FOTO - Wikimedia Commons

Nechceme lidi, kteří přicházejí ze zištných důvodů

Migrace je horkým tématem, o němž v Praze jednal mimořádný summit zemí visegrádské skupiny. Cizinci, kteří u nás chtějí dlouhodobě žít, zatím přicházejí hlavně ze zemí Evropské unie. Vloni přibyli i lidé ze států mimo osmadvacítku.

Koncem loňského roku žilo v ČR na 467 600 cizinců, o rok dřív to bylo o více než 15 tisíc méně - 451 900 občanů. Cizinci tvoří zhruba 4,5 % obyvatel ČR. Evropský průměr je asi 6,7 %. Cizinci z EU nepotřebují v ČR povolení k pobytu. Lidé ze států mimo osmadvacítku musejí mít povolení. V ČR většinu cizinců - přes dvě třetiny - tvoří lidé s povolením k trvalému pobytu, řekl v pondělí Daniel Chytil z Oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí ČSÚ.

»Z EU k nám přicházejí hlavně Slováci, pak lidé z Ukrajiny, možná Ruska. Když je slyšíme mluvit, nezpůsobují negativní reakce jako ono neznámé, co by se u nás mělo objevit. Arabský příliv migrace tu zatím není. Statistika jasně hovoří o tom, že ČR není xenofobní, antimigrační země. Ale ČR nechce lidi, kteří přicházejí ze zištných důvodů a vydávají se za válečné uprchlíky,« prohlásil pro náš list člen zahraničního výboru sněmovny Leo Luzar (KSČM) s tím, že pro válečné uprchlíky existují metodiky postupu dle vídeňských konvencí apod. A v tom EU zklamala. »ČR je připravena přijímat lidi, kteří u nás chtějí žít, pracovat a kteří se chtějí do ČR integrovat. To o lidech, kteří přicházejí ze Středního či Blízkého východu, popř. z Afriky, říci nelze,« dodal poslanec.

Tři čtvrtiny cizinců, kteří u nás žijí, tvoří občané ze šesti států. Ukrajinců je 23 %, další pětinu tvoří Slováci, 13procentní podíl připadá Vietnamcům, 8procentní Rusům, po 4 % mají Němci a Poláci.

Migranty nejsme nadšeni

V ČR přibylo lidí, kteří nepodporují přijímání migrantů ze zemí postižených válečným konfliktem. V lednu byly proti dvě třetiny Čechů, zatímco před čtvrt rokem to byla polovina lidí. Vyplývá to z výsledků CVVM. »Vnímám to spíše jako sociologický a ekonomický problém vůči 25 letům fungování této společnosti, jako střet s realitou. Jsou velké rozdíly mezi životem lidí ve Skandinávii či Německu a u nás. Tam uprchlíci dostávají víc prostředků. My nejsme bohatá země,« reagoval Luzar. Spolu s nárůstem negativních postojů ubývá v ČR lidí, kteří souhlasí s přijetím uprchlíků do doby, než budou schopni se vrátit do země svého původu. V lednu s tím souhlasilo 28 % občanů, zatímco v září šlo o dvě pětiny občanů. »Až tak dalece to podle mě nesouvisí se zemí původu, zda je tam válečný konflikt či není. Ti, co k nám přicházejí třeba z Ukrajiny, se starají sami o sebe, jsou schopni si najít práci, naučit se jazyk, mají snahu se integrovat a nevylučovat se ze společnosti. Ale ti, kdo přicházejí ze států postižených válečnými konflikty, očekávají pomoc od společnosti, do které přicházejí. To je velký rozdíl, který právě v ČR je tak markantní,« prohlásil Luzar.

ČR občanstvím nehýří

V roce 2014 se proti předchozímu roku zdvojnásobil počet udělených občanství, o které se cizinci mohou ucházet za splnění podmínek po pěti letech v ČR. Novým českým občanem se stalo 5114 lidí. »Výrazný nárůst není náhodný. Od začátku roku 2014 platný zákon o státním občanství usnadnil cestu určité skupině osob, které by musely dlouho čekat. Je to zejména druhá generace, tedy děti cizinců, které v naší zemi vyrostly, umí perfektně česky a jsou integrované,« upřesnil Chytil. V Unii patříme k zemím, které svým občanstvím šetří. Mezi 28 státy je ČR na 24. místě. Srovnatelné Portugalsko dává své občanství šestkrát a Německo dokonce 53krát víc.

Summit V4 v Praze

»Všichni chceme, aby zafungovala dohoda EU s Tureckem. Ten proud uprchlíků jde dobře zastavit v Turecku, kdekoliv dále v Evropě už to bude mnohem složitější,« řekl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza před začátkem včerejšího mimořádného migračního summitu V4, Makedonie a Bulharska.

Turecko a EU uzavřely loni v listopadu dohodu, v níž se Ankara zavázala výrazně omezit počty lidí, kteří nelegálně připlouvají do Řecka přes Egejské moře. Výměnou Evropa slíbila tři miliardy eur, posun v přístupových jednáních a uvolnění vízového režimu.

Někteří představitelé EU i členských zemí v poslední době Turecko kritizují za to, že od listopadu se mnoho nezměnilo a k řeckým břehům se stále dostávají i tisíce lidí denně. Podle informací ČTK panuje na půdě EU pocit, že Turkům bylo přislíbeno vše, o co si řekli, ale neplní nic z toho, co slíbili.

»Pokud ten proud bude na jaře dál pokračovat a zesilovat, hrozí velké nebezpečí, že některá ze zemí se rozhodne hranice zavřít sama, ať už to bude Německo nebo Rakousko,« uvedl Prouza. Tento scénář podle něho vyprovokuje dominový efekt a postupně uzavřou hranice i Slovinci, Chorvati nebo Makedonci. »Bude to neorganizované, bude to spousta zmatků a někde na cestě zůstanou zachyceny desítky tisíc lidí, kteří nebudou mít cestu tam ani zpátky, a to může samozřejmě vyvolávat velké nepokoje,« odhadl tajemník.

Záložní hranice

Ještě před včerejším summitem visegrádské čtyřky premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) telefonicky jednal s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem o migraci. Shodli se na naléhavé potřebě regulace migračního tlaku, zapojení zemí západního Balkánu do řešení migrační krize a nutnosti společného evropského koordinovaného postupu. Pohled Vídně na migraci se v posledních měsících v některých ohledech přiblížil pohledu zemí V4. Pražského summitu se kromě ČR, SR, Polska a Maďarska zúčastnily také Bulharsko a Makedonie. Jejich přizvání souviselo s úvahami o tom, že makedonsko-řecká a bulharsko-řecká hranice by se mohly stát záložní hraniční linií v případě, že Řecku se nebude dařit kontrolovat proud migrantů, kteří do země připlouvají z Turecka přes Egejské moře. Bilaterálně Sobotka jednal také s makedonským prezidentem Ďorgem Ivanovem, který mu řekl, že pomoc jeho zemi ze strany Evropské komise je nulová.

Premiéři Visegrádu přijali na včerejším summitu Pražskou deklaraci k 25. výročí vzniku visegrádské čtyřky (V4). Vyslovují v ní snahu o posilování Evropy a varují před vznikem dělicích čar v Evropě. Chtějí také udržet otevřené dveře do Evropské unie pro současné a budoucí kandidátské země. Prohlubování evropské integrace je prý zcela zásadní.

(ku, ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 30 hlasů.

(ku, ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2016-02-17 15:49
No vždyť ano, Přehodný. To tvrdím od začátku. Třeba nám aspoň
pomohou na čas odvrátit neodvratný zánik 3. svět vysávající
euroatlantické civilizace jako celku... R. Janouch PS: udělali jsme Vám
radost pozvánkou na dnešní demonstraci Kosovo je Srbsko? Šla na banner
hlavně kvůli Vám!
yucon.fox
2016-02-16 20:48
Evropa spáchala sebevraždu tím, že do mrtě plní pokyny z Washingtonu,
který má na svědomí i migrační krizi. O tom, co bude v Evropě se
bohužel nerozhoduje ani v Bruselu ani v Berlíně nebo Paříži, ale
daleko za Atlantikem.
halonoviny
2016-02-16 14:58
No a jak myslíte, že by dopadli, kdyby je slušně nepřivítali? Dopadli
by stejně, ale ještě daleko dřív...:( RJ
hajek.jiri51
2016-02-16 14:52
Halonoviny. Tak to nebudem brát plošně. Kterým začneme? A indiáni
přivítali přistěhovalce celkem slušně. Potom je vyvraždili. Hold
každá mince má dvě strany.
halonoviny
2016-02-16 14:30
Přehodný, Vy nejste hloupý člověk, tak nestavte žádný problém,
tedy ani migrační krizi, do roviny buď tak, nebo tak. Svět není
černobílý. Ano, někdy není lehké lavírovat, ale KSČM se k
migrační krizi staví dobře, nepopulisticky - a za to jí dík! RJ
halonoviny
2016-02-16 14:29
Gartouzku, nebyli povinni, ale byla by to slušnost - pokud ti nešťastní
uprchlíci nezačali svůj pobyt v nové zemi tím, že se rozhodli krást
půdu indiánů a vraždit je...! RJ
halonoviny
2016-02-16 12:40
Největší ohrožení levice znamenají ti, kteří plošně nálepkují
libovolné skupiny obyvatelstva...! RJ
jirichmelarcik
2016-02-16 12:27
1)Lumpenproletariát nikdy nebude volit levici. 2)Muslim nikdy nebude
volit ateistickou stranu. Imigranti znamenají přímé ohrožení
levice a demokratických principů výstavby státu.
Gartouzek
2016-02-16 10:40
Právě pod tímto článkem čtu reklamu: (Seznam.cz reklama) "Jak
vydělat 5000€ měsíčně - Český milionář odhaluje jak vydělat
5000 € za měsíc online." (Vám se může zobrazit tato reklama
někde jinde.) No nejeli byste do takové země, kde se dají tak snadno
vydělávat takové peníze? Internetové překládače toto dovedou
přeložit Arabům do jejich jazyka. .... Podle současné rétoriky lze
říci, že při osídlování Ameriky šlo o migrační vlnu
nešťastných úprchlíků z Evropy a Indiáni byli povini tyto
nešťastné úprchlíky vítat ve své zemi.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.