Turistům v Pardubickém kraji se jako první otevře hrad Svojanov

Jako první v Pardubickém kraji zahájí turistickou sezonu hrad Svojanov na Svitavsku. Návštěvníky přivítá už o víkendu 5. a 6. března. Pro turisty připravuje i dvě novinky, řekl kastelán Miloš Dempír.

Hrad Svojanov. ILUSTRAČNÍ FOTO - cs.wikipedia.org

»Příští týden začnou kamnáři budovat v hradní kuchyni historický autentický kachlový sporák, který jsme získali. Největším bonbónkem letošní sezony bude královská koruna Přemysla Otakara II., která bude bude vystavena,« uvedl Dempír. Replika sem byla převezena z výstavy z nedaleké Poličky, kterou král založil.

Od počátku roku se pracovníci hradu pustili do generálního úklidu. Ručně i s pomocí úklidového stroje čistili podlahy, schody a koberce, jako nové musí být i závěsy, záclony, dečky a ubrusy. Leští se také okna a skleničky. Kromě toho zahrnuje každoroční údržba drobné opravy v interiérech a v hradním penzionu, například klížení nábytku, namazání pantů u dveří, kontrolu funkčnosti všech lustrů a lamp, opravu kapajících kohoutků a pročištění odpadů, ale i prořezávání stromů a keřů.

Další turistické cíle v regionu přivítají první návštěvníky později. Zámek v Litomyšli zahájí novou sezonu 17. března květinovou výstavou na téma Květina, ozdoba plesů a slavností. O týden později se na Velký pátek 25. března otevře i hrad Kunětická hora a zámek ve Slatiňanech. Skanzen Veselý Kopec je uzavřen do 23. dubna, až 30. dubna začnou prohlídky hradu Litice na Orlickoústecku, kde se dokončují zajišťovací práce po opravách narušeného zdiva bývalého severního paláce.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.