Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Jak správně fotografovat?

Fotografování je tvůrčí činnost, která má samozřejmě svá daná pravidla. Je však dobré, i v této oblasti, je sem tam překročit. Ale k tomu, aby přesahy byly smysluplné, je nutné začít úplně od začátku. Tedy pochopit, v čem spočívají základní fotografické poučky. A teprve potom začít s jejich porušováním. Jiný postup správný není.

Vzhledem k tomu, že žijeme v 21. století, tak víme, že nikdy nebylo tak snadné fotografovat, jako dnes. Fotografování, natož digitálním fotoaparátem nebylo nikdy snazší. Z dovolených si každý z nás vozí množství fotek. Ale přestože se zdá, že na fotografování není v dnešní době nic těžkého, vždyť množství fotek stále narůstá a cena vybavení relativně klesá, vyfotit smysluplnou fotku, byť sebemodernějším fotoaparátem, stále zůstává kumštem.

Ponořte se do pravidel focení

Fotografování je stejně tak umění, jako řemeslo, to znamená, že má svá zavedená pravidla. Souvisí s kompozicí, expozicí, použitím techniky a samotným zacházením s výslednou fotkou.

Zmíněná pravidla vycházejí z doslova staletých zkušeností jednak fotografů, ale i malířů, mnohdy také přímo ze zákonů fyziky. Pokud se tedy chcete opravdu fotografii věnovat, a to naplno, je velice důležité se do pouček jednoduše pustit, pochopit je, vyzkoušet je a zažít vše, takříkajíc na vlastní spoušť.

Rád bych však zdůraznil, že výjimečné fotografie vznikají velice často právě s vědomím toho, že porušují obecná pravidla fotografování, nebo alespoň zmíněná pravidla silně pokřivují.

Kompozice – chce to tvůrčí přístup

Fotografickou kompozicí se rozumí vzájemné vizuální uspořádání objektů na výsledné fotografii. Je důležité se zamyslet nad tím, co vlastně jako fotografové děláme, když právě fotíme. Odpověď je jednoduchá.

V podstatě cíleně vybíráme, co bude v záběru a co ne, vytváříme tedy konkrétní výřez z reality. Samotným umístěním objektů v rámci fotografie mu přiřazujeme určitý význam, jeho důležitost.

Úhlem záběru tedy zvýrazňujeme či potlačujeme určité rysy fotografovaných.

Vzájemným uspořádáním objektů prezentujeme případnému divákovi fotky určitý příběh, nebo myšlenku, ale i emoce, fantazii, či »jenom« popis.

Použitou technikou ovlivňujeme vyznění celkového snímku i zobrazení jednotlivých objektů, například zaostřením, rozostřením, nasvětlením případně ohniskovou vzdáleností.

Jedno je jisté, mnoho fotografií se může díky vědomému použití kompozičních pravidel hodně zlepšit.

Pár oblíbených tipů

Nesnažte se umísťovat hlavní objekt do středu záběru. Tyto snímky jsou jedním z nejčastějších prohřešků proti dobré kompozici. Přestože existují situace, kdy je středová kompozice vhodná, obecně platí zlaté pravidlo, totiž vyhněte se takzvaným středovkám.

Místo toho zkuste třetinovou kompozici, které se také říká zlatý řez. Hlavní objekt umístěte na jednu z pomyslných čar rozdělující snímek na třetiny, ať už vodorovné, nebo svislé, případně jejich průsečík.

Třetinové kompozice velice dobře uplatníte například při focení krajiny. Vyhněte se určitě umístění horizontu přímo do středu fotografie. Místo toho nechte linii přirozeně plynout podél zmíněných třetinových čar.

Takzvaný Zlatý řez

Jedná se o další, častokrát skloňovanou poučku. Je to slavné malířské pravidlo sloužící skutečně dokonalé kompozici. Jeho přesná hodnota vznikne rozdělením úsečky na dvě části a to tak, že kratší část se má k delší úsečce jako delší úsečka k celku. Pro začátečníky stačí znát, že Zlatý střed je přibližně kousek od třetiny, směrem ke středu. Je zřejmé, že nejde jen o umístění jednoho objektu. Skutečně dobré fotografie obsahují interakci mezi fotografovanými objekty, ať už skutečnou, nebo fotografem zvýrazněnou.

Jak správně zaostřit

Pokud je postava hlavním objektem fotografie, měla by být správně zaostřena. Ale to neznamená, že by měla být v samotném středu fotografie. Většina fotoaparátů v současnosti umožňuje zaostřit i na jiný, než středový bod v hledáčku. Pro běžné focení ale doporučuji zaostřit na střed. Při samotném fotografování zlehka namáčknete spoušť, ale teprve poté, co jste s kompozicí plně spokojeni, spoušť domáčknete.

Proč porušovat pravidla?

Jakmile se naučíte intuitivně dodržovat pravidla kompozice, můžete začít s jejich porušováním. Z jakého důvodu? Protože porušením konvencí, a to i při fotografování, dáte fotce nádech jedinečnosti, a to tím, že uděláte něco jinak, než se obvykle dělá. V tomto případě fotí.

Například úmyslným přesvícením snímku lze vyzdvihnout bujarou a tvůrčí náladu studentského večírku. Nebo v případě, že portrétované osobě obrazně řečeno uříznete část hlavy, můžete soustředit více pozornosti třeba na její ústa, nebo třeba špičatý a chytrý nos.

Zkrátka, porušováním těch nejzákladnějších pravidel fotografie vznikají nejenom originální, ale také jedinečné fotografie. Správný fotograf ale musí vědět, co porušuje, jak a proč. Přeji vám smysluplné přesahy a pěkné světlo!

Radovan RYBÁK

FOTO - Pixabay


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 47 hlasů.

Radovan RYBÁK
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama