ILUSTRAČNÍ FOTO - imgkid.com

Pojišťovny zvýší zájem o chronické pacienty

Ne mladí a zdraví pojištěnci, ale chronicky nemocní pacienti by se měli stát předmětem zájmu zdravotních pojišťoven. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) konečně předložil novelu, podle níž mají pojišťovny dostat více peněz na chronické pacienty.

Nyní si pojišťovny přerozdělují vybrané pojistné podle věku a pohlaví pojištěnců. Má to zabránit tomu, aby měly zájem jenom o mladé a zdravé pojištěnce. Podle analýz, které si ministerstvo nechalo udělat, jsou ale pouze tato dvě kritéria nedostačující. »Ukazuje se, že stávající systém není přesný a neodráží skutečnou nemocnost v ČR. Proto přidáváme další princip, který by měl mnohem více vystihovat výskyt chronických onemocnění v populaci. Ten přepočítává průměrnou spotřebu léčiv v jednotlivých skupinách,« vysvětlil Němeček. Změna by podle něj měla motivovat pojišťovny, aby usilovaly při náboru o nemocné pacienty s větší spotřebou léků a pak pro ně chystaly preventivní programy, které by snížily náklady na jejich léčení tím, že zabrání komplikacím. »Dobře léčený pacient bude dlouhodobě pro pojišťovnu levnější, takže bude v jejím zájmu, aby tito pacienti byli léčeni co nejlépe,« řekl ministr.

Návrh je v souladu s pohledem KSČM na zdravotnictví

Předloha ve středu získala podporu vlády, nyní ji čeká projednání ve sněmovně. Stínová ministryně zdravotnictví Soňa Marková (KSČM) našemu listu potvrdila, že poslanci KSČM budou navrhovanou změnu určitě podporovat. »Je to krok správným směrem. Po důslednějším přerozdělování finančních prostředků tak, aby žádná ze zdravotních pojišťoven nebyla diskriminovaná, se volalo už dlouhou dobu, tak je jen dobře, že tato předloha se konečně dostane do sněmovny,« uvedla poslankyně. Na současné »ne úplně spravedlivé« přerozdělování finančních prostředků podle ní doplácela především Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která má nejvíce tzv. nákladných klientů. »Doufám, že norma projde sněmovnou bez problémů a co nejdříve začne platit,« dodala Marková. Jak podotkla, návrh je v souladu s pohledem KSČM na zdravotnictví.

VZP si polepší o stovky milionů

Právě pro pojišťovny, které mají výrazně vyšší podíl chronických a vysoce nákladných pacientů, což je zejména VZP, by měla být změna podle Němečka výhodná. Ročně by jí mohly stoupnout příjmy o stovky milionů korun. Pro většinu zaměstnaneckých pojišťoven změna výhodná nebude, o tyto peníze naopak přijdou. Letos dají pojišťovny na péči zhruba 250 miliard korun. Podobný princip se podle ministra užívá v řadě evropských zemí.

Mluvčí VZP Oldřich Tichý ČTK už dříve sdělil, že pokud VZP získá díky změnám v přerozdělení víc peněz, dá je všechny na zdravotní služby. »Mohl by se tak ještě zvětšit náskok, který má VZP oproti ostatním zdravotním pojišťovnám v tom, kolik dává peněz na zdravotní péči o každého svého klienta. Už teď je tento náskok markantní,« uvedl Tichý. VZP dala v roce 2014 na klienta v průměru 23 899 korun. Druhá v pořadí, největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, dala 20 722 korun a nejméně, 19 261 korun, dala Revírní bratrská pokladna.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 13 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.