Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Na památku všech Tyld

Všestranný hudební umělec, spisovatel a malíř Richard Pachman a jeho tatínek František napsali v letech 2012-2014 pozoruhodný román podle skutečného životního příběhu – román »o lásce, naději, odvaze, transportech, terezínském ghettu a o tom, co válka napáchala v srdcích těch, kteří přežili«. Nazývá se Tylda.

Hlavní hrdinkou je dívka Matylda (na snímku), maminka a babička otcovsko-synovské autorské dvojice. Na počátku je to takřka idylické. Mladí lidé Tylda a František se do sebe zamilují a vezmou se. Krutě však zasáhne druhá světová válka a nacistické norimberské zákony. Židovka Tylda se před sňatkem nechá pokřtít, ale ani to ji nezachrání před perzekucí. Mladí manželé dělají vše pro to, aby oddalovali nástup Tyldy do transportů, jež směrují přes Terezín do táborů kdesi na Východě. Smyčka se však utahuje víc a víc a narození chlapečka Fanuly (Františka) činí situaci ještě prekérnější. Jak z toho ven? Tylda dostane spásný nápad. Malého chlapce odvezou k příbuzným na venkov, kteří ho v převlečení za děvčátko skrývají až do konce války. Přežijí i chlapcovi rodiče, ne tak blízcí Tyldini příbuzní. Závěr života Tyldiny maminky autoři jen dovozují dle toho, co je známo z historických zdrojů. Zahynula někde na Východě, na cestě do vyhlazovacího nacistického koncentráku...

Autorská dvojice zvolila zajímavou formu zpracování. V úvodu příběh vyprávějí Elišce, děvčátku 21. století, které nechápe, jakým příkořím byla Tylda a celá její rodina vystavena. Kniha se čte jedním dechem, vtáhne do děje každého čtenáře-čtenářku. Je obžalobou nacismu, jehož hrůzný charakter odkrývá na konkrétním krutém zacházení s Tyldinou rodinou. »Je mi nevolno při uvědomění si, čeho všeho lidé byli a jsou schopni... Vždyť to bylo nedávno! Lidé na lidech páchali něco, co by nikdy zvířata sama sobě nečinila ani ve stadiu nejvyššího hladu nebo ochrany svého života! Jsme tedy my lidé lepší nežli zvířata, když dokážeme členy stejného druhu ponižovat, okrádat, týrat a zabíjet? Nemám pro to, co jsem spolu s tátou během několika posledních let důkladně prostudoval, zjistil a přečetl, pojmenování. Prostě má mysl neumí zpracovat to, že se to vůbec stalo. A že mezi těmi miliony obětí jsou i ti, kteří patřili k nejbližšímu okolí mého otce...« napsal Richard Pachman v závěru knihy.

Tyldu vydalo Nakladatelství Knihovnice.cz v roce 2014. Tuto malou recenzi ke knize, která je v distribuci již delší čas, přijměte jako připomenutí všech, kteří trpěli v nevypověditelných mukách v nacistických káznicích a koncentračních táborech a prožili hrůzy druhé světové války. Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti (výročí osvobození KT Osvětim) připadá na 27. ledna.

Monika HOŘENÍ

FOTO – archiv autorů knihy


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 22 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama