FOTO - Pixabay

Šikana tureckých akademiků

Turecká policie v pátek zadržela 14 univerzitních pedagogů, kteří připojili svůj podpis pod petici kritizující vojenskou operaci proti Kurdům.

Petice, kterou podepsali i někteří akademici mimo Turecko, už má více než 1200 signatářů. Policie zasáhla proti vyučujícím na univerzitě ve městě Kocaeli na severozápadě Turecka. Podle agentury Anadolu může brzy v rukou policie skončit i dalších sedm pedagogů, jejichž zadržení už úřady rovněž nařídily.

Prokuratura v Istanbulu zahájila vyšetřování signatářů petice tento týden a ve čtvrtek rozhodla, že proti některým vznese obvinění kvůli protistátní činnosti a teroristické propagandě.

Petice zveřejněná v pondělí kritizuje postup turecké vlády proti kurdské menšině na jihovýchodě země. Armáda loni zahájila rozsáhlou ofenzivu proti bojovníkům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) poté, co se v červenci zhroutilo dvouleté příměří mezi Ankarou a PKK a co byly přerušeny oboustranné mírové rozhovory. Intenzivní boje začaly potom, co se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku a kromě radikálního Islámského státu se rozhodla bojovat i proti Kurdům. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno řekl, že v roce 2015 bylo zabito více než 3000 bojovníků PKK.

Akademici v petici mimo jiné žádají, aby vláda ukončila »úmyslné masakry a deportace Kurdů a dalších lidí v regionu«, a nazývají vládní operaci zločinem. »Byla porušena práva na život, svobodu a na bezpečí a byl přestoupen i zákaz mučení a špatného zacházení daný ústavou a mezinárodními konvencemi,« stojí v textu. Jeho autoři rovněž naléhají, aby se zástupci vlády vrátili k jednacímu stolu a řešili problémy s Kurdy mírovou cestou.

Proti signatářům petice ve čtvrtek ostře vystoupil prezident Erdogan, který je nazval »zrádci národa«. Podle něj se podporovatelé petice postavili za teroristy z PKK. V pátek petici ostře kritizoval i ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Turecká opoziční Lidová republikánská strana (CHP) naopak na svobodu slova apelovala a zadržení pedagogů odsoudila jako nezákonné, nepřijatelné a nebezpečné. »Budeme dál podporovat ty občany, kteří uplatňují svobodu slova, aniž by vyzývali k násilí,« stojí v oficiálním stranickém prohlášení.

Podporu signatářům petice vyjádřily i USA. »Vyjádření znepokojení nad násilím neznamená podporu terorismu. Kritika vlády se nerovná zradě,« uvedl americký velvyslanec v Turecku John Bass ve svém vyjádření na bitteru. Agentura Dogan uvedla, že stíhání nejspíš čeká značnou část z dosavadních 1128 tureckých signatářů petice. V případě odsouzení by jim hrozilo až pět let vězení.

K petici se připojila i řada univerzitních pedagogů ze zahraničí, mimo jiné americký lingvista Noam Chomsky a slovinský filozof Slavoj Žižek.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 14 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2016-01-16 18:52
Skutečně si EU vybrala nejlepšího spojence pro boj proti
"uprchlické krizi". Hlavní jsou ty "sdílené
hodnoty"! Že je i Turecko na seznamu států, které dlouhodobě
destabilizují region zřejmě Angele Merkelové zatajili.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.