Třicet pět let nejistoty

Začali se za mnou trousit kolegové - novináři o jednu generaci mladší. Kupodivu se mnou nekonzultovali můj pohled na lidi, jejichž výročí se blíží, ale to, zda vstoupit či nevstoupit do druhého pilíře důchodové reformy. Na úvod jsem se jich zeptal, zda vědí, že tuto formu spoření na budoucnost volilo v závěru prvního měsíce roku pouhopouhých 5000 lidí, což je zcela zanedbatelná kapka v ekonomickém moři.

Argumentovali mi tím, že nemilosrdná mediální masáž na toto téma odstartuje s plnou razancí až za několik měsíců, vždyť ti, co budou odcházet do penze od prvních dnů roku 2018, tedy za méně než pět let, musejí spořit alespoň 35 let. A tak jim zdůrazňuji, co mi síly stačí, aby si dali setsakramentský pozor na jednu větu ve smlouvě, která jim bude předložena. Jedna jediná věta, která bude platit dlouhých 35 let, zaručí bance či fondu, že se k regulérně nastřádaným penězům už vůbec nikdy nedostane. Nestraším, jen upozorňuji na další možný perspektivní tunel.

Starobní penze je v této zemi vyplácena těm, kteří se dožijí nároku na důchod, což bude čím dále tím později a mají také to, čemu se dříve říkalo odpracovaná léta. Což znamenalo, že za vás buď pojištění platil stát, například při studiu, či vojenské prezenční službě, nebo váš zaměstnavatel. A to minimálně čtvrt století.

Jenže časy se mění a všimněte si, že v neprospěch budoucího důchodce, všichni, kteří budou odcházet do penze po 1. lednu 2018, musí být pojištění aspoň 35 let. Řečeno ještě jasněji, nesplníte při pojištění 35 let, nedostáváte penzi! A ti, kdo vás do druhého pilíře verbují, musejí připustit, že jinak než výplatou penze se k penězům ve druhém pilíři nedostanete.

Takže modelová situace, při níž vy budete v důchodovém věku, vaše peníze budou ve fondu a nebudou smět k sobě. A státní důchod mít taky nebudete, protože buď dostáváte výplatu obojího, nebo žádného. A úspory mít nebudete, protože jste si přece spořili do fondu. A dokáže některý politik přísahat dnešním třicátníkům, že v následujících 35 letech budou mít stálou práci? Že budou moci například v době až několikaleté nezaměstnanosti ze sociálních dávek uživit rodinu, platit nájem a ještě pravidelně dvě procenta své bývalé mzdy dávat na budoucí důchod?

Pro někoho je to možná nová a závažná informace, někdo nad tím mávne rukou a řekne, že přemýšlet o tom, jaké poměry v téhle zemi budou za 35 let, je ztráta času. Oběma skupinám by však mělo být divné, proč se tak závažnou situaci nedočtou na internetových stránkách o důchodové reformě, na komerčních stránkách fondů a bank, ale pouze a jedině v textu zákona, který doporučuji číst s asistencí právníka, jenž je navíc zběhlý v přílepcích českých zákonů.

Jedna z finančních odbornic si v minulých dnech posteskla, kdože z běžných lidí čte nečitelný zákon? Nikdo, nebo spíše jen málokdo. A komu už dnes vyhovuje, aby se za 35 let první čerství důchodci nedostali ke svým penězům?

Petr BURDA


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 56 hlasů.

Petr BURDA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


felgro
2013-03-11 20:52
Někdo to těm důvěřivím občanům říct musí že tady to riziko
existuje. Chápu že se to těm co na tom chtějí vydělat nelíbí.
melechb
2013-03-11 19:27
Je s podivem kolik se tu sešlo "anti" .... Kdopak ukradl v
devadesátých letech 300 miliard z důchodového fondu který tady zůstal
po "totalitě"! Topolánek si "půjčil" dalších 70
miliard na věčnou oplátku! Jen vstupujte do druhého pilíře a pak jak
v USA až padne fond úplně rozradený můžete demokraticky si vybrat
most kde budete ložírovat , dobře vám tak.
2alsata
2013-03-10 16:39
Pro "petr.karlik": Ověřte si, když něco takového tvrdíte.
Bylo nemálo různých pojišťoven a bank, kterým lidé svěřili své
úspory a zbyly jim oči pro pláč. Mám své zkušenosti i v rodině.
Nejspíš to rozkradli komunisti.
petr.karlik
2013-03-09 10:16
Vy komunisté neustále hrozíte, že soukromé fondy lidi okradou. Za
posledních 20 let nevím o tom, že by v penzijním připojštění byl
někdo okraden. Za to ale vím, že po roce 1948 komunistický stát ukradl
lidem penzijní připojštění, které si platili do února 1948. A v roce
1953 okradl při měnové reformě stát i ty nechudší lidi.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.