Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Nejvyšší čas zajít k zubaři

Víte, která nemoc je na světě nejrozšířenější? Není to ani chřipka, ani nejrůznější civilizační nemoci. Je to obyčejný zubní kaz. Jen málokdo na světě má to štěstí, že se mu za celý život neudělá ani jediný. Podle statistik postihuje v průměru 80 % obyvatelstva, přičemž v některých oblastech je jeho výskyt vyšší, jinde naopak nižší. Možná, že zubní kaz se na první pohled jeví jako celkem neškodná banalita. Víte ale, že pokud se nechá neřešený delší dobu, může vážně ohrozit vaše zdraví? A nejen to vaše. Ale například i vašeho ještě nenarozeného miminka.

Myslíte si, že jste vcelku zdraví a připraveni na vše? A jste si tím jisti i u svého úsměvu? »Tělo není a nemůže být zdravé, pokud jsou ústa plná kazů s miliardami patogenních bakterií, mají nemocnou kost s parodontitidou a záněty dásní, pod kořeny zubů jsou váčky. Tyto patologie mohou ovlivňovat kterýkoli orgán lidského těla a jeho funkci. Mohou zvyšovat tlak, zhoršovat srdeční onemocnění, a při těhotenství vést k potratu nebo předčasnému porodu,« varuje doktorka Taťána Vrbková, členka Odborné skupiny pro dentální zdraví a prevenci při ČSK.

Vznik zubního kazu

Zubní kaz je chronické onemocnění, při kterém dochází k poškození tvrdé zubní tkáně kyselinami, vznikajícími přeměnou cukrů v potravě. Existuje několik stádií vývoje zubního kazu od pouhým okem neviditelného počátečního stádia až po vznik rozsáhlého defektu zubu. Během každého jídla dochází činností bakterií v ústní dutině k přeměně cukrů z potravy ve škodlivé kyseliny. Kyseliny snižují pH v dutině ústní a dochází tak k rozpouštění minerálů na povrchu skloviny (demineralizaci). Po různě dlouhé době se pH v ústech opět zvyšuje a minerály na povrchu skloviny se obnovují (remineralizace). Zuby neustále procházejí stádii demineralizace a remineralizace, která jsou za normálních okolností v rovnováze v závislosti na našich stravovacích návycích a ústní hygieně. Pokud proces demineralizace probíhá častěji než remineralizace, vzniká časné stádium zubního kazu, které se jeví jako bílá skvrna na povrchu skloviny. Toto stádium zubního kazu je nejen preventabilní, ale může se také vyhojit. Bez okamžitého zahájení účinných preventivních opatření však sklovina dále ztrácí minerály, stává se méně odolná, kaz se zvětšuje a vzniká jasně patrný defekt.

Neodkládejte zubaře

Každý dospělý člověk má nárok na dvě kontroly u zubního lékaře za rok. Proč tak často, když preventivní prohlídky u praktického doktora bývají jen jednou za dva roky? Odpověď je jednoduchá. Nikdo neví, kdy se jeho zdravotní stav může z jakékoli příčiny změnit. Ať již vlivem úrazu, nebo náhlé nemoci, nutnosti operace, či v lepším případě těhotenství. U všech těchto situací je totiž zanedbaný zubní kaz velkou překážkou, která může i ohrožovat život pacienta. A zatímco úrazy, nebo vznik nemoci jen těžko ovlivníte, na těhotenství byste se měli důkladně připravit. A to oba partneři!

Před otěhotněním

Vhodná doba pro návštěvu zubního lékaře před plánovaným těhotenstvím nastává právě teď, protože nejvíce těhotenství začíná v listopadu. Plané neštovice, bakteriální střevní onemocnění, salmonelové infekce, virové a jiné specifikované střevní infekce, pásový opar – to je žebříček nejrozšířenějších sledovaných infekčních onemocnění. Pak jsou tu ovšem ještě infekční onemocnění, jejichž výskyt se nesleduje, protože postihují téměř 100 % populace. K těm patří zubní kaz stejně jako rýma nebo nachlazení. Žena, která se chystá k tak závažnému a závaznému kroku, jakým je přivést na svět dítě, a nejen ta, by proto rozhodně měla mít zdravý chrup bez ohrožujících bakterií. Komplikace zubního kazu a zejména neléčené záněty dásní a parodontu přitom mohou vést až k potratu nebo předčasnému porodu. Po otěhotnění již bývá odstranění zubního kazu problematické. »Je pozdě, když žena, která právě otěhotněla, zjistí, že potřebuje razítko svého stomatologa do těhotenské průkazky a má plná ústa kazů. Správně provedená zubní prohlídka vyžaduje rentgen, který je v těhotenství zakázán, pokud nejde o závažný úraz či život ohrožující zánět. I samotný výkon výplně je stresující záležitost a je lepší odložit ho až na dobu po porodu. Ve vysokém stupni těhotenství je také velmi rizikové ošetření pacientky vleže na zádech, ošetření musí probíhat v polosedě, což je pro lékaře značně nepohodlné. Pro pacientku ve vysokém stupni těhotenství je nepohodlné ošetření v jakékoli poloze,« upozorňuje doktorka Vrbková.

Pokud žena chodí pravidelně na prohlídky k zubnímu lékaři, nejspíš nemá zubní kazy ani záněty dásní. A to je nejvhodnější stav pro početí nového života. Neméně důležitá je i pravidelná návštěva dentální hygienistky, která by se měla stát běžnou součástí života každého člověka, nejen budoucích maminek. Dentální hygienistka dokáže odhalit časné formy zánětu dásní, vyčistit plak, zubní kámen i pigmentace, udržovat chrup zdravý a krásný po dlouhé roky

Během těhotenství

K běžným dvěma prohlídkám v roce má žena během těhotenství nárok na jednu prohlídku u zubního lékaře navíc. Zubní lékařka Taťána Vrbková radí: »důležitá je šetrně prováděná hygiena dutiny ústní, protože dásně mohou být díky hormonálním změnám překrvené a někdy mohou krvácet i bez známek zánětu. Toto krvácení často svádí budoucí maminky k tomu, aby raději nepoužívaly zubní kartáček, jenže to je chyba. Stav se tak bude stále zhoršovat, dásně mohou nabýt až gigantických rozměrů a masivně krvácet. Vznikne začarovaný kruh, z něhož není úniku, protože dásně krvácejí čím dál víc, teď už i díky zhoršené hygieně, a strach z kartáčku je o to větší. A ačkoli na začátku zánět nemusel být, v důsledku nedostatečné dentální hygieny může snadno vzniknout.« V těhotenství by žena měla být na první návštěvě zubního lékaře poučena nejen o hygieně své ústní dutiny, ale také o péči o chrup svého budoucího dítěte, včetně stravovacích návyků. Nevhodné stravovací návyky a nevhodný pitný režim se totiž podílejí na vzniku zubního kazu v raném dětském věku nejčastěji.

Po porodu

Nic jiného, než pokračovat v účinné dentální hygieně, není po porodu potřeba.

To, že každé dítě znamená pro matku ztrátu jednoho zubu nebo že kojení ubírá ze zubů vápník, jsou pouhé pověry. Těhotenství zuby nekazí, dítě není příčinou ztráty zubu a kojení neodebere vápník z těla ani ze zubů. „Jde jen o to naučit se účinně čistit zuby – ne dlouho, ale účinně. To proto, aby chrup zůstal po celou dobu těhotenství i po porodu naprosto zdravý. Neomlouvat nevyčištěný chrup únavou nebo nedostatkem času, protože dvě, tři minuty na vyčištění zubů, tolik důležité pro dentální zdraví, si může najít každá maminka, stejně jako na jiné základní a nezbytné lidské potřeby. Pomáhají i žvýkačky bez cukru, které podporují tvorbu slin, a tím pomáhají neutralizovat kyseliny v zubním plaku a posilovat zubní sklovinu,“ doporučuje MUDr. Vrbková.

Rodiče vzorem

V lidském životě spolu mnoho věcí souvisí a zdraví chrupu je jednou z nich. Zdraví rodiče se zdravým náhledem na život mají ten nejlepší předpoklad mít dítě se zdravým chrupem. Zkažené zuby budoucí maminky jsou známkou toho, že se žena neumí o svůj chrup správně starat, a protože se dítě učí především příkladem svých rodičů, mívají i děti těchto matek zkažené dětské zuby. Pokud se maminka naučí správně a účinně provádět dentální hygienu a začne totéž provádět u svého dítěte už při prořezání prvního zoubku, pak její dítě nebude mít až do výměny stálého chrupu žádné nebo jen ojedinělé drobné kazy. Správně poučená matka také neolizuje dudlík ani lžičku, protože ví, že by do čistých dětských úst bez kazu mohla zanést bakterie z případných kazů či zánětů parodontu ve svých ústech. Zdravý chrup by ovšem měl mít i otec, protože se bakterie přítomné v ústní dutině přenášejí také líbáním.

Je tedy velmi žádoucí, aby i otec dítěte měl zdravý chrup, chce-li mít zdravou partnerku a zdravé dítě.

 

 

Pět kroků pro zdravé zuby:

Navštěvujte pravidelně svého zubního lékaře a dentální hygienistku

Každých šest měsíců si nechte odborně zkontrolovat svůj chrup. Váš zubní lékař při preventivním vyšetření ověří, jestli si správně čistíte zuby, poradí, jak zlepšit ústní hygienu, včas odhalí případné problémy, poskytne vhodné individuální ošetření a doporučí návštěvu dentální hygienistky.

Dvakrát denně si čistěte zuby kartáčkem a zubní pastou s fluoridy

Fluoridy v zubní pastě pomáhají chránit chrup před kazem, který vzniká následkem působení bakterií zubního plaku. Po každém jídle se pak v ústech vytváří kyselé prostředí rozpouštějící minerály v zubní sklovině. Je proto důležité nezapomínat na pravidelnou ústní hygienu a zejména po večerním čištění zubů se vyhnout další konzumaci jídla či nápojů s obsahem cukru. Zároveň nezapomínejte svůj zubní kartáček měnit alespoň jednou za 3 měsíce.

Pravidelně používejte mezizubní čistící pomůcky

Mezizubní čistící pomůcky (mezizubní kartáčky a dentální nitě) umožňují mechanické čištění povrchů zubů nedostupných pro zubní kartáček. Výběr vhodné pomůcky a nácvik správného způsobu používání je vhodné konzultovat se zubním lékařem nebo dentální hygienistkou.

Ústní hygienu doplňte účinnou antibakteriální ústní vodou

Povrch zubů tvoří pouze 20-25 % povrchu celé ústní dutiny, zbylých 75-80 % tvoří povrchy sliznic, které nejsou přístupné nebo vhodné pro mechanické čištění. Účinná antibakteriální ústní voda očistí slizniční povrchy a zároveň z povrchu zubů odstraní zbytky zubního plaku zbylého po mechanickém čištění.

Žvýkejte po každém jídle

Pokud nemáte možnost vyčistit si po jídle zuby, žvýkejte žvýkačku bez cukru. Žvýkání zvyšuje produkci slin, což pomáhá neutralizovat kyseliny v zubním plaku, které napadají Vaše zuby. Sliny obsahují vápník a další látky, které pomáhají posilovat zubní sklovinu.

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 14 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama