FOTO - Haló noviny

Střechu Národního muzea v noci zachvátil požár

Požár zachvátil v noci na pátek historickou budovu Národního muzea na Václavském náměstí v Praze. Shořelo 200 metrů čtverečních střechy. Oheň zpočátku likvidovalo 150 hasičů, ráno zůstávalo na místě už jen několik jednotek. Kriminalisté spolu s hasiči zjišťují příčinu vzniku požáru. Jeden člověk byl převezen do nemocnice, protože se nadýchal kouře.

Muzeum je kvůli rekonstrukci prázdné, škoda bude podle generálního ředitele muzea Michala Lukeše vyčíslena během dne. »Vyšetřování se bude dále odvíjet od toho, jaká bude určena příčina,« podotkl Daněk.

Hasiči dostali podle mluvčí Pavlíny Adamcové informaci o požáru v 01.32. Nejprve byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, který byl později zvýšen na mimořádný, tedy nejvyšší stupeň. Na místo se sjelo 20 jednotek hasičů, z toho 12 profesionálních a osm dobrovolných.

Kolem osmé hodiny ranní hasiči stále dělali dohašovací práce. Střechu muzea v části, kterou zachvátil požár, musejí rozebrat. »Je tam mezistropní část, kde by se mohla nacházet ohniska požáru,« řekl operační důstojník pražských hasičů.

Do nemocnice byl převezen pracovník ostrahy muzea, který požár nahlásil. Je však mimo vážné nebezpečí. Podle ředitele muzea mohla být příčina požáru spojena se stavebními pracemi při rekonstrukci. »Budova je vyklizena, předána zhotoviteli, žádné sbírky tam nejsou. Je to trochu štěstí v neštěstí, protože kdyby se to stalo před několika lety, byl by to o hodně větší problém,« řekl novinářům Lukeš. »Škody budeme průběžně vyčíslovat a uplatňovat je vůči zhotoviteli stavby, který za budovu nese odpovědnost,« uvedl Lukeš.

Kdo zaplatí škodu?

Zhotovitelem stavby je sdružení M-P-I, které se skládá z firem Metrostav, Průmstav a Imos. Sdružení podle vedení muzea nese plnou odpovědnost za průběh stavby, bezpečnost práce a dodržování požárních předpisů. »Na základě podmínek stanovených Národním muzeem byl zhotovitel stavby povinen uzavřít pojistku na jednu miliardu Kč,« uvedlo Národní muzeum v tiskové zprávě.

Uzavření pojistky potvrdil Metrostav, který za celé sdružení M-P-I komunikuje s médii. »Rozsah škod způsobených požárem a jeho hašením se bude teprve vyčíslovat. Souvislost požáru s probíhající rekonstrukcí nelze potvrdit ani vyloučit. Na stavbě jsme zavedli protipožární opatření a čtyřiadvacetihodinovou požární hlídku. Dopad požáru na harmonogram a výslednou cenu rekonstrukcí zatím nelze stanovit,« sdělil mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Rekonstrukce Národního muzea za více než 1,35 miliardy korun začala loni. Cílem je zastavit zhoršující se stavební stav historické budovy, architektonických prvků, výtvarných děl, technického zázemí a inženýrských sítí. Propojením historického objektu s novou muzejní budovou vznikne komplex o celkové výstavní ploše 11 000 metrů čtverečních. Rekonstrukce má skončit v říjnu 2018.

Historická budova je v havarijním stavu, od postavení v roce 1891 nebyla rekonstruována. Prodělala jen tři opravy většího rozsahu, jejichž nutnost byla vyvolána vnějšími vlivy.

(jn, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 7 hlasů.

(jn, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


petr.krafka
2016-02-12 12:07
Chudák Národní muzeum,je v havarijním stavu,nikdy zatím nebylo
rekonstruováno,za reálného socialismu ho oklovaly vrány ze samopalů
sovětských vojáčků,vidělo i mnohé šarády za protektorátu jako
třeba přísahu Adolfově říši ze strany českého národa, v čase kdy
se vesele střílelo na pardubickém Zámečku do jiných
Čechů-vlastenců.Dnes jim (vlastencům)čůraji na hrob v Lidicích psi,
nové generace Čechů.Pak nasledovala po letech i svědectví o pravdě a
lásce Venci H.I to Národní muzeum vidělo.A aby toho nebylo málo tak za
kapitalismu přiletěl ohnivý drak...Viník se stejně nenajde,divil bych
se kdyby se našel.Kupř. ve Studénce v souvislosti se spadlým mostem na
EC Comenius ho už hledají bezmála desetiletku.A to tam bylo osm
mrtvých.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.