ILUSTRAČNÍ FOTO - wheelchairaccessiblevehicles.com

Výplaty příspěvků postiženým dětem se zjednoduší

Úřady asi budou moci vyplácet příspěvky na zvláštní pomůcku zdravotně postiženým dětem bez toho, že by rodiče museli žádat o souhlas soud.

Sněmovna ve čtvrtek schválila úpravu zákona o poskytování dávek hned v prvním čtení. Požadavek na soudní schválení není podle předkladatele, místopředsedy dolní komory Jana Bartoška (KDU-ČSL) v těchto případech důvodný a přináší potíže. Problém podle něj vyvolalo pravidlo občanského zákoníku. Je nutný předchozí souhlas soudu k právnímu jednání, které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte. Výjimku tvoří případy, kdy jde o běžné záležitosti nebo záležitosti nepatrné hodnoty. Zvláštní pomůcky pro postižené však většinou stojí desetitisíce i statisíce korun.

Novela má podle Aleny Nohavové (KSČM) odstranit problémy rodičů s registrací s používáním zdravotních pomůcek. Zároveň se sníží i zbytečné zatěžování soudů nadbytečnou agendou. Stává se, že vlastníkem motorového vozidla jako zvláštní pomůcky pro nezletilé postižené dítě již není rodič, nýbrž dítě samotné, a proto je rodič nucen v souladu s předpisy získat souhlas soudu (nedávno řešila sněmovna obdobný problém se stavebním spořením). Úřad práce jako orgán, který rozhoduje o přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku, však nadále vydává rozhodnutí o přiznání příspěvku, aniž by vyžadoval příslušná soudní rozhodnutí. Ta ale striktně vyžadují registry motorových vozidel a právě v případě jejich nepředložení odmítají motorové vozidlo zapsat. »Rodiče se tak dostávají do situace, kdy motorové vozidlo, které pořídili pro potřeby svého postiženého dítěte, nemohou používat. Neprovázaná současná právní úprava tak místo toho, aby pomáhala, dostává rodiče postižených dětí do neřešitelných komplikací,« uvedla Nohavová. Do zákona o poskytování dávek se dostane nové ustanovení, podle kterého pro rozhodování o příspěvku na pořízení zvláštní pomůcky ani pro její nákup nebude potřebný souhlas soudu.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.