Krajští zastupitelé podpořili boj proti zápachu

Středočeští zastupitelé v pondělí podpořili lidi z Nymburka, kteří si dlouhodobě stěžují na zápach ve městě. Podle místních i vedení města je jeho zdrojem závod na lakování a zinkování Azos CZ, firma to odmítá.

Podle místních i vedení města je jeho zdrojem závod na lakování a zinkování Azos CZ. FOTO - Repro z webových stránek firmy

Zastupitelé původně měli petici, kterou podepsalo přes 1200 lidí, jen vzít na vědomí. Ale podle usnesení, které navrhl Zdeněk Milata (KSČM), navíc »nesouhlasí s provozem výroby, která zhoršuje kvalitu života občanů v dané lokalitě, podporuje kroky rady kraje vedoucí k odstranění problému a ukládá náměstkovi pro oblast životního prostředí podat na příštím jednání zastupitelstva zprávu o provedených opatřeních.« Hejtmanovi Miloši Peterovi (ČSSD) zastupitelé uložili iniciovat změnu zákona o ovzduší u specifických emisních limitů tak, aby typy výrob, které mohou obtěžovat zápachem, byly emisními limity zajištěny.

»Firma Azos CZ do této chvíle neporušila žádnou platnou legislativu ani normu či podmínky integrovaného povolení takovým způsobem, aby to zavdalo jasný důvod pro uzavření jejího provozu, jak se mylně domnívají někteří politici,« reagoval mluvčí firmy Karel Samec.

Zástupce ředitele krajského úřadu Aleš Růžička uvedl, že úředníci se snaží lidem z Nymburka pomoci, ale jsou vázáni předpisy. Středočeský kraj si nedávno objednal měření emisních látek v Azosu, na jehož základě bylo údajně zjištěno, že existuje výduch, který je velmi pravděpodobně původcem zápachu a který firma neuvedla v žádné z žádostí o integrované povolení. Samec to odmítl. Všechny výduchy včetně toho, o němž se kraj zmiňuje, jsou podle něj uvedeny v dokumentaci, jež sloužila jako podklad pro vydání integrovaného povolení či proces EIA. Při kontrolních měřeních nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty, neplatí, že čím vyšší hodnoty emisních látek, tím vyšší zápach.

V minulosti se hovořilo také o možném přestěhování závodu do Kladna nebo Milovic. Společnosti ale pozemky nabídnuté krajem nevyhovovaly, protože nebyly dost velké. Ve hře je ještě jedno místo, pozemek ale není v majetku kraje a hejtmanství k tomu zatím nebude zveřejňovat podrobnosti.

Jaroslav Štencl z nymburského spolku Permanent si na jednání postěžoval na zdravotní problémy, které podle něj lidi v Nymburce trápí. Pálí je prý oči a v krku a spouští se jim krev z nosu. »Kvalita prostředí je velmi silně narušena, neboť se nedá sedět na zahradách, pokud vítr fouká směrem k nám. Zapáchající a dráždivé emise nám nedovolí větrat,« uvedl. Lidem podle něj nepomohou pokuty pro firmu, ale jen zastavení provozu.

Podle Samce ale dosud nikdo nepotvrdil, že zápach, na nějž si místní stěžují, je zdrojem zdravotních potíží. »Zaměstnanci firmy absolvují pravidelné zdravotní prohlídky, a dosud u nich nebyla zjištěna žádná zdravotní komplikace, která by byla dávána do souvislosti s provozem,« namítl Samec.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 8 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.