FOTO - archiv

Zázračné »meducíny«…

Pokud máte doma staré kalendáře, ty klasické, mající desítky stran, u každého měsíce spoustu rad co, jak a kdy dělat, pak vězte, že v nich lze najít dosti moudra. Babičky i jejich maminky z nich s láskou čerpaly leccos, ale vždy s rozvahou a příslovečnou opatrností. Prostě – podle vlastních zkušeností. Některé rady totiž byly »všelijaké«. Přesto některé meducíny (jak říkaly babičky) měly a mají leccos do sebe…

Bábinky nevěřily kdejakému léčiteli, tak jako je tomu mnohdy dnes. Nabízejí zaručené recepty na léčení kde čeho, od rýmy po rakovinu. A žel nacházejí stále hodně (ne-li více) lidí ochotných je nejen poslouchat, ale i jim dobře zaplatit… Babky kořenářky však byly ctěny a váženy.

Několik dobrých zkušeností nabízíme. Při vysedávání u počítače a televize nám občas ztuhne šíje, což se projevuje i bolestmi hlavy. Řešení? Pečlivě zahřátá bavlněná plena pokapaná francovkou a překrytá teplým ručníkem by po 15 minutách měla ztuhlost odstranit. Máte pravdu, tato rada nemá nic společného s počítači a televizí, však také pochází z konce 19. století.

Zápach z úst spolehlivě odstraní pravidelné čištění zubů, ale babičky v první polovině minulého století neměly k dispozici drahé zubní pasty a zubní kartáčky také kvalitou neoplývaly. Proto používaly k výplachu úst odvar z listů šalvěje (čerstvé i sušené – dobré na záněty!), žvýkaly listy čerstvé petržele či máty. Vonný dech pak prý budete mít i po požití česneku. Ten mám rád; každý druhý den ráno při snídani pokrájím dva stroužky na plátky rajčete, zakapu olivovým olejem, požvýkám lístky v květináči pěstované máty… A je mi lépe. Ale vonného dechu nemám. To ten česnek!

Na průdušky jsou prý dobré smrkové výhonky. Praví se v Kalendáři pro venkov z roku z roku 1933. Potřebujete k tomu 350 g smrkových výhonků (sbírejte je jen do poloviny května), spařte 1000 ml převařené vody a nechte zhruba 48 hodin louhovat. Přeceďte, přidejte zhruba 1000 g cukru, zvolna uveďte do varu a vařte tak dlouho až roztok zhnědne a zhoustne. Přelijte horké do sklenic, uzavřete, otočte víčkem dolů a nechte vychladnout. O dávkování nikde ani řádek, vsadil bych na jednu polévkovou lžíci třikrát denně, což bývá u takovýchto lektvarů obvyklé.

V jarním čase babičky (a kalendáře) doporučovaly jako prevenci na průdušky jíst pět dní po sobě třikrát denně lžičku jemně strouhaného křenu smíchaného s medem. Moje babička míchala dvě lžíce křenu se lžičkou medu a nutila nás (děti) tuto směs jíst. To byla síla! Ale dnes mám radost z okamžitého pročištění nosu, lépe se mi odkašlává a dýchám jako zamlada.

Babičky věděly jak na nás! To platí i o cibulovém sirupu proti kašli. Stačilo nakrájet na tenké plátky tři čtyři větší oloupané cibule, naskládat je do sklenice a jednotlivé vrstvy prosypat cukrem. V uzavřené sklenici za několik hodin pustí cibule šťávu. Tu slijte do skleničky a podávejte několikrát denně po lžičce kašlajícímu. Funguje to.

Jako prevenci proti nachlazení je prý dobré jíst syrovou cibuli, denně nejméně jednu polévkovou lžíci jemně usekané cibule. To se nedá vydržet. Zkusil jsem to dvakrát a tím moje »prevence« skončila. Na rýmu, která mne v posledních třech týdnech dost trápila, používaly babičky tampony plátna namočené v čerstvé cibulové šťávě. Zasunout do nosu… Pálí to, ale také účinkuje. Je to lepší než drahé nosní kapky. Ale kdo to má vydržet… Pokud trpíte na opary rtu, potom vězte, že se jich (prý) rychle zbavíte, když na ně budete přikládat plátek čerstvě rozkrojené cibule. Jiným tradičním babským receptem je léčení drobných zánětů a hnisajících ran. Přiložte na ně obvaz s jemně nastrouhanou cibulí. Poslední dvě rady jsem naštěstí nemusel zkoušet. Ale když babičky tvrdí, že to funguje…

(jan)


  • V sobotním Bonusu pro Vás si také můžete přečíst o tom, jak se vyrovnat s tím jíst zdravě a zároveň chutně, jak na drobné opravy omítek či o tom, že bílá sova existuje.

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 20 hlasů.

(jan)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.