Minus není plus

Včerejší vyjednávání odborářů s ministerstvem zdravotnictví na zdravotnické tripartitě skončilo krachem. Odboráři požadovali změnu úhradové vyhlášky tak, aby nemocnice dostaly více peněz. Ministerstvo to odmítlo.

Nemocnice se prý mají domluvit jednotlivě se zdravotními pojišťovnami, aby jim lepší úhrady daly do smluv. Podle propočtu odborů klesnou příjmy od pojišťoven někde až téměř o 20 %. Hrozí tak zhoršení kvality a dostupnosti péče, tvrdí odboráři. »Chtěli nás přesvědčit, že minus je plus,« komentoval tripartitu viditelně rozhořčený šéf lékařských odborů Martin Engel.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková potvrdila, že k dohodě zdravotnická tripartita nedospěla. »Odbory předložily ministerstvu informace z jednotlivých nemocnic, kde se sníží úhrady o 5 %, v reálu se započtením inflace a DPH to je až 13 %,« upřesnila Žitníková.

Dopady podle ní už má úhradová vyhláška ve fakultních nemocnicích, kde lékařům berou příplatek 6,25 %, který dostali v roce 2011 po protestní odborové akci »Děkujeme, odcházíme«. »Máme informaci, že pokud se úhradová vyhláška nezmění, budou muset i v menších nemocnicích začít snižovat platy. S tím nesouhlasíme a budeme se muset poradit o dalším postupu,« řekla Žitníková.

Odbory vytvořily s nemocnicemi a pacienty krizový štáb. Tvrdí, že vyhláška snižuje úhrady za akutní lůžkovou péči o 13,5 %, za následnou péči o 12,5 % a za ambulantní péči o 17,5 %.

Ministerstvo propočty odmítlo jako chybné, štáb prý účelově kalkuluje a straší lidi, aby dosáhl zvýšení plateb. Omezování péče prý nehrozí, příjmy zdravotních pojišťoven budou letos 228,9 mld. Kč s meziročním růstem 2,4 % a výdaje 230,849 mld. s růstem 1,5 %. »Pro některé odboráře slouží úhradová vyhláška jen k tomu, aby se zviditelnili. Reálné podklady pro obavy nejsou,« řekl náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

(zku)


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 15 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.