Cyrano v Českých Budějovicích

Na Malé scéně DK Metropol v Českých Budějovicích se 25. března uskuteční jedna velmi zajímavá premiéra. Premiéra muzikálu Cyrano, muzikálu netradičního v tom, že na něm pracují (i mezi tvůrci) mladí lidé, studenti... Naplánováno je vedle premiéry prozatím devět repríz.

Nesmrtelný příběh lásky, naděje a odhodlání v jedinečném muzikálovém zpracování. Cyrano de Bergerac, obdařený básnickým talentem, ale také zhyzděný velkým nosem, věří, že je příliš ošklivý, než aby mohl být milován. V tajnosti chová lásku ke své sestřenici Roxanně, která je zahleděna do mladého okouzlujícího kadeta, ovšem nepříliš talentovaného básníka, Kristiána de Neuvillette. Cyrano se rozhodne pomoci Kristiánovi získat Roxannino srdce tím, že stvoří dokonalého partnera. Muže s duší básníka a tváří anděla. Dočká se nakonec vnitřní krása docenění?

Cyrano z Bergeracu, hrdinská ikona specifická orlím nosem a výrazným literárním umem, dokázala svým tragickým osudem přimět k lítosti nejednoho čtenáře. Edmond Rostand k ní mistrovsky připojil verše překypující city tak mocnými, že se mohly aspoň na chvíli pokusit obalamutit samu smrt. Divadelní komedie si pohrává s milostným trojúhelníkem snažícím se vybalancovat rozkol v povšechně známém sporu mezi fyzickou a duševní krásou. Nadčasové dílo se stalo předlohou pro mnoho uměleckých adaptací - v Českých Budějovicích se k nim přidává jedno české prvenství - studentský muzikál Cyrano.

Vojtěch Adamčík (autor hudby a scénáře) divákům v Českých Budějovicích představil svou muzikálovou prvotinu, Úděl osudu, již v předminulém roce. Studentský muzikál na motivy knihy Terryho Pratchetta Otec prasátek byl realizován z nadšení a s tzv. rodinnou produkcí. Svým velkým ohlasem a oceněním přiměl autora k napsání dalšího muzikálu a dal mu tím prostor k růstu. Spojil se s textařem Filipem Šinknerem a za motiv si tentokráte zvolili poetičtější dílo, Cyrana. V hlavních rolích vystoupí známí i začínající divadelní a muzikáloví herci jako Lukáš Randák či Lucie Pragerová. O hudební nahrávku se postarala Jihočeská filharmonie...!

»Muzikál je momentálně ve fázi nejintenzivnějších příprav. Celý prosinec probíhaly klavírní korepetice, které jsem měl osobně na starost. Od počátku ledna přebírá pomyslnou štafetu režisérka Kateřina Studená a choreografové Evžen Bočkor a Lucie-Anna Zatloukalová,« uvedl autor muzikálu Vojtěch Adamčík. »Každý víkend se zkouší taneční a herecké aranžmá (viz snímky), přičemž pánské obsazení Company má o něco těžší úlohu, jelikož se učí osvojit si dovednost pravého kadeta - šerm. Ten má na starosti skvělý šermíř Marek Kubát,« doplnil. My všem na této odvážné cestě držíme pěsti a rádi projekt podpoříme!

Roman JANOUCH

FOTO - archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.