FOTO - Pixabay

O rodičovskou dovolenou zatím žádají jen ti odvážní

Překvapení, nepochopení a dokonce hněv, takové byly reakce vedení firmy, jejíž zaměstnanec Kim Čin-sung žádal rodičovskou dovolenou, aby mohl pečovat o své děti. V Jižní Koreji jsou stereotypy ohledně úlohy rodičů stále ještě pevně zakořeněny, píše agentura AFP.

»Stokrát se mě ptali, zda to myslím vážně. Bylo to těžké, ale nakonec se mi podařilo rodičovskou dovolenou získat,« říká v Soulu v obývacím pokoji svého bytu, kde se to jen hemží hračkami. Takové případy, jako ten jeho, byly dříve nemyslitelné a i nyní jsou v patriarchální společnosti, kde vládne tvrdá konkurence, ojedinělé. Péče o děti tu vždy byla výhradní záležitostí žen. Avšak v době, kdy se stále více Jihokorejek odmítá spokojit s rolí, kterou jim přiřkla tradice, vláda nový trend podporuje, neboť jihokorejské obyvatelstvo stárne a potřebuje stimulovat porodnost. Aby Soul umožnil rodinám mít více dětí, zahájil zásadní sociální reformy, které zejména zahrnují podporu pro muže, kteří se rozhodnou pro rodičovskou dovolenou. Tito otcové tedy nedostávají mzdu, ale místo toho příspěvek rovnající se 40 % jejich mzdy, jenž má minimální hranici v přepočtu asi 21 000 Kč.

Prezidentka: Zkraťte pracovní dobu

Vláda je znepokojena zrychlujícím se stárnutím populace čtvrté největší asijské ekonomiky. Jižní Korea má v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) nejnižší index porodnosti: 1,19 dítěte na ženu, zatímco průměr v OECD činí 1,67 dítěte na ženu. Neustálý růst cen nemovitostí a vysoce konkurenční pracovní trh vedou mnoho Jihokorejců k tomu, aby uzavírali sňatky později nebo se dokonce založení rodiny zříkali. Tato tendence se zejména projevuju u žen a porodnost klesá. Navíc zapojení mužů do péče o domácnost a o děti je v Jižní Koreji velmi malé, v průměru tomu věnují jen 45 minut denně, a to je v rámci OECD nejméně. »Naše mentalita je stále stejná, jako v minulosti, kdy na chléb mohli vydělávat jen muži,« konstatovala v prosinci prezidentka Pak Kun-hje. »Musíme otce více vychovávat a prosazovat trend, aby se i oni starali o děti,« řekla a vyzvala firmy, aby zkrátily pracovní dobu.

Vláda: Otcové, nebojte se trestu

Právě náročné zaměstnání vedlo Kim Čin-sunga k tomu, aby žádal roční dovolenou z důvodu péče o pětiletou dcerku a tříletého chlapce. »Když jsem měl štěstí, vracel jsem se domů mezi osmou a devátou hodinou večer. Neměl jsem opravdu čas hrát si s dětmi nebo jim číst,« vzpomíná. Soul toho ještě musí mnoho učinit, aby věci pokročily, říká Hong Song-a z Institutu pro rozvoj korejských žen. Zatím o rodičovskou dovolenou žádají jen ti odvážní. Vláda povzbuzuje otce, aby se nebáli, že je zaměstnavatel nějak potrestá. Jistý pokrok se už projevil: počet rodičovských dovolených, které si vzali muži, vzrostl za první pololetí loňského roku o 40 %. Jde však o velmi omezený počet, protože muži podali jen pět procent všech žádostí o rodičovskou dovolenou, zatímco v některých zemích, například ve Švédsku, to je 40 procent.

Přední představitel společnosti Hyundai I Tong-hun se rovněž rozhodl stát otcem v domácnosti a starat se o svá dvojčata, když jeho manželce mateřská dovolená skončila. Společnost ho prý nechala na dovolenou odejít a on se tak stal prvním mužem za 40 let historie firmy, který si vzal dlouhou rodičovskou dovolenou. Ničeho nelituje. »Dcerky říkaly táta dříve než máma,« pyšní se. »Když se smějí v mém náručí a říkají mi táta, tak takové chvíle stojí za všechny peníze,« dodává.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2016-01-30 15:15
A ne náhodou ti, pro které je to finančně výhodnější?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.