Mnichov: shoda o zahájení příměří v Sýrii

V Sýrii by mělo být do týdne zahájeno příměří a umožněna rozsáhlá humanitární pomoc. Podle Reuters se na tom shodla mezinárodní skupina na čtvrtečním jednání v Mnichově.

V Mnichově se ve čtvrtek sešli zástupci 17 zemí včetně USA a Ruska poté, co byly minulou středu pozastaveny mírové rozhovory o Sýrii v Ženevě. V bavorském velkoměstě měli vyjednavači za cíl dosáhnout možné shody na formě a časovém horizontu syrského příměří. Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který v pátek po půlnoci po mnohahodinových rozhovorech předstoupil před novináře, bylo dohodnuto, že se během týdne pokusí účastníci jednání zajistit »ukončení nepřátelských akcí« v Sýrii a co největší rozšíření dodávek humanitární pomoci. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podotkl, že zajistit praktické provedení tohoto plánu bude velmi obtížné. Pokud však všichni zásadní hráči využijí svůj vliv k tomuto účelu, může příměří do týdne začít, řekl. Ukončením náletů ruských letadel na Aleppo podmiňuje syrská opozice návrat k jednání.

Lavrovova výzva

Ženevská jednání by podle Lavrova a ostatních účastníků mnichovských rozhovorů měla pokračovat v nejbližším možném termínu. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura ale v pátek v reakci na mnichovskou schůzku uvedl, že plány na obnovení jednání jsou zatím »nezřetelné«. Lavrov rovněž vyzval, aby mezinárodní koalice vedená USA a Rusko blíže koordinovaly své akce na syrském území. »Máme společného nepřítele,« podotkl Sergej Lavrov. Ruské letecké údery cílené na IS a radikální skupinu An-Nusra budou podle něho pokračovat. Podle tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavusoglua však musí Rusko ukončit nálety na syrskou opozici podporovanou Západem, jinak nebude příměří ani humanitární pomoc fungovat.

Ankara podle něj nemá nic proti ruským náletům na pozice skupin, jako je IS či An-Nusra, ale tyto údery musí být vedeny v součinnosti s mezinárodní koalicí v čele s USA, citoval Çavusoglu v Mnichově turecké televizi nároky Washingtonu. Moskva podporuje režim Bašára Asada, který chce americká koalice odstranit. Podle Lavrova však je iluze, že se s odchodem Asada něco v zemi změní k lepšímu.

Raději přerušení...

Mluvčí vyjednávací komise syrské opozice páteční závěry jednání přivítal, uvedl však, že pro návrat opozice k vyjednávání bude důležité jejich převedení do praxe. »Pokud uvidíme činy a praktické provedení dohody, velmi brzy se těšíme na viděnou v Ženevě,« tvrdil mluvčí Sálim Muslát. Mírové rozhovory o Sýrii začaly 29. ledna v Ženevě. Zmocněnec pro Sýrii de Mistura je ale pozastavil. Přerušení podle něj prý neznamená jejich selhání. Syrská vládní delegace v této souvislosti obvinila syrskou opozici, že se pod tlakem Saúdské Arábie, Kataru a Turecka chtěla z jednání stáhnout. OSN prý proto raději volila přerušení, aby se tomuto kroku vyhnula.

Asad: I Západ kryje teroristy

Ženevské mírové rozhovory o Sýrii by měly především dospět k dohodě o boji proti terorismu v této zemi. AFP to řekl syrský prezident Bašár Asad. Jakékoli politické řešení bez tohoto závazku podle něj nemá smysl. Jednání v Ženevě mohou přispět k vnitřnímu dialogu v Sýrii, ale nemohou jej nahradit, dodal Asad. Na otázku o svém případném odchodu z čela země, který požaduje Západ, odpověděl, že osobně nevidí důvod, proč by neměl zůstat, ale záleží také na přání syrského lidu. Své šance v budoucích volbách označil Asad za významné. Podle něj je třeba »zejména tlačit na ty země, které vyvážejí terorismus tím, že posílají teroristy, peníze a zbraně teroristickým organizacím«. To se podle syrského prezidenta týká zejména Saúdské Arábie a Turecka, ale »také západních zemí, které tyto teroristické organizace politicky kryjí«. Uvedl také, že už neexistuje tzv. umírněná opozice, protože opozice se přidala k radikálům. Asad také míní, že Evropa musí pomoci syrským uprchlíkům vrátit se domů.

Útěk není alternativou

Situace v Sýrii není lidovým povstáním proti režimu utlačujícímu lid ani revolucí volající po demokracii a svobodě, jak tvrdí západní propaganda, uvedl Asad. Zvažoval různé možnosti, i to, že by se jeho režim mohl zhroutit, ale za současných okolností podle něj není útěk alternativou. Musím být v čele těch, kteří brání zemi, a tak to bylo od prvního dne, upozornil Asad. Jeho rozhovor s AFP otiskl web syrské televize. Válka v Sýrii má podle Asada dvě fáze, z nichž první byla snaha o svržení vlády v Damašku s tím, že některé země zamýšlely rozdělit Sýrii na několik ministátů. Teď, po třech letech, můžeme říct, že to se nepodařilo, řekl Asad. Druhou fází je podle něj boj proti terorismu. »To se nám částečně daří, ale ještě jsme nevyhráli.« Asadovým cílem je získat zpět vládu nad celou Sýrií.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 30 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2016-02-13 12:02
...tyto údery musí být vedeny v součinnosti s mezinárodní koalicí v
čele s USA". S tou koalicí, kterých někteří členové, na čele
s USA, jsou přímo zodpovědní na rozpoutání a vedení občanské
války realizované islamistickými radikály posbíranými po celém
světě a pod reklamní značkou "umírněná opozice", kterou
sami cvičí a přímo či nepřímo vyzbrojují. „Občanské“ války
teroristů a radikálů a jimi zblbých či zverbovaných, vedené proti
občany zvolené vládě. Tato „koalice“ měla více než rok na to,
aby něco v duchu svých proklamací dokázala, ale výsledkem bylo jen
neustálé rozšiřování působnosti IS. A teď, když Rusové účinně,
a plně v souladu se zásadami mezinárodního práva, zasáhli na
straně legální moci, čímž jim udělali škrt přes rozpočet,
najednou by je chtěli mít pod svou kontrolou. A navíc, proti zásadám
mezinárodního práva, bez souhlasu legální vlády, chtějí vtrhnou na
území Sýrie, aby zachránili ze svých špinavých plánů co se dá. A
to bez ohledu na civilní oběti, na které nikdy nebrali ohled ani
náhodou. Navíc, jako jahoda na dortu je ve hře oslabení, byť
slouhovské, EÚ jejím zahlcením miliony uprchlíků. Ostatně od
jakékoliv „koalice“ vedené USA nemůže svět čekat nic dobrého.
„Koalici“ USA slepili už i ve Vietnamu a jak to dopadlo pro prosté
Vietnamce škoda mluvit.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.