Reklama

Získá Andy Murray pro Británii »Salátovou mísu«?

Tenisté Velké Británie jsou favority finále Davisova poháru. K prvnímu titulu po dlouhých 79 letech se je pokusí dovést druhý hráč světa Andy Murray, od kterého se na antuce proti Belgii v Gentu očekávají dva body ve dvouhrách a třetí by měl přidat s bratrem Jamiem ve čtyřhře.

Belgičané hráli o Salátovou mísu jedinkrát v roce 1904, ale neuspěli. Trofej mohou získat jako patnáctý národ v historii soutěže. Britové postoupili do finále poprvé po 37 letech. Titulů mají už devět, ale ten poslední vybojovali v roce 1936.

»Vyhrát Davisův pohár je pro mě obrovská motivace. Letos jsem tomu hodně obětoval, stejně jako celý tým za uplynulých pět šest let a je to pro nás velká příležitost,« řekl dvojnásobný grandslamový vítěz Andy Murray. »V žádném případě to ale nebude snadné, právě naopak, poslední krok bude extrémně těžký.«

Murray se může stát teprve třetím hráčem Davis Cupu od vzniku Světové skupiny v roce 1981, který v kalendářním roce vyhraje osm dvouher. To se dosud podařilo jen Američanovi Johnu McEnroeovi a Matsu Wilanderovi ze Švédska. Zastavit Murrayho a Brity se Belgičané pokusí za pomoci antuky a 13 tisíc fanoušků. »Je za námi celý národ a výkon týmu je pro Belgii velice důležitý. Budeme vystupovat svorně a bojovat srdcem,« řekl kapitán Johan Van Herck.

Důležitý bude výkon Davida Goffina. Šestnáctý hráč žebříčku musí v pátek zvládnout dvouhru a pak se pokusit v neděli zaskočit Murrayho, proti kterému na nedávném turnaji série Masters v pařížské hale Bercy uhrál jen jednu hru. »Tam jsem měl špatný den. Na to musím zapomenout a soustředit se jen na nový zápas. Bude to jiné prostředí a jiný duel. Šanci mám,« věří Goffin.

Belgičané doufají, že přes slabšího druhého hráče Britů udělají své dva body a rozhodující tak bude čtyřhra. I proto angažovali před finále trojnásobného grandslamového deblového vítěze Francouze Michaela Llodru. »Pro každý tým bych to neudělal, ale se Stevem (Darcisem) a Davidem (Goffinem) jsme kamarádi. Snad budu trochu užitečný,« řekl Llodra, který začátkem listopadu ukončil kariéru.

V Gentu budou duel od pátku do neděle provázet přísná bezpečnostní opatření kvůli nedávným teroristickým útokům v Paříži, které měly spojitost i s Belgií. Hala Flanders Expo je vyprodaná a diváky čekají u vchodů podrobné prohlídky. Zakázán bude vstup s batohy, velkými taškami, vlastními potravinami i nápoji.

(zr)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(zr)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.