Zachránit expozici ČČK a Alice Masarykové

Radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek (KSČM) se setkal s ředitelem Úřadu Českého červeného kříže (ČČK), aby potvrdil zájem kraje o objekt v Lánech, který je ve vlastnictví Českého červeného kříže, a kde má Muzeum TGM expozici ČČK a Alice Garrigue Masarykové.

»O odkoupení domu, kde jsme nyní v nájmu, uvažujeme již od doby, kdy se ho chce ČČK zbavit, jelikož nemá prostředky na údržbu. Je tam v podstatě jediná expozice v zemi, která mapuje historii Českého červeného kříže a také související Pamětní síň Alice Masarykové. Určitě by bylo velkou historickou ztrátou o to přijít,« sdělil Štefek.

Objektem zájmu je domek čp. 200 v ulici Za školou v Lánech. Stavbu nechala postavit Alice G. Masaryková, zakladatelka Československého červeného kříže, na své vlastní náklady v roce 1928, což připomíná i pamětní deska z roku 1968.

Stavba původně měla sloužit i ke spolkovým účelům, zároveň zde vznikla jedna z prvních poraden pro matky s dětmi. Architektonicky velice účelně řešený dům nedaleko školy Ch. G. Masarykové patří k velmi zajímavým prvorepublikovým stavbám, na kterých se zřejmě podepsal i architekt Josip Plečnik.

Dům, jehož vlastníkem je Český červený kříž, fungoval do roku 1991 jako poradna pro matky s dětmi. Koncem devadesátých let 20. století získalo domek do správy na základě nájemní smlouvy s Českým červeným křížem tehdy Okresní muzeum Rakovník (od roku 2003 příspěvková organizace Středočeského kraje).

V roce 2002 byla v domě Alice G. Masarykové slavnostně otevřena expozice přibližující nejen osobnost Alice G. Masarykové, ale i historii Českého (Československého) červeného kříže. K vidění je zde rekonstrukce bytu Alice G. Masarykové, rekonstrukce dobové čekárny poradny pro matky s dětmi a instalace mapující historii Červeného kříže. Muzeum instalaci pravidelně doplňuje dalšími dobovými materiály a výsledky svých bádání a výzkumů. Kromě budování samotných expozic se systematicky zabývá shromažďováním materiálu a předmětů týkajících se historie Českého červeného kříže.

Pamětní síň Alice G. Masarykové je otevřena celoročně. Mezi nejčastější návštěvníky Pamětní síně patří především školní výpravy, výpravy seniorů a rodiny s dětmi. V rámci provozování Pamětní síně Alice G. Masarykové spolupracuje Muzeum T. G. M. Rakovník také s Muzeem Saského červeného kříže v Beierfeldu.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 11 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.