Připomněli si Koloru, fenomén Pojizeří

Bývalí pracovníci národního podniku Kolora na Semilsku vzpomněli v sobotu svou bohatou historii. Muzeum a Pojizerská galerie Semily uspořádaly výstavu nazvanou Textilnictví – Kolora, fenomén Pojizeří aneb Život v bavlně.

Kdo byli iniciátory této výstavy? V prvé řady Lubomír Fejfar, sběratel a dokumentarista z Libštátu, který pečlivě za pomoci mnohých bývalých textiláků nashromáždil několik set dokumentů připomínajících vznik a historii bývalých šestnácti textilních závodů, zejména z období po roce 1945.

Návštěvníci výstavy se mohou seznámit s různými druhy textilní výroby, která uspokojovala potřeby občanů, dospělých i dětí, v jejich každodenním životě. Na devatenácti panelech je dokumentován vznik výše uvedených závodů Semilska až do roku 1989, kdy v nich v uvedeném roce pracovalo 4033 zaměstnanců. V předsálí výstavní síně si návštěvníci se zájmem mohou prohlédnout obsah kronik brigád socialistické práce jednotlivých závodů, který dokumentuje bohatý pracovní, kulturní a zájmový život pracujících.

Logo národního podniku Kolora

Aby tyto dokumenty a vzpomínky na slavnou historii výroby textilu na Semilsku »spatřily světlo světa«, se značně zasloužili pracovníci místního muzea, kteří za vedení ředitelky Terezy Nemeth udělali vše pro úspěch výstavy. Ti také při slavnostním otevření výstavy sdělili návštěvníkům, proč věnovali takovou pozornost jejímu obsahu a uspořádání. Podle vyjádření ředitelky šlo při zahájení výstavy o nevídanou účast zájemců. Vernisáže se zúčastnila i semilská rodačka starostka Lena Mlejnková, která ocenila zejména obětavou činnost autora výstavy Lubomíra Fejfara a pracovníků muzea.

Je dobře, že problematice dějin podniků a závodů, čs. průmyslu, který dosahoval v letech 1945-1989 hodně úspěchů nejen v naší republice, ale i v mnohých zemích světa, je v současné době věnována větší pozornost. To potvrdil i host výstavy Josef Jiránek ze Dvora Králové, který je také autorem podobné výstavy textilních závodů TIBA.

Promítání dokumentárních filmů

K tomu je třeba dodat, že pracovníci závodů Kolora a návštěvníci vernisáže měli možnost v místním kině v odpoledních a večerních hodinách zhlédnout dokumentární film, kterého je také autorem Lubomír Fejfar. Diváci mohli spatřit nejenom samotnou výrobu, ale hodně zajímavého ze života zaměstnanců - péči o jejich zdraví, bohaté kulturní aktivity, činnost pěveckého souboru, dovolené a rekreace, zájezdy například do Čalova na Slovensko a do jiných míst v republice, péči o mateřské školy, prvomájové průvody, nábor nových pracovníků a také udělování československých vyznamenání práce – Rudého praporu. Jistě i tato vzpomínaná činnost zaslouží ocenění.

A nakonec - o účast Sekce regionálních dějin Klubu společenských věd (která systematicky sbírá veškerou dokumentaci o hospodářském životě bývalého Československa, zejména v poválečném období – pozn. red.) se zasloužila dobrá znalkyně života Semilska Jana Vacková.

Výstava bude přístupna do neděle 22. listopadu, denně od devíti do 16 hodin. V rámci výstavy se ve dnech 20. října (od 17 hodin) a 24. října (od 14 hodin) v prostorách Státního okresního archivu Semily konají přednáškové cykly a besedy pro veřejnost o vlivu textilního průmyslu na urbanismus města a život obyvatel.

František KOVANDA

REPRO – materiály Muzea a Pojizerské galerie Semily


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 9 hlasů.

František KOVANDA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.