Prvními vítězi výzkumu Město pro byznys jsou Pohořelice či Žatec

Prvními vítězi letošního ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys jsou Pohořelice u Brna, Praha 2 a Žatec. Pohořelice vyhrály v kategorii e-mailové komunikace, druhá pražská část v kategorii webových stránek a Žatec za hospodaření radnice, v kategorii tzv. iRatingu. Regionální kola výzkumu a celostátní vyhlášení výsledků výzkumu se uskuteční v únoru a březnu příštího roku.

FOTO - archiv

Pohořelice vyhrály v oblasti hodnocení e-mailové komunikace. Hodnocena byla rychlost, kvalita a vstřícnost odpovědí na dotazy týkající se podnikání. Výzkum ukázal, že v dlouhodobém kontextu radnice a zástupci samospráv zvládají e-mailovou komunikaci velmi dobře. Více než 80 procent z nich totiž odpoví do druhého dne. Pohořelice přitom odpověděly do druhého dne ve všech třech vlnách testování. V testu byly oslovovány živnostenské odbory úřadů. Na druhém místě skončily Pardubice, třetí pak Žamberk.

Nejlepší webové stránky pro podnikatele má městská část Praha 2. »Na stránkách je možné stáhnout příslušné formuláře a obsahují například i podrobný katalog místních firem nebo nabídky nebytových prostor. Celková orientace na webu je pak velmi dobrá,« uvedla Gabriela Šamanová z analytické agentury Datank. Na druhém místě skončily shodně Aš, Mohelnice, Rakovník, Děčín a Městská část Praha 1. O třetí příčku se pak podělil Český Krumlov a Lovosice.

Podnikatele podle organizátorů výzkumu může těšit zejména to, že počet radnic se samostatnou sekcí pro podnikatele na domovské stránce rok od roku roste. Za posledních šest let se zvýšil z 53 na 112. Přetrvávajícími problémy jsou chybějící informace pro začínající podnikatele, nemožnost stažení formulářů, chybějící katalog podnikatelů či nepřehledná struktura webu.

V hodnocení podle hospodaření obce, tzv. iRatingu, zvítězil Žatec. Na druhém místě skončila Soběslav a bronzový stupínek patří Varnsdorfu. Propočet iRatingu vycházel z veřejně dostupných údajů v účetních a rozpočtových výkazech. Každé obci se na základě řady finančních a nefinančních charakteristik přiděluje jeden ze sedmi stupňů ratingové škály. V případě přiřazení stejného ratingového stupně dále rozhodoval ukazatel zadluženosti obce.

Ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys je již osmým rokem hodnoceno 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města Prahy.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 10 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.