Příval uprchlíků do Evropy nepolevuje ani v novém roce. FOTO - dw.com

Uprchlíci odsoudili atak v Kolíně

Čtveřice uprchlíků v Německu se kvůli silvestrovským událostem v Kolíně nad Rýnem a v dalších městech obrátila v otevřeném dopise na kancléřku Angelu Merkelovou. Incidenty odsuzují, podle nich jsou v rozporu s křesťanskou i s muslimskou morálkou.

Podle svědků útočili o silvestrovské noci muži přistěhovaleckého původu na ženy, okrádali je a sexuálně napadali. Podle ministerstva vnitra jsou mezi podezřelými i žadatelé o azyl. »Jsme uprchlíci, kteří utekli před válkou a terorismem, před bombami a politickým pronásledováním a před sexuálními útoky ze strany IS,« uvedli tři Syřané a jeden Pákistánec v otevřeném dopisu. »Z tohoto důvodu jsme pobouřeni tím, co se o silvestrovské noci v Kolíně a v dalších městech stalo. Tvrdě odsuzujeme sexuální útoky a krádeže, jichž se údajně dopustili přistěhovalci a běženci,« napsali.

Podle autorů dopisu musí být pro běžence přirozené dodržovat zákony země, která je přijala. Sexuální útoky a krádeže podle nich přitom odporují křesťanské i muslimské morálce. »Korán i bible přikazují chránit čest žen. A platí pro nás i přísný zákaz krádeží, který je v koránu i v bibli,« uvedli uprchlíci.

V dopisu rovněž přislíbili, že se v rámci svých možností zasadí o to, aby se silvestrovské události už nikdy neopakovaly. »Pohostinnost Němců nesmíme zneužívat,« uvedli. Reakce ale přišla pozdě. V Kolíně už mezitím dochází k odvetným útokům právě na uprchlíky...

Policie v Kolíně nad Rýnem přijala už přes 500 trestních oznámení v souvislosti s událostmi silvestrovské noci. Zhruba ve dvou pětinách případů jde mj. o údajné sexuální napadení.

Podobné incidenty v menším rozsahu jsou hlášeny i z Hamburku, Stuttgartu a Düsseldorfu.

Kolínská primátorka Henriette Rekerová oznámila týdeníku Der Spiegel, že potrestání pachatelů útoků bude obtížné, protože se je nedaří identifikovat, nicméně německá policie zatím kvůli útokům v Kolíně vyšetřuje už 19 podezřelých, všichni jsou cizinci. Deset z nich jsou žadatelé o azyl, sedm jich v Německu pobývá nelegálně. Podle serveru Focus Online to v pondělí v zemském sněmu Severního Porýní-Vestfálska řekl ministr vnitra této nejlidnatější spolkové země Ralf Jäger.

Policii vyčetl závažné chyby, protože přímo o silvestrovské noci nepožádala o posily a následně o incidentu mlčela. Zdůraznil, že ze strany úřadů nepřišel žádný pokyn k tomu, aby vedení policie zamlčovalo informace o původu pachatelů a o tom, že mezi podezřelými jsou i běženci. »Musíme si uvědomit, že k nám nepřicházejí jen lékaři, inženýři a vědci, ale i zločinci,« uvedl Jäger. V pondělí se objevila v této souvislosti i zpráva, že také švédská policie zamlčela údajné osahávání i 11 a 12letých dívek Afghánci na letních festivalech v letech 2014 a 2015...

Spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére v pondělí v Berlíně varoval před tím, aby německá veřejnost paušálně podezřívala ze zločinů všechny běžence. »Je však legitimní mluvit o původu pachatelů, nesmíme tady vytvářet spirálu mlčení. Je to i v zájmu běženců samotných, aby se rozlišovalo, kdo z uprchlíků je zločinec, a kdo ne,« řekl.

De Maiziére rovněž uvedl, že vláda připravuje zpřísnění zákonů v oblasti sexuálního napadení. V současnosti německé právo hodnotí sexuální styk jako znásilnění, jen když je vynucen násilím či výhružkami nebo když pachatel zneužije oběť, která se nemůže bránit. Podle chystaného návrhu by se za znásilnění považoval jakýkoli sex, s nímž oběť vyjádřila nesouhlas - stačilo by, aby řekla ne.

Změna je nutná

Německá imigrační politika se po silvestrovských incidentech v Kolíně nad Rýnem a v dalších městech bude muset změnit. Uvádějí to komentáře zahraničních deníků, z nichž v pondělí citovala německá tisková agentura DPA. Komentátoři vyčítají kancléřce Merkelové naivitu v uprchlické krizi; současné události podle nich ohrožují kancléřčinu politickou budoucnost.

Podle amerického deníku The New York Times jsou v uprchlické krizi naivní všichni němečtí vládní politici v čele s Merkelovou, protože se snaží svým »současným bezohledným humanismem smýt hříchy německé minulosti«. List proto vyzývá k rezignaci kancléřky. »Angela Merkelová musí odejít, aby její země i kontinent nemusely zaplatit příliš vysokou cenu za její bláhovost,« napsal deník.

»Nyní je i Angele Merkelové jasné, že existuje širší spektrum přístupů (k uprchlické krizi) mezi úplným zavřením hranic pomocí plotů a vstřícnou kulturou s doširoka otevřenými dveřmi. A že je i pro její politickou budoucnost nutné, aby přijímání migrantů bylo transparentní a aby se přistěhovalci podřídili společenským normám,« napsal maďarský list Magyar Nemzet trefně, přičemž si tak zároveň rýpl i do druhého extrému - xenofobní politiky svého premiéra Viktora Orbána...

Noví uprchlíci, nové podvody

Do aténského přístavu Pireus v pondělí dorazilo dalších 1100 migrantů, kteří se tam dostali na palubě trajektu z ostrovů Chios a Lesbos. Informovala o tom agentura DPA. Další 500 uprchlíků dorazilo z těchto dvou ostrovů do přístavu Pireus v neděli večer.

Trajekty s uprchlíky mezi ostrovy a velkými řeckými přístavy pravidelně plují už několik měsíců. Počet lidí, kteří připlouvají z Turecka, se nijak zásadně nesnížil ani v zimním období.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v prvním týdnu letošního roku dorazilo do Řecka z Turecka 10 150 uprchlíků, z toho asi třetina dětí. Více než polovina pocházela ze Sýrie, čtvrtina z Afghánistánu a devět procent z Iráku. Podle UNHCR za první lednový týden v Egejském moři 39 lidí přišlo o život nebo se pohřešuje.

Více než 150 falešných syrských pasů zachytí denně makedonští policisté na hranicích z Řeckem, informovala v pondělí tisková agentura APA. Makedonie vpouští od poloviny listopadu na své území výhradně uprchlíky, kteří pocházejí ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.

Podle statistiky makedonské pohraniční policie v poslední době na hranicích výrazně vzrostl počet příchozích žadatelů o azyl z ostatních zemí. Na každého Syřana, Iráčana či Afghánce připadá 1,5 migranta z jiné země. Počet zadržených falešných pasů dosahuje podle ČTK v průměru 150 až 200 denně.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 15 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kafrmi
2016-01-12 16:16
To je dobrej fór čtveřice se omluvila a stovky páchají neresti. Já
jsem se zrovna divil, když je těch zlobivých tak málo, tak proč si s
nimi ti hodní neporadí? Asi to bude trochu jinak.
jirichmelarcik
2016-01-12 15:49
Klímo, nevíte něco lepšího jak obhajovat současný muslimský
extremizmus v Evropě?
tomasklima162
2016-01-12 14:57
jirichmelarcik Nebo jako Brežněv Zvacím dopisem od Bilaka?
jirichmelarcik
2016-01-12 11:00
Jako omluvu bych chápal, že islámská komunita sama vydá pachatele k
potrestání. Stalo se? Jistě že ne. Takže omluva je jen muslimská
lest, kterou se sluničkáři a kavárenští ohánějí. Asi jako
britský premier po návratu od podpisu Mnichovské smlouvy.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.