Reklama

Indie - zrada BRICS i svých chudých

Indie bude jen stěží součástí hospodářského uskupení BRICS, má-li BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika) zůstat jedním z hlavních symbolů boje proti západnímu imperialismu a primitivnímu globálně tržnímu fundamentalismu...

»Indie sní o tom, že se stane příštími Spojenými státy americkými. A lidé, s mozky vymývanými západními i indickými médii, doufají, že premiér Módí je tam vezme,« vysvětlil Binu Matthew, vydavatel vlivného pokrokového indického internetového časopisu Countercurrents (Protiproudy), operujícího z jižního státu Kerála. »Chudina a nižší střední třída jsou úplně vygumovaní; zmizeli z televiních obrazovek, z deníků i z filmů Bollywoodu. Pokud není nějaká nerealistická látka 'dobrých pocitů' jako 'Milionář z chatrče'. V nové Indii zkrátka neexistují.« Celý jeden rok jsem se vracel do Indie, přejížděje z hlubokého jihu Kerály po Kašmír a utlačovaný severovýchod. Pracoval jsem ve vesnicích feudálního státu Haryana, v cynickém náboženském centru Varanásí, v hluboké přírodě Tamilnádu. Lidé se mi smáli, když jsem vyřkl slovo »demokracie«, zvlášť na vesnicích, kde stále žije většina Indů a kde »volby« jsou synonymem pro kupování hlasů za drobný peníz a alkohol, a s porušenými sliby, dokonce s přímým zastrašováním.

Na dvou židlích

Ptal jsem se na BRICS a odpověď přišla ve formě prázdných tváří, absolutního zmatení. Jen v některých snobských kavárnách v Dillí a Bombaji byla aspoň nějaká znalost o pokrokové skupině, k níž Indie podle svého tvrzení patří. Před rokem jsem napsal dlouhou reportáž »Indie je kde? Na dvou židlích!« Tvrdil jsem, že indická vláda a elity hrají složitou hru: chtějí se ukazovat se Západem i s BRICS. Ale teď se vše velice rychle mění a vyvíjí.

Indie je stále blíž Washingtonu a Západu a stále dál od boje proti imperialismu. Návštěva prezidenta Obamy v Dillí letos v lednu posílila vojenské spojenectví mezi USA a Indií. Také posílila ideologickou, propagandistickou, bezpečnostní a ekonomickou závislost Indie na Impériu. »Indie zradila BRICS,« uzavírá Binu Matthew. »Vojensky, politicky i ekonomicky... Jsme svědky velmi negativního vývoje v téhle zemi,« řekl mi Shrimoje Nandini Ghosh, v Dillí sídlící právník. »Náš premiér Narendra Módí je vlastně vrcholem tohoto negativního vývoje. Je to megalomanská, genocidní osoba. A Indie se pod ním posouvá stále blíž k primitivnímu kapitalismu - k USA, Izraeli a dalším imperialistickým zemím.«

Genocidní?

Západní média nám to nechtějí dát vědět, ale probíhá genocida v Kašmíru s již nejméně 80 000 ztracenými životy a nesčetnými případy mučení, znásilňování a mizení. Parvez Imroz, předseda Koalice občanské společnosti Džammú&Kašmíru, vysvětloval během našeho setkání v kašmírském Šrínagaru: »Armáda se od roku 1989 uchýlila k válečným zločinům, protože dává právní beztrestnost a jen málokdy je ozbrojený příslušník potrestaný za zločiny proti lidskosti. Militarizace v Džammú a Kašmíru zasáhla všechny aspekty života a indická média a občanská společnost - bohužel, jen s několika výjimkami - také rozšiřují morální a politickou beztrestnost na armádu, která věří, že bojuje s přeshraničním terorismem. Systematické mizení, hromadné hroby a mučení jsou v indických i mezinárodních médiích naprosto ignorovány.« Zlovolnost pro chudé je v Indii na vzestupu. Zatímco vlády ostatních členů BRICS jsou odhodlány zvýšit životní úroveň všech svých občanů, Indie nechává přes půlku své populace »vzadu«, v příšerných podmínkách, naprosto nechráněnou.

Síla proti chudině

Zatímco druhdy hrůzné slumy Jižní Afriky jako Alexandra a Soweto jsou teď celé divé do projektů vysoce kvalitního bydlení, volných hřišť, veřejné dopravy a bezplatných léčebných zařízení a škol, indické slumy se vůbec nezměnily. Zatímco každá chudinská čtvrť v Jižní Africe má důstojné veřejné prostory a nákupní střediska, v Indii jsou areály pro nové zbohatlíky střeženy ozbrojenými strážemi, které mají striktní rozkazy použít sílu proti »nevítaným návštěvníkům«, což je - chudina.

Nová Indie roste výlučně pro bohaté a střední třídu, tudíž pro menšinu v zemi. Je stále pravicovější, extrémně protržní, šokujícím způsobem netolerantní vůči menšinám. Premiér má sám děsivý záznam ode dnů, kdy sloužil jako ministerský šéf státu Gudžárát. Tam došlo v roce 2002 k nejkrutějším incidentům sektářského násilí od získání nezávislosti Indie.

Proti Módímu už bylo zahájeno několik procesů v zahraničí. Jeden významný trestní případ byl podán dokonce až v Austrálii: Soudní žalobu podal Asif Vahora, přeživší masakry v roce 2002, kdy bylo přes 2000 lidí zabito a přes 150 000 vyhnáno. Žalující odkazuje na zničení 20 000 muslimských příbytků a obchodů a 360 míst pro bohoslužby.

Zbraně z Izraele

Ale Módí má ukryté eso v rukávu: vykazuje ostře protisocialistické a protičínské nálady, a Západ cítí, že objevil nové spolehlivé spojence v něm a jeho kohortách - indických oligarších. Prominentní indický vydavatel Sudhanva Deshpande (Left Word Books) vysvětlil, že tento trend začal vlastně už před Módího inaugurací: »Indická zahraniční politika se stále víc obrací k USA. Před několika roky Indie projednávala indo-americkou jadernou smlouvu. To vedlo k velké opozici doma, tady v Indii, ale vláda se do dohody pustila. Hinduistická pravice se stále více orientovala na USA. Vláda také obhajovala mnohem těsnější vazby s Izraelem. Jak víte, Indie je dnes největším nákupčím izraelských zbraní na světě.« Před odjezdem z Indie jsem se setkal s přáteli, Arundhati Royem (renomovaným indickým spisovatelem a aktivistou) a Sandží Kakem (velkým nezávislým filmovým dokumentaristou). Diskutovali jsme o situaci v Kašmíru a růstu tržně fundamentalistických a prozápadních trendů v Indii.

Intelektuálové u jednoho stolu

Roy se mě zeptal, co si o tomto veškerém vývoji myslím. Vyjádřil jsem hlubokou nespokojenost, dokonce znechucení. Ale potom, já, nenapravitelný optimista, jsem se dopustil faux pas, mumlaje cosi o »velkých indických intelektuálech«, kteří by bojovali za mnohem lepší, nezávislou, socialistickou Indii. Arundhati Roy se smutně pousmál: »A kde jsou ti velcí indičtí intelektuálové?« Musel jsem připustit: většina z nich sedí u našeho stolu...

Andre VLTCHEK

Překlad

Vladimír SEDLÁČEK

(mezititulky redakce)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 46 hlasů.

Andre VLTCHEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama