FOTO - Pixabay

Kurdové proti zločinům Erdoganova režimu

Tisíce Kurdů v sobotu demonstrovaly v Paříži, kde si připomněly tři roky od vraždy tří kurdských aktivistek ve francouzské metropoli. Podle agentury AFP manifestanti požadovali spravedlnost a zároveň vyjadřovali odpor ke zločinům vládnoucího tureckého režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana proti kurdské menšině.

Francouzské úřady vloni v létě obvinily z útoku tureckou rozvědku MIT. »NE beztrestnosti politickým zločinům« skandovali mj. demonstranti, kteří se na akci sjeli z řady měst i v dalších evropských zemích.

Těla žen s prostřelenými hlavami objevili policisté 10. ledna 2013 v kurdském informačním centru v desátém pařížském obvodu. Po více než dvouletém vyšetřování požádala pařížská prokuratura Turecko o vydání Ömera Güneye - jako jediného podezřelého v případu majícího úzké styky s tureckou rozvědkou. Ankara ale Paříži nevyhověla.

Jednou z obětí je Sakine Cansizová, spoluzakladatelka zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), která vede v Turecku ozbrojený boj za nezávislý kurdský stát. V minulosti byla mnoho let vězněna, v roce 1998 dostala ve Francii politický azyl. Další obětí byla Fidan Doganová, pařížská zástupkyně politického uskupení Národní kongres Kurdistánu se sídlem v Bruselu. Třetí zavražděnou je mladá aktivistka Leyla Söylemezová.

V době, kdy byly vraždy provedeny, začínal mírový dialog PKK s Ankarou. Mírový proces byl ale vloni v létě přerušen poté, co se turecká vláda rozhodla obnovit s Kurdy boje. Erdoganův režim pronásleduje i parlamentní stranu HDP, která s legitimními právy Kurdů v Turecku sympatizuje. Konflikt, který se dotkl převážně kurdského jihovýchodu země, si během 30 let podle ČTK vyžádal smrt asi 40 000 lidí. Z toho o právě skončeném víkendu další více než tři desítky. Agentury uvádějí počet 32 – minimálně tolik kurdských aktivistů a civilistů turecký režim v rámci svého boje nekompromisně povraždil jen za dva dny...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 38 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.