Fučík a Osvobozené divadlo

Klub společenských věd ve spolupráci se Společností Julia Fučíka (SJF) připravuje přednášku nazvanou »Julius Fučík a Osvobozené divadlo«. Akce se koná ve středu 21. října, přednáší Anatolij Šitov, místopředseda SJF.

Z her Osvobozeného divadla bude moci příští dějepisec poznávat živě vývoj celého našeho období,« zní známý citát novináře a spisovatele Julia Fučíka (1903-1943), který byl pravidelným recenzentem divadelních her známé dvojice V+W, pranýřující poměry v první ČSR, hospodářskou krizi i nástup fašismu. Komunistický novinář byl současně přítelem obou nezapomenutelných postav českého divadelnictví. Národní umělec Jan Werich o Fučíkovi řekl: »O proměnu Osvobozeného divadla z divadla pouhého smíchu v divadlo lidové a pokrokové měly, mimo jiné, velkou zásluhu jeho kritiky a jeho přátelství«. Werich vyzdvihoval, že Fučík »vytýkal chyby, aby pomohl… Chválil, aby povzbudil«.

Stejný poznatek má Vladimír Dostál: »Řetěz Fučíkových kritik Osvobozeného divadla v letech 1929–1934 by se dal nazvat výchovou komiků k satiře, výchovou nejen uměleckou, ale i politickou.«

S přihlédnutím k rozsahu a hloubce Fučíkova díla jako celku (bibliografie Julia Fučíka čítá 1450 titulů) obstojí tedy i tvrzení, že Julius Fučík by patřil k velkým postavám české kultury, i kdyby nenapsal svou světově proslulou Reportáž, psanou na oprátce, zdůraznil pro Haló noviny Šitov a vysvětlil, co SJF touto přednáškou sleduje. Je to snaha upozornit na neuvěřitelné myšlenkové bohatství, které zanechal člověk, kterému osud dopřál jen 40 let života.

Přednáška bude zpestřena ukázkami z hudební tvorby Jaroslava Ježka, jenž byl dvorním skladatelem Osvobozeného divadla. Zazpívá sopranistka Dana Krausová za klavírního doprovodu Ladislava Vrchoty. Vstup volný pro všechny zájemce.

Komponovaný pořad se koná od 17 hodin v budově Politických vězňů 9, Praha 1, ve 3. patře, místnost č. 153.

Před konáním pořadu se od 16 hodin sejde ve stejné místnosti výroční členská schůze SJF.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 50 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.