Jana Kocianová (vlevo) a Marcela Laiferová

S legendami do Lucerny

Jana Kocianová a Marcela Laiferová patří mezi slovenské hudební legendy. Proto nebudou chybět 1. února v pražské Lucerně na unikátním galakoncertu Slovenské divy v Praze, jehož jsou Haló noviny coby česko-slovensky zaměřený deník jedním z mediálních partnerů. I proto jsme se jako prvních na to, co momentálně dělají, zeptali právě dvou výše zmiňovaných dam...

Nedávno byl Silvestr, jak a kde jste ho prožila a dáváte si do nového roku nějaká předsevzetí?

Jana Kocianová: Silvestr jako každý rok jsem strávila doma. Nemám ráda bouřlivé oslavování, ohňostroje a manifestační oslavy na náměstích či ve velkých sálech a tanečních zábavách. Ráda jsem doma v kruhu rodiny a s dálkovým ovládáním TV, takže si podle nálady můžu program zvolit sama, případně úplně vypnout.

Marcela Laiferová: Ano, Silvestr nám všem jasně hlásí, že je konec roku. Já jsem ho prožila v Národním divadle na představení. Do nového roku si nedávám žádná předsevzetí, dávám si je během celého roku, ale nejdůležitější je, abych byla zdravá.

Jak často jezdíte do Prahy?

J.K.: Do Prahy jezdím v posledním čase jednou či dvakrát ročně. Kdysi to bývalo častější, ale těch příležitostí je teď méně.

M.L.: V minulosti jsem do Prahy jezdila velmi často, měla jsem zde hodně vystoupení a natáčení. Teď je to už méně, ale přibližně 5x do roka tam určitě jedu a některý rok je to i vícekrát.

Jaká místa máte v Praze ráda?

J.K.: Staré město, nábřeží Vltavy, panorama s Hradčanami a Chrám sv. Víta. Kdysi jsem měla velmi ráda Václavák - v časech, kdy jsem jezdila do Prahy natáčet do televize, nebo na zkoušky s kapelami. V tu dobu byl Václavák centrem, kde jsme se většinou setkávali.

M.L.: Já Prahu miluji. Je to překrásné město, ale nejvíce mě učarovala Stará Praha - tedy staré město, historické centrum, staré zámecké schody a dalo by se toho jmenovat ještě mnohem víc. Praha je prostě krásná.

Pamatujete si na svou první návštěvu Prahy?

J.K.: Poprvé jsem Prahu navštívila v rámci Spartakiády někdy v polovině 50. let. První dojmy byly velice smíšené. Jako školačku mě nejvíc bavilo jít k babičce a trávit čas s několika nejlepšími kamarádkami. Masové akce mě nikdy nepřitahovaly. A Praha mě tehdy přivítala množstvím cizích neznámých dětí, ubytováním na internátě, povinným žlutozeleným úborem, který se mi vůbec nelíbil, a téměř vojenským režimem spojenným se společnými cvičeními, nástupy a stravováním. Z těchto důvodů mě první návštěva Prahy velmi nenadchla. Později, kdy jsem do Prahy jezdila už jako zpěvačka, se můj dojem změnil a od té doby mám Prahu velmi ráda.

M.L.: Velmi dobře si pamatuji na svou první návštěvu Prahy. Byla jsem ještě dítě a velmi jsem se tam těšila. V Praze bydlel můj starší bratr. Jezdili jsme k vám velmi často.

Má váš rodný Šaštín s Prahou něco společného?

J.K.: Šaštín a Praha jsou v mých vzpomínkách spojené s množstvím příjemných chvil a střetnutí, kkteré jsem v obou městech zažila.

Mají vaše rodné Petrovice u Žiliny s Prahou něco společného?

M.L.: V Petrovicích jsem se narodila, ale rodiče se odtud odstěhovali, když jsem měla dva měsíce, takže já si na Petrovice moc nevzpomínám a ani tam nejezdím.

V čem se liší české a slovenské publikum?

J.K.: Hlavní rozdíl mezi českým a slovenským publikem? Státní příslušnost. Jinak jsou v ČR stejně jako na Slovensku diváci, kteří jsou věrni svým favoritům a když už si jednou zpěváka oblíbí, jejich zájem je trvalý a zůstávají mu věrni i tehdy, když už zpěvák nevystupuje.

M.L.: Já mám ráda obě publika a můžu říci, že mezi český a slovenským publikem není velký rozdíl, vždyť naše národy toho mají tolik společného. Ale když se tak zamyslím, možná že to slovenské publikum je o malinko spontánnější - otevřenější.

Na začátku kariéry jste se jistě účastnily pěveckých soutěží, jak na tu dobu vzpomínáte?

J.K.: Abych byla přesná, zúčastnila jsem se pouze jedné pěvecké soutěže - Zlatá kamera. I na tu mě přihlásily spolužačky, protože jsem stále a všude zpívala, a byly přesvědčené, že se můj talent na soutěži uplatní. A vyhrála jsem. První cena byla malé živé prasátko, které jsem potom věnovala jednomu JZD, protože doma jsem ho honit nemohla a upéct si ho, to by mi bylo líto.

M.L.: Já jsem nebyla ten typ zpěvačky, která by chodila po soutěžích. Mě si vždy našli, když potřebovali do projektu zpěvačku. Život to všechno sám naplánoval.

V roce 2015 jste oslavila životní jubileum, jak jste narozeniny oslavila a připravila jste profesně něco k tomuto výročí?

M.L.: Svoje kulaté narozeniny jsem oslavila ve vlastní režii v podobě velkolepého koncertu, kam jsem si pozvala své kamarády z branže, například Pavola Hammela nebo Nelu Pociskovou. Se živou kapelou jsem připravila pěkný koncert. Bylo to poděkování všem, kteří tu 50letou uměleckou cestu se mnou sdíleli a podporovali mě.

Co zazpíváte v Lucerně?

J.K.: Poprvé budu mít možnost se v Praze ukázat i s vynikajícím velkým pěveckým sborem The Gospel Family, s kterým v současné době koncertuji; vedeným dirigentem, aranžérem a vynikajícím citlivým klavíristou Jurajem Hortem, který diváky vždy zaujme nejen svým uměním, ale i vrozeným šarmem. Naše společné hudební cítění a stejná radost ze zpěvu se přenáší i na publikum a naše dosavadní koncerty vyvolávají vždy velké nadšení a ovace.

V Lucerně jsem naposledy zpívala s Kájou Gottem a Jitkou Zelenkovou v 70. letech minulého tisíciletí. Teď se těším na Martina Franceho.

M.L.: Pro svoje příznivce jsem si připravila svůj první velký československý hit Lampy už dávno zhasly a samozřejmě Zlatou Lyrou ověnčenou píseň Slová.

Do Lucerny se vracím po dlouhých 30 letech a velmi se těším. Lucerna je pro mě ten nejkrásnější hudební stánek, jaký Československo mělo. Je to zkrátka veliká prestiž a chtěla bych nejen své fanoušky, ale všechny lidi pozvat krátkou a výstižnou reklamou: »Přijďte si s námi zavzpomínat na krásné časy Československa...«

Roman JANOUCH

FOTO - archiv Martin Production


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.6, celkem 32 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.