ILUSTRAČNÍ FOTO - rt.com

Pegida zaznamenala další propadák

Jako propadák označují německá média sobotní koordinované demonstrace hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které se kromě Drážďan konaly také v dalších evropských městech včetně Prahy.

Účast v saské metropoli podle nich byla mnohem menší než se očekávalo. Násilné projevy na demonstracích však podle nich byly vidět nejvíc právě v Praze. »Místo 'pevnosti Evropa', kterou Pegida plánovala, vznikl nanejvýš rodinný dům. A i ten stojí na vratkých základech,« uvedl o demonstraci v Drážďanech deník Sächsische Zeitung. »Záměru využít extrémně pravicové a nacionalistické protesty k vytvoření 'pevnosti Evropa' se Pegida nejvíc přiblížila v Praze. Na Hradčanském náměstí se tam shromáždilo 5000 lidí, kteří násilně dali najevo svůj odpor k islámu,« napsal list o akcích v zemi, kde přitom islám žádnou hrozbu nepředstavuje...

»Velkolepě pořádaná akce Pegidy skončila jako propadák,« napsal v komentáři deník Die Welt. »Očekávaný úspěch se nedostavil. (Zakladatel Pegidy Lutz) Bachmann chyběl a demonstrantů přišlo mnohem méně, než se čekalo,« připomněl list, že podle odhadů demonstrovalo v Drážďanech proti údajné islamizaci Evropy nanejvýš 8000 lidí, ačkoli pořadatelé počítali s 15 000.

»V Drážďanech se jako obvykle sešla směs neonacistů a znepokojených občanů. A i přes velké úsilí pořadatelů nakonec dorazilo jen 6000 až 8000 lidí, což je na poměry Pegidy chabé,« napsal týdeník Die Zeit. »Propojení se zbytkem Evropy nakonec především z technických důvodů z větší části selhalo, živě se podařilo připojit jen pár partnerů (Pegidy) z ostatních evropských měst. A i počty účastníků v jiných městech jasně ukázaly, že Pegida není žádný exportní hit,« uvedl list.

Demonstrace antifašistů

Akce proti islámu většinou doprovázela protestní shromáždění antifašistů a stoupenců liberální přistěhovalecké politiky. Jen v Drážďanech se sešlo celkem na 5000 odpůrců neonacismu a protiislámské hysterie!

Naopak zástupci hnutí Pegida v Drážďanech vyzvali k uzavření a důsledné kontrole vnějších i vnitřních hranic Evropské unie. Podle nich je současná uprchlická krize stěhováním národů, které nijak nesouvisí s útěkem před válkou, ale je motivováno snahou o osobní prospěch běženců.

Na akci Pegidy se na velkoplošnou obrazovku promítal v přímém přenosu i pražský projev Martina Konvičky z hnutí Islám v ČR nechceme, zazněly i zdravice příznivců Pegidy z Maďarska, Slovenska a Nizozemska.

Na Slovensku bratislavské shromáždění proti islámu zaujalo jen desítky lidí.

Řečníci včetně místopředsedkyně českého Bloku proti islámu Jany Volfové kritizovali příchod migrantů do Evropy. Demonstraci v Bratislavě zorganizovalo málo známé slovenské hnutí Odvaha - Velká národní a proruská koalice, které se bude ucházet o hlasy voličů v březnových parlamentních volbách.

V centru Varšavy přišlo na protiislámskou demonstraci asi 2000 účastníků, zatímco na nedaleké manifestaci antifašistů a stoupenců liberální migrační politiky se sešly stovky lidí. Ani tam policie zasahovat nemusela, obě demonstrace trvaly asi hodinu a byly pokojné.

Zato v nizozemském Amsterodamu doprovázely demonstraci střety s policií, několik lidí bylo zadrženo. Demonstraci proti údajné rozpínavosti islámu svolala nizozemská odnož německé Pegidy, v metropoli se takový protest podle AP konal vůbec poprvé. Na náměstí u městské radnice přišlo asi 200 příznivců Pegidy, kterých bylo méně než jejich levicových odpůrců a hlídkujících policistů. Obě znesvářené skupiny se následně střetly, rozdělit je musela jízdní policie a jednotka těžkooděnců.

V Calais se v sobotu i přes zákaz francouzských úřadů sešlo na 150 demonstrantů proti údajné islamizaci Evropy, část z nich se pak střetla s policií. Policie krátce po poledni vyzvala demonstranty k rozchodu, následně došlo k několika potyčkám, při nichž byl nasazen i slzný plyn. Zadrženo bylo asi dvacet lidí včetně penzionovaného generála Christiana Piquemala, který byl v 90. letech ve velení cizinecké legie.

Menší akce nacionalistů byly hlášeny z Irska, Dánska, Finska a Estonska. V anglickém Birminghamu, kde žije jedna z nejpočetnějších muslimských komunit v Británii, se sešlo asi 200 odpůrců islámu. Demonstrace chtějí pořádat každý měsíc.

Z Kodaně policie ohlasila menší potyčky, při kterých bylo zadrženo pět lidí. V Dublinu při střetech příznivců a odpůrců Pegidy bylo zraněno několik lidí včetně kameramana televize RTÉ. Poklidné byly naopak protesty v Helsinkách či rakouském Štýrském Hradci.

Calderon proti Trumpovi

Nejen antifašisté v Evropě, ale i bývalý mexický prezident Felipe Calderón ostře kritizoval antiimigrační populismus. Konkrétně amerického miliardáře Donalda Trumpa. Vadí mu jeho antiimigrační rétorika, kterou tento republikánský kandidát na prezidenta USA využívá ve volební kampani. V rozhovoru s americkou televizní stanicí CNBC Felipe Calderón Trumpa označil za nepříliš informovaného a podivil se, jak mohla americká společnost »vyprodukovat takového prezidentského kandidáta«.

Mexický exprezident připomněl Trumpův loňský výrok, že v případě volebního úspěchu postaví podél jižní hranice USA zeď, za jejíž vybudování by mělo zaplatit Mexiko. »Mexičané nezaplatí ani cent za takovou hloupou zeď,« prohlásil podle ČTK Calderón. A dodal, že by byla stejně zbytečná.

»První, kdo by na takové politice tratil, by byly Spojené státy,« uvedl Calderón, který stál v čele Mexika v letech 2006-12 (dosazen přitom právě Washingtonem). »Pokud si ten chlap myslí, že uzavření hranic pro kohokoliv, ať už pro obchod, či pro lidi, by přineslo USA prosperitu, tak se úplně zbláznil,« řekl v rozhovoru Calderón.

Mexický exprezident zároveň upozornil, že migrace mexické pracovní síly do USA trvale klesá a je na nejnižší úrovni od 90. let. Od roku 2009 do roku 2014 se podle Calderóna vrátilo z USA zpět do Mexika asi milion Mexičanů, včetně dětí narozených ve Spojených státech. Ve stejném období odešlo z Mexika do USA odhadem 870 000 lidí...

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 20 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.