Nařízení vlády zdraví občanů nechrání, ale poškozuje

Jsme si vědomi, v jakém prostředí žijeme? Komu slouží nařízení vlády o ochraně zdraví před neionizujícím zářením č. 291/2015 Sb? Občanům ČR rozhodně ne.

Od začátku 20. století je používáno mnoho elektronických zařízení, která od základů změnila náš životní styl. V posledních dvaceti letech došlo k enormnímu nárůstu využívání bezdrátové komunikace. Od zavedení rozhlasového vysílání v roce 1923 a televizního vysílání v roce 1953, kde na území ČR bylo několik vysílačů s větším výkonem 10–1000 KW, používáme nyní v každé domácnosti desetitisíce s nízkými výkony od 0,1 W do 1 W. Většina těchto zdrojů záření je stále zapnuta a působí na nás nepřetržitě 24 hodin. Jsme si vědomi, v jakém prostředí žijeme, když toto záření není vidět ani slyšet? Jaké jsou jeho účinky na lidský organismus? Rovnou si odpovím: nevíme a ani nás to většinu nezajímá. Chyba!

O čemže to hovořím? O elektromagnetickém poli (EMP). EMP jako záření je charakterizováno vlnovou délkou, frekvencí a intenzitou magnetického a elektrického pole. Rozděluje se na neionizující a ionizující záření, přičemž to ionizující záření má negativní vliv na lidský organismus. U tohoto druhu záření se dnes nepochybuje ani o jeho zhoubných účincích na lidský organismus. Je potřeba si uvědomit, že každé zapnuté elektrické zařízení spotřebovávající elektrickou energii vyzařuje EMP (rádia, televize, mobily, bezdrátové připojení k internetu, mikrovlnné trouby, magnetická rezonance či rentgeny). Pro nás, laiky, je nepřehledné se orientovat v termínech a pojmech jako neionizující záření, elektrosmog či znečištění životního prostředí. Je nutné zmínit, že již od 60. let minulého století jsou sledovány v souvislosti s ionizujícím zářením objektivní zdravotní potíže. Dnes se tento fenomén označuje jako přecitlivělost na elektromagnetické pole. Postižení lidé uvádějí nespecifické zdravotní symptomy, stěžují si na bolesti hlavy, na oči spojené se slzením, na únavu spojenou s celkovou slabostí a závratě při delším stání. V noci mají neklidný a povrchní spánek, jsou ospalí ve dne. Tito lidé mají proměnlivou náladu, jsou mnohdy podráždění, až nesnášenliví. Někdy pociťují nervové napětí, nebo naopak duševní skleslost, spojenou s útlumem intelektuálních funkcí, hlavně snížením paměti. Dále se projevuje neschopnost rozhodování či obtíže ve sféře pohlavního života. Existuje již obrovské množství informací a zpráv, které popisují účinky EMP v souvislosti s konkrétním onemocněním. Nejvíce je diskutována rakovina mozku.

V letošním roce bylo v tichosti schváleno  Nařízení vlády o ochraně zdraví před neionizujícím zářením. Domnívám se, že toto nařízení vlády č. 291/2015 Sb., nemá nic společného s ochranou našeho zdraví, snad jen ten název. Od roku 2000 jde již o třetí změnu a to vždy v neprospěch ochrany našeho zdraví.  V roce 2000 došlo k 10 násobnému navýšení zdravotních limitů přijetím NV 480/2000Sb. ve srovnání s vyhláškou MZ č. 408 z roku 1990. (konkrétně ze 4,3V/m na hodnoty 40-60V/m). Pro srovnání je potřeba říci, že např. v Polsku, Itálii nebo Švýcarsku a Lucembursku jsou stále platné původní limity do 6 V/m.

Znám ze svého okolí mnoho spoluobčanů, kteří se museli kvůli zdravotním problémům odstěhovat ze svého bydliště, neboť žili v dosahu vysílacího pásma antén mobilních operátorů. Byli osočováni, že jsou simulanti či hypochondři.

Ročně zdravotní pojišťovny vynakládají z našich zdravotních odvodů obrovské sumy na prevenci nejen proti zhoubným nádorům. Ptám se: Kolik finančních prostředků ze zisku se vrací do českého zdravotnictví od provozovatelů vysílačů mobilních a datových operátorů, televizních a rozhlasových vysílání či vedení vysokého napětí nebo trafostanic, kterým jde vládní nařízení na ruku? Proč vláda navyšuje limity, když mnoho světových odborníků zvedá nad rizikovostí EMP rázně prst? Pro občany ne.

Lenka FIALOVÁ, zastupitelka Královéhradeckého kraje, členka Výboru pro životní prostředí a zemědělství


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 44 hlasů.

Lenka FIALOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2015-12-11 13:34
Zřejmě nikdo z vlády nemá v blízkosti svého bytu vysílač.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.