Rozhovor Haló novin se světoběžníkem Janem Růžičkou

USA nejsou nadějí pro okolní svět

Jakým způsobem jste poznával Spojené státy americké?

Cest po Americe jsem měl relativně málo, ale stály za to. Jedna z nich byla docela dlouhá, táhla se ze Severní Karoliny až do Chicaga. Víte, moje poznávání USA není ani o tom, že bych někam jezdil. Spíše jsem tam přicházel do styku s lidmi, a to jsem především chtěl, poznat hodně společenských skupin. A to se mi i podařilo.

Život mě tam i intuitivně přinutil k tomu, najít si tam nějakou partu lidí, protože jsem si bez ní připadal ohrožený, osamocený a bezbranný. Amerikou jsem se ale hlavně propracoval.

Jaké jste měl cíle, když jste tam přijel?

Jedním z cílů bylo to, že jsem chtěl poznat, jak Američané staví své obytné domy. Před mým příjezdem je tam stavěl můj synovec a tomu, co o průběhu staveb vyprávěl, o efektivitě a rychlosti, jsem nevěřil. Tak jsem tam spolu s ním v jedné ze stavebních čet začal stavět obytné domy. Byla to rychlost, šestičlenná parta lidí postavila za týden základní konstrukci, ale i střechu. Takže, pokud to šlo dobře, tak za týden mohl být domek postavený z překližky, jakžtakž pod střechou.

Původní profesí jste inženýr chemie. Využil jste nějakým způsobem vaše vzdělání v USA?

Bohužel nevyužil. Předtím jsem deset let v Liberci na meteorologické stanici pozoroval počasí, ale čím dál tím víc mi začal vadit nástup počítačové techniky. Nerozuměl jsem jí a bál jsem se jí. Víte, existuje něco jako počítačová nemoc, což je strach z počítačů, který způsobuje uvnitř člověka stres. Zkrátka v důsledku toho mě jednoho dne propustili z práce. Pak jsem začal poznávat svět.

Vraťme se do Spojených států. Co vás tam překvapilo?

Viděl jsem tam na všech stranách neuvěřitelné plýtvání. Ať už se jednalo o potraviny nebo třeba o pohonné hmoty. Američani jsou, a žijí si, jako malé rozmazlené děti.

Byl jste v Americe i 11. září 2001, viďte?

Máte pravdu. Ten den jsme s partou opravovali dům a můj parťák, vtipálek, přišel a ptal se mě, zdali znám World Trade Center. Že prý hoří. Myslel jsem si, že si dělá legraci, ale bohužel to byla pravda. Poté jsem zaslechl jejich první soud o této tragédii. Ten byl namířen okamžitě proti muslimským atentátníkům. Už v ten moment jsem s nimi přišel do konfliktu, neboť jsem jim řekl, že dle mého názoru to není pravda.

Myslím si, že jestli v této kauze byli zainteresováni Arabové, tak jenom okrajově. Ti, kteří to organizovali, byli, dle mého názoru, nejmocnější lidé této planety, především z USA. Tím jsem se na pracovišti netajil. Moji spolupracovníci však okamžitě přijali mainstreamový názor na tuto tragédii, který byl podsunutý. Poté se mě během pár dnů ptali na to, jestli jsem muslim, což samozřejmě nejsem. Nakonec mě propustili z práce. Částečně jsem se cítil politicky diskriminovaný, ale je také pravdou, že jsem nebyl pro stavební firmu natolik efektivní jako například můj synovec.

Jak vnímáte tyto události dnes?

Víte, svůj názor na 11. září jsem nikdy nezměnil a postupem doby jsem se v něm utvrdil, i díky různým dokumentům, které jsem v této souvislosti zhlédl v televizi. Jedenácté září vnímám dodnes jako americkou záminku k rozpoutání války proti Afghánistánu a Iráku.

Jak byste charakterizoval americkou společnost?

Jedná se o společnost rozhodně méně vzdělanou, než je například společnost česká. Jde o dlouhodobou tradici. Zhoršování úrovně vzdělání k nim přišlo mnohem dříve než k nám. My s tím bojujeme posledních pětadvacet let. Američané mají velmi propracovaný systém vzdělávání, který je podle mého názoru založený na tom, aby student strávil ve školách co nejvíce času a co nejméně se tam naučil. To všechno se dá zařídit. Američané si přejí, aby v jejich společnosti převažovali nevzdělaní lidé, kteří jsou snáze ovladatelní. Takový člověk se nebude umět bránit, ani nebude umět tím správným způsobem vyjádřit svůj vlastní názor. A ten prosazovat.

Jaký mají Američané vztah k penězům?

Naprostá většina lidí v Americe přemýšlí jenom o dolaru. Američani vidí dolary za vším, co dělají. A jako výsledek všeho, co dělají - aby dolary zase mohli honem vyměnit za zboží.

Jak jsem říkal, mají mentalitu dítěte, které když dostane dolar, tak si honem letí koupit mičudu. A ten dospělý je stejný jako to dítě, jen si koupí větší mičudu nebo dům, další auto, které vůbec nepotřebuje, prostě plýtvají, kam se člověk podívá.

Jak jste vnímal partnerské vztahy v USA?

Když jsem porovnával vztahy mezi muži a ženami, ve všech zemích, které jsem procestoval – a viděl jsem celou Evropu, Rusko i Ameriku – tak právě v USA byly partnerské vztahy naprosto zoufalé. Pozoroval jsem zablokované ženy a neuspokojené muže, prostě to tam nefungovalo. Čili viděl jsem spousty nešťastných mužů v USA a myslím si, že je velmi snadné právě takovému muži dát flintu do ruky a říct mu, tam je nepřítel. Jdi a zabij ho!

Jakým způsobem tam jsou ženy zablokované?

Především sexuálně a to je způsobeno násilím v celé společnosti, které tam bylo v dřívějších staletích na obrovské úrovni. V době, kdy bílí kolonizátoři napřed vraždili indiány, a poté se pustili jeden do druhého. Indiány mám rád, několikrát jsem se s nimi v USA setkal.

Ztratil jste v USA iluze?

Především nechápu tuto zemi jako naději pro okolní svět. Když jsem tam přistál, měl jsem samozřejmě nějaké iluze o svobodě v Americe. Ale už ve chvíli, kdy jsem odjížděl z New Yorku autobusem směrem na jih, jsem začal vnímat depresi z nejrůznějších omezení. Moji přátelé z Čech, za kterými jsem dorazil na jih USA, se mi smáli a říkali mi: Demokracie a svoboda v USA? Tady žádná není! A to už je třináct let zpátky.

Jakou svobodu jste si tedy v USA mohl užít?

Přišel jsem na to, že má jediná svoboda tam s mým výdělkem je, abych seděl za volantem auta a řídil ho. To byla moje jediná svoboda. Ať už cestou do práce nebo ve volném čase. Protože tam, kde jsem bydlel, bylo všechno oplocené, všechno někomu patřilo a člověk skoro ani nemohl zajet do slepé ulice, protože cítil, že už na něho koukají a říkají si, co ten cizinec vlastně chce? Protože, jak jsem už říkal, Američani jsou plní strachu ještě dnes. Mají v podvědomí strach. Souvisí to s tím, jak naložili s původními obyvateli Ameriky, tedy indiány, a jak agresivně se chovají k okolnímu světu v současnosti.

Jak byste charakterizoval jejich kulturu?

Americká kultura je podle mého názoru strach, vraždění a oplocování. Prostě něco získat a honem si to oplotit, rychle na to mít »papíry« a nedat ten pozemek vůbec nikomu, i kdyby nebyl využit. Přitom je i dnes v USA spousta místa, kde by se indiáni i kolonizátoři vešli. Ale to se nestalo, protože původní obyvatele Ameriky, indiány, začali vraždit. A vždy se našla záminka. Indiáni mi vyprávěli třeba o bývalých prezidentech USA. Jeden z nich splnil pouze jeden ze svých slibů, a to ten, ve kterém slíbil, že jim všechno vezme.

Nyní žijete řadu let ve Velké Británii. Jak byste porovnal tamní společnost se společností americkou a také českou?

Společnost ve Velké Británii je méně otevřená než americká společnost a je chytřejší. Češi jsou samozřejmě v průměru chytřejší než Američané nebo Angličani, jen je nám z jejich strany neustále sugerováváno, že jsme hloupí. Bohužel to mnohdy i lidé u nás přijímají. Každého Čecha bych proto poslal na zkušenou do Velké Británie nebo do USA, aby si to prožil. Aby si prožil, jak je chytrý a vzdělaný. To není ironie.

Kdy jste se ve svém životě cítil skutečně svobodný?

Za socialismu v tehdejším Československu. Tam jsem se cítil neuvěřitelně svobodný. V Americe ani v Anglii se tak svobodně rozhodně necítím. Tenkrát za časů socialismu se mi nelíbili komunisté, ale současně jsem nechtěl z politických důvodů odejít jinam. To mi za to nestálo.

Dnes to vnímám tak, že Česká republika je stále pod velkým tlakem celého Západu, chtějí, abychom všechno dělali jako oni. Abychom nadále zhoršovali naše školství, abychom zhoršovali dále kvalitu našich potravin. Dokonce si myslím, že je zde určitý záměr toho, abychom se stali více závislí na mainstreamových médiích a mainstreamu obecně. Abychom prostě zhloupli a tím se dostali na jejich úroveň, v ideálním případě pod ní. Nesmíme jim to dovolit.

Radovan RYBÁK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 225 hlasů.

Radovan RYBÁK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


liam2579
2017-01-11 00:55
tak to je dobra sranda, by me zajimalo kde ten clovek vubec
byl....americanu par znam a jsou to naprosto uvolneny sebevedomy lidi
(zensky i chlapi). z toho uplne caka povrchnost treba vzdelani....rict ze
americani a anglicani jsou hloupi je fakt nesmysl....jejich system vzdelani
neni zalozenej na memorovani informaci ale na kritickym a praktickym
uvazovani takze jestli se asi deda ptal na hlavni mesto zambezi a nikdo mu
neodpovedel tak z toho usoudil inteligenci....to je fakt k smichu tehle
pohled na svet :))
halonoviny
2016-01-13 15:21
Vanguarde, přestaňte pořád trapně plácat cosi o tom, jak na Kubě
budují komunismus - nikdy to nedělali, nedělají a dělat nebudou...
Dobře to víte, tak nefaulujte! R. Janouch
halonoviny
2016-01-13 15:20
Havlíku, Havlíku, to byste se býval divil, kolik lidí by se z toho
Západu zase sakra rychle vrátilo, takže to, že by tu komunisté
zůstali sami, by opravdu nehrozilo! Naopak... R. Janouch
halonoviny
2016-01-13 15:18
Prchale, nějak jste zapomněl na to, že Američané ani nebyli na
Měsíci, natož aby táhli vesmírný program jako celek... R. Janouch
halonoviny
2016-01-13 15:16
Besorna zase hodnotí způsobem Podle sebe soudím tebe...:( RJ
kafrmi
2016-01-12 13:25
donald.kacerowski nevím proč bych měl bejt naštvanej, já mám naopak
radost, že už se to hejbe. To Vy spíš máte poslední cukání.
kafrmi
2016-01-12 13:21
jaroslavprchal to lecos vysvětluje, pak není o čem.
hajek.jiri51
2016-01-12 12:40
Donalde. Jaká naštvanost. Jen údiv, že někdo s tak primitivní
argumentací má odvahu s ní lézt na světlo boží. Užívej si, dokud
ještě můžeš. A čeho si se to vlastně dočkal? Ta úroveň Tvojich
tužeb je prostě pod úroveň. Až se vyplundruje všechno co se za
socializmu dosáhlo tak stejně skončíš s držkou v zemi. Ale ne že
bych po tom nějak zvlášť toužil!
kafrmi
2016-01-11 23:07
donald.kacerowski řekněte nám radši pohádku o svém jmenovci než o
tom jak jste cestoval do USA, když tam přece nikdo nemoh, nebo, že by to
bylo jinak?
kafrmi
2016-01-11 22:01
jaroslavprchal no vidíš a stejně Ti ty tvoje vědomosti na nic nejsou,
pořád jenom papouškuješ co chce kavárna.
kafrmi
2016-01-11 20:39
jaroslavprchal otázkou je co je to nic moc dobře. Tady se taky říká,
že jsme se měli za komančů špatně a přitom se měla většina daleko
lépe. Moji kamarádi a kamarádky v Rusku to tak nevidí a to je pro mě
podloženější informace. Nesmíš všemu věřit. Jen ty řeči o Krymu,
kdyby to bylo jak se povídá, tak skoro 90% obyvatelstva by radši nebylo
dočasně bez elektriky, než by se vrátila na Ukrajinu. Nesmíš všemu
věřit co to kdo nabulíkuje a musíš používat svoji hlavu, pokud to
de.
hajek.jiri51
2016-01-11 18:08
Pánové! Vy víte kteří! Kolik s odpuštěním, pitomostí, jste tady
nakecali by rozřehtalo koně. Ale souhlasím s Vámi, že ten, kterému
tady připadal život strašný, a to se dovídám na staré kolena až
teď, a který nezdrhl do ráje na západ od nás (třeba s ČEDOK-em)byl
vůl. Můžete mi vyjasnit, proč jste zůstali a jen na všechno tupě a
demagogicky kálíte?
kafrmi
2016-01-11 14:24
vanguard no nevím koho argumenty jsou bolševičtější, ale i při své
skleróze si pamatuji, že jste tady dělali převrat, za zem bez drátů a
nebo se mýlím? Já jsem přes ty dráty jezdil i tenkrát a ani jsem
nebyl z toho, že musím napsat nějaké prohlášení vyděšen. Já si
uměl spočítat co si za peníze mohu koupit a co mám napsat do
prohlášení a stejně jsem si přivezl něco jiného, že s tím asi
kavárníci měli problémy je jejich věc. Já už tenkrát, když Vy jste
se báli něco říct kromě soudruhu ano, říkal, že ven bych pustil
všechny a zpátky bych to přebíral. Je fakt, že už se po nich zase
některým stýská a nebo si uvědomili, že v tomto světě to prostě
bez hranic nejde.
kafrmi
2016-01-11 13:13
"donald.kacerowski,vanguard" na Amíckejch hranicích jsou ploty
a střílí se dodnes, tak tam běžte manifestovat a já Vám pak půjdu
na funus.
kafrmi
2016-01-11 13:10
jaroslavprchal nesmíš věřit propagandě, podle mých informací od
lidí kteří tam žijí se maj daleko lépe, než se měli dřív a
přepočet k natisknutému dolaru není nic co by mě vzrušovalo. Jedno je
jasný Amíci jdou do háje, tak kopou kolem sebe a kromě tebe a pár
přátel tomu jejich blahobytu už málokdo věří. Jinak když se tam maj
tak dobře proč se pořád bouří a policie do nich demokraticky
střílí stejně jako do demonstrantů v Německu stříkají vodu a Vy
jejich přisluhovači k tomu mlčíte. To bylo demonstrací, když se
stříkalo tady. Tak už se probuď.
wIadin
2016-01-11 00:42
vacl.havlik43 přesně jste to vystihl. Besorna není hodnen ničeho víc
než naprostého pohrdání.
kafrmi
2016-01-10 22:12
jaroslavprchal nevím kdo je proti komu zaujatej a kdo je větší hlupák.
Fakt je takovej jakej sem popsal. Dočasné je vše, ale spolupráce Rusů
a Amíků pokračuje dál i v jiných komoditách a ani vesmírná stanice
není placena pouze Amíky, přesto, že jste tak sečtělej máte špatné
informace nebo mlžíte. Tak jako si poradí Amíci s motorama, tak si
poradí Rusové, když to jinak nepude. Rusko už dávno není co bývalo,
ale Amíci jsou pořád stejní.
kafrmi
2016-01-10 20:44
vanguard nejsi Ty převlečenej Venca, Ty taky všechno otočíš. To byla
braková literatura, ale knih od Boženy Němcový tady bylo hafo. Teď
nás tady jiná Němcová pro změnu oblbuje jinak. Hudbu jsi si mohl
pouštět z rádia jakou si chtěl, ale musel si mít dobrou anténu a
rádio. Ty si měl asi krystalku a na tu se toho moc nechytlo. Nakonec
dneska, když se chceš dozvědět pravdu, tak si ji taky musíš na
internetu najít a podívej se kolik lidí zase chce internet na západě
usměrňovat. To víš, kdyby byl tenkrát, tak to bylo o něčem jiném,
ale můj pradědeček neměl ani motorku a taky to přežil. Jinak já jsem
tuto republiku neopustil ani tenkrát o to jsem si myslel něco podobného
co si myslíš teď, ale po podrobném seznámení se s kapitalismem se
vůbec nedivím, že se tolik lidí vrátilo, když jim to bylo umožněno
a dnes už někteří utíkají na tu Kubu nebo do Ruska, jak píšeš, ale
já to tu již dožiju a možná se ještě budu mít dobře. Jinak bych
řekl, že tenkrát jsme se jako nevolníci možná někteří cítili, ale
dnes většina těmi nevolníky je.
kafrmi
2016-01-10 18:40
"vanguard" největší srandista jste Vy, když popisujete život
za komančů. Buď jste příliš mladý a nezažil jste to a máte to od
ÚSTR a nebo jste fakt srandista. Já jsem si postavil, kde jsem chtěl,
četl jsem co jsem chtěl, je fakt, že kovbojky se sháněli pod rukou,
ale byly. Cestoval jsem kam jsem chtěl a za pár kaček s celou rodinou,
je fakt, že do Ruska a Ameriky jsem nechtěl a do Ameriky nechci ani dnes.
A poslouchal jsem co jsem chtěl. A hlavně žil jsem si poklidný život,
bez strachu, že přijdu o práci bydlení či něco jiného. Jo byl to
proti dnešku zlatej život a ani jsme si toho neuměli vážit. Jinak
červenejm kartám zdar!
halonoviny
2016-01-10 17:50
Vanguarde, proč odsuzujete a zesměšňujete někoho jen proto, že má
jiné chápání, jiné priority než vy? Pro někoho zkrátka svoboda má
jiný význam, než bordel a anarchie, kterou nám nabízí současný
režim. A odpověď pro Donalda je prostá. Proč neseděl na prdeli?
Protože se mu hnusil nový Divoký Západ, který nám tu zavedli Klaus,
Kalousek a spol. Tak se jel přesvědčit o tom, nakolik se z něj
vybabrali v těch mainstreamově zbožšťovaných USA, proč ne? Tohle
byla největší chyba minulého režimu - že zavřel hranice. Jinak by
tak lehko v 89. nepadl! R. Janouch
1 | 2
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.