Účastníci se poklonili obětem druhé světové války. V popředí uprostřed Petr Šimůnek, vpravo poslanec Václav Snopek a Zdeněk Levý. FOTO - Lidmila KRUŽÍKOVÁ

Neztratit národní identitu

»Nesmíme ztratit národní identitu, český národ si zaslouží svou vlast.« To jsou slova, která na jubilejním, 25. přátelském setkání Čechů, Moravanů, Slezanů a Slováků na Lázku (na Lanškrounsku) pronesl první místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek. Sobotní akce proběhla za nádherného počasí a velké účasti veřejnosti.

Ve svém vystoupení se Šimůnek dotkl současné situace. Varoval například před nebezpečím sudetoněmeckého landsmanšaftu, citoval známý výrok Julia Fučíka: »Dobří a špatní lidé jsou v Čechách i v Německu, spojme ty dobré v Německu i v Čechách a vytvořme pro ně důstojný život v Čechách i Německu.«

Josef Skála, odborník na mezinárodní problematiku, vysvětlil okolnosti současné situace na Ukrajině a v Řecku a ostře kritizoval Spojené státy, které jsou strůjcem negativního, s čím se v současné době potýkáme i my v Evropě. »Nesmíme defenzivně uskakovat, musíme přejít do ofenzivy, ať USA platí účty za to, co udělaly.«

Mezi hosty setkání na zemské hranici byli také poslanec Václav Snopek, předseda Ústřední rozhodčí komise KSČM Zdeněk Levý, předsedkyně Republikové rady Levicových klubů žen Květa Šlahúnková, předseda popradského OV Komunistické strany Slovenska Petr Jakubčák, organizátoři přivítali rovněž krajské zastupitele i zástupce Klubů českého pohraničí (KČP).

Plný areál se poklonil památce padlých odbojářů z druhé světové války. Bouřlivým potleskem odměnil účinkující, ať to byl DUALL Sopotnice nebo Moravští muzikanti, kteří si získali srdce všech. Byli skromní, usměvaví, přátelští, ale hlavně výborní hudebníci.

Levicový klub žen Lanškrounska nabídl – tak, jak to bývá na každé levicové akci - ve svém stánku krásné ruční práce, které se dobře prodávaly. »A postaral se i o naše bříška. Ale byli tam i další vynikající kuchaři, jen si mnozí posteskli, že toho chutného guláše mohlo být víc,« sdělila našemu listu Lidmila Kružíková, která setkání moderovala s Václavem Opaskem.

Zájem o diskusní stan

Posluchači z diskusního stanu

Účastníci mohli také diskutovat. Diskusní stan, ve kterém se vystřídali všichni hosté – krajští zastupitelé, členové a členky KČP a LKŽ, Petr Šimůnek, Josef Skála, Václav Snopek, Václav Exner, někdejší europoslanec Jaromír Kohlíček aj., byl stále plný, a padala v něm řada dotazů, které vtipně a s přehledem usměrňovali Hana Horská a Jaroslav Fišer, členové Zastupitelstva Pardubického kraje.

Nechyběly soutěže pro děti, své malé výročí měla vědomostní soutěž O pohár KV KSČM Pardubice, která se letos konala už podesáté. Atrakcí byla letecká akrobacie, kterou zabezpečil Josef Odehnal a předvedl Miroslav Červenka, akrobat Střediska vrcholového sportu Staré Město.

»Pětadvacátý Lázek se rozhodně vydařil, přálo nám i počasí, všichni byli spokojeni, a tak to má být,« předala své dojmy Kružíková s tím, že pořadatelům z Ústí nad Orlicí, Svitav a Šumperka patří velké poděkování a přání, aby ještě dlouho měli dostatek síly a elánu pro organizování tak krásných akcí.

(lk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 47 hlasů.

(lk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kafrmi
2015-08-03 22:36
Jo pravdu má pan Skála, tam je počátek všeho zla na světě.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.