Zaorálek se opřel do vojenské rozvědky

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) považuje vyslání člena Vojenského zpravodajství do Libanonu, kde byl spolu s dalšími čtyřmi Čechy unesen, za nepochopitelné hazardování.

Zaorálek na vojenskou rozvědku zaútočil v pořadu Partie televize Prima. Dodal také, že požaduje vyšetření libanonské kauzy, včetně role Vojenského zpravodajství. Zaorálek rovněž pokládá za nutné vyšetřit únik informací o údajném výkupném za Češky unesené v Pákistánu či výměně unesených Čechů v Libanonu za Libanonce Alího Fajáda.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který Zaorálkovi v pořadu oponoval, zopakoval, že v kauze selhala i vláda, a to tím, že přistoupila na požadavky teroristů, únikem informace o výši výkupného a propuštěním člověka obžalovaného z těžkých mezinárodních zločinů.

V souvislost s kauzou čelí tlaku na odstoupení ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který médiím potvrdil, že Fajád byl vyměněn. KSČM podrobila ostré kritice jak Stropnického, tak vládu a tajné služby. V pátek vyzval Výkonný výbor ÚV KSČM kvůli libanonské aféře ministra obrany i premiéra k demisi.

Zaorálek se v diskusi na Primě pustil také do kritika Řecka v souvislosti s migrační krizí. Záorálek má prý od Turků informace, že Řekové vracejí do Turecku minimální počet uprchlíků. I při své návštěvě Řecka v něm prý vyklíčilo mnoho pochybností o řeckém přístupu k věci. »Mám pocit z Lesbosu, že Řecko působí jako průtokový ohřívač. Přijeli jsme tam, když foukal vítr, a díky tomu tam bylo uprchlíků minimálně a díky tomu člověk viděl, že uprchlíci představují docela velký podnikatelský průmysl, jsou v hotelích a restauracích. Je to další část turistického trhu v Řecku. Musíme se dohodnout, že to nebude byznys, ale že to bude něco, co si dále v Evropě nebudeme moci dovolit,« prohlásil Zaorálek. Své výhrady a pochyby hodlá Zaorálek sdělit i řeckému ministru zahraničí Nikosi Kotziasovi.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 17 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.