ILUSTRAČNÍ FOTO - Haló noviny/Jiří ZIKMUND

Ve čtvrtek se sejde bezpečností rada státu, kvůli kauze České pošty

Ve čtvrtek po jednání vlády se sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu (BRS). Důvodem je kauza České pošty. Sdělil mluvčí vlády Martin Ayrer. Premiéra Bohuslava Sobotku o schůzku předsednictva BRS požádal ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Důvodem je ohrožení ekonomických zájmů státního podniku Česká pošta a rovněž s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra, informovala mluvčí ministerstva Lucie Nováková.

Ministrova nedělní aktivita souvisí s informacemi o údajné korupci při jednání s poštou, které ve středu zveřejnil server Neovlivní.cz. V případu je zmiňováno právě i Chovancovo jméno, který ale jakékoli takové obvinění odmítl.

Úplatek údajně žádal člen středočeské ČSSD Kamil Choc. Peníze chtěl po podnikateli Lukáši Čadkovi, který vede s Českou poštou spor o 24 milionů korun, sdělil již dříve ČTK Nadační fond proti korupci (NFPK). Ve sporu jde prý o zakázku, kterou Čadkova firma plnila pro Českou poštu v roce 2010. Z obchodu nakonec sešlo, což přivedlo podnikatele ke krachu. Čadkovi se pak ozval Choc s nabídkou, že spor vyřeší. Podmínkou údajně bylo, že mu Čadek zaplatí tři miliony v hotovosti.

Z jednání mezi Čadkem a Chocem je prý nahrávka, na které Choc slibuje, že získá nový kontrakt za tři miliony korun, dva pro ČSSD, jeden přímo pro ministra vnitra Chovance, do jehož gesce pošta spadá. Chovanec i ČSSD se od kauzy distancovali. Ministr podal již dříve kvůli případu trestní oznámení. Věc vyšetřuje policie.

Trestní oznámení podala v minulosti i Česká pošta, která ho později rozšířila.

»Důvodem rozšíření trestního oznámení z června a podání nového jsou zjevně zfalšované emaily, které jsou záměrně šířeny do médií s cílem poškodit Českou poštu a její představitele,« uvedla pošta tento týden v prohlášení.

Ministerstvo vnitra dnes v doplňujícím prohlášení uvedlo, že trestními oznámeními Chovance a manažerů České počty je zásadně limitována možnost reagovat na jednotlivé informace z této kauzy, neboť se písemně zavázali k mlčenlivosti, aby nenarušili vyšetřování. Společně s Českou poštou nicméně zformulovalo 15 otázek týkajících se aktivit Čadka či Choce, jejichž zodpovězení má objasnit důvody této kampaně, kterou ministr vnitra Milan Chovanec podle svého dřívějšího vyjádření považuje za pokus o mediálně-politický atentát s ekonomickým cílem, sdělilo ministerstvo.

(zr)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 20 hlasů.

(zr)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


yucon.fox
2015-08-17 17:46
Jestliže kvůli Chocově 3 mega zasedá Bezpečnostní rada státu, pak
měla kvůli Rathově 7 mega zasedat zřejmě EU a kvůli Novákově 40
mega asi OSN.
kafrmi
2015-08-16 20:33
xaverl, kdyby jenom demokrat.
xaverl
2015-08-16 20:04
V posledních 26 letech - kudy chodil tudy krad ruku v ruce - občanský,
sociální, lidový - v podtatě jakýkoliv demokrat.
kafrmi
2015-08-16 16:51
Ještě že jednání bude určitě tajné, jinak by jsme se asi nasmáli.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.