbolický protest, lidé ho prý poznají v řadě případů jen z vyvěšených letáčků.

Většina ambulancí bude fungovat v běžném režimu a nepřipojí se k němu ani praktičtí lékaři. Pacientům bude nabízena petice nazvaná Chceme kvalitní zdravotnictví, ve které svým podpisem stvrdí, že »důrazně žádají, aby byla zachována dostupná kvalitní zdravotní péče«. Petici a protest v soukromých ambulancích organizuje ČLK, protest v nemocnicích organizuje Lékařský odborový klub. Akci podporuje Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN).


Více zde: Zítra je Den zdraví lékařů


Jana DUBNIČKOVÁ


Jana DUBNIČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.