FOTO - en.trend.az

Krvavý atentát proti šíitům v Sýrii

Při atentátu na šíitském předměstí Damašku v neděli přišlo o život na 60 lidí, dalších nejméně 100 jich bylo zraněno. S odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR), která dlouhodobě záhadně situaci v zemi monitoruje z Británie, to oznámila agentura Reuters.

Syrská agentura SANA uvádí 45 obětí a 110 zraněných. Atentát, k němuž se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS), způsobil rovněž velké materiální škody. IS v prohlášení tvrdí, že dva jeho členové odpálili pásy s výbušninami v blízkosti šíitské svatyně Sajjida Zajnab jihovýchodně od Damašku.

Podle SOHR je mezi šesti desítkami mrtvých i 25 šíitských bojovníků. Atentát byl spáchán na místě, které bývá dobře střeženo, protože toto předměstí obývají šíité, k nimž patří i syrské vedení. Údajně tam působí mnoho spojenců syrské vlády v současném konfliktu, tedy členů libanonského šíitského hnutí Hizballáh a íránských šíitských milic.

Syrská agentura uvedla, že byly do akce zapojeni nejméně dva sebevražední atentátníci. Jako první vybuchla nálož umístěná v automobilu a když se k místu začali sbíhat lidé, odpálili své pásy s výbušninami dva sebevrahové. Agentura SANA oznámila, že první bomba vybuchla u autobusového nádraží. Útok způsobil velké materiální škody.

Předměstí Sajjida Zajnab se jmenuje stejně jako mešita, v níž jsou podle muslimské tradice uloženy ostatky vnučky proroka Mohameda Zajnab… Syrský premiér Vaíl Halkí atentát označil za zbabělý čin, spáchaný s cílem »pozdvihnout morálku teroristických skupin, které poráží syrská armáda«.

Ženeva v ohrožení

Útok se odehrál v době, kdy v Ženevě začínají rozhovory, které mají přinést ukončení syrského konfliktu. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura se v neděli poprvé sešel s delegací opozice. Po pátečním zahájení, při němž byla jen delegace vlády, dorazilo v sobotu i 17 zástupců opozice. Hned po příjezdu však dali najevo, že odjedou, pokud bude syrská vláda pokračovat v údajných »zločinech«. Naopak syrská vláda odmítá zasednout za jeden stůl se dvěma ze skupin, které mají být zapojeny do mírových rozhovorů v Ženevě. Označuje je za teroristické.

Syrskou vládní delegaci na rozhovorech vede velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí. K nedělnímu atentátu prohlásil, že jen potvrzuje spojení opozice a terorismu.

Účast v rozhovorech zástupci opozice stále podmiňují tím, že vláda musí dát záruky, že bude ukončeno obléhání měst a útoky na civilisty. Delegace dále požaduje propuštění vězněných oponentů Damašku, jejichž seznam začala sestavovat.

V Ženevě se tak jedná odděleně, mezi účastníky budou jako prostředníci působit diplomaté OSN. Podle agentury AFP bylo de Misturovo setkání s opozicí zatím neoficiální, odehrálo se v hotelu, nikoli v Paláci národů, kde se oddělené rozhovory mají konat.

Teroristické skupiny

Syrská vláda z teroristického seznamu v žádném případě nevyškrtne skupiny Ahrár aš-Šám a Armáda islámu. První z nich sice není zastoupena v opoziční vyjednávací komisi HNC, ale pověřila Armádu islámu, aby v HNC hájila její zájmy. Ahrár aš-Šám je jednou z nejsilnějších povstaleckých skupin. Vznikla v roce 2011 a placena je ze zemí kolem Perského zálivu a z Turecka. Přítomna je na severu země a v Damašku. Armádu islámu (Džajš Islám) zastupuje Muhammad Allúš.

Ahrár aš-Šám a Armádu islámu k teroristům řadí kromě Damašku i jeho spojenec Rusko. Tzv. umírněná opozice ale tyto skupiny považuje za spojence, byť nesdílí jejich ideologii. »V žádném případě si nesedneme k témuž stolu s teroristy a nebudeme s nimi ani jednat,« řekl v neděli podle ČTK syrský ministr informací Umrán Zubí.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 23 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.