FOTO - Pixabay

Výsledek z Dauhá: těžba ropy zůstane na dosavadní úrovni

Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar se dohodly, že zmrazí produkci ropy na úrovních z letošního ledna. Chtějí ale, aby totéž učinili i další přední producenti.

Po setkání se svými protějšky to oznámil katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá. »Je to skutečně první rozhodnutí ohledně řízení dodávek, které bylo učiněno od listopadu 2014. A i když budou tací, kteří se to pokusí bagatelizovat a budou říkat, že to žádné snížení není, je to změna. Je to velká změna v dosavadní politice (producentů ropy),« řekl podle agentury Reuters analytik společnosti Petromatrix Olivier Jakob.

Ceny ropy za poslední rok spadly na nejnižší hodnotu za více než deset let, částečně díky růstu těžby z břidlic v USA a rozhodnutí ropného kartelu OPEC zvýšit vývoz s cílem upevnit si tržní pozici. Na trhu tak dlouhodobě vznikl citelný převis nabídky.

Snížení produkce odloženo na neurčito

V posledních dnech ale ropa zdražovala, mimo jiné kvůli spekulacím, že přední světoví producenti suroviny by se přece jen mohli na snížení těžby dohodnout. Cena severomořské ropy Brent včera po začátku schůzky v Dauhá se zvyšovala přibližně o šest procent, po oznámení katarského ministra ale růst trochu zmírnila.

»Domníváme se, že zmrazení (těžby) na lednové úrovni je pro trh dostačující,« uvedl po včerejší schůzce v Dauhá saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí. »Důvod, proč souhlasíme s možným zmrazením produkce, je jednoduchý: je to začátek procesu, který v příštích měsících posoudíme a rozhodneme se, zda potřebujeme další kroky ke stabilizaci a k tomu, aby se situace na trhu zlepšila,« řekl.

Účast dalších producentů na tomto plánu je ale podle pozorovatelů problematická. Teherán, který je ústředním nepřítelem Rijádu, je totiž po lednovém zrušení mezinárodních sankcí proti Íránu rozhodnut těžbu ropy v příštích měsících razantně zvýšit. Irák naopak již v lednu prohlásil, že v případě dohody všech členských a nečlenských zemí OPEC je připraven těžbu omezit. Náměstek ázerbájdžánského ministra ropného průmyslu ale včera agentuře Reuters řekl, že Baku žádné zmrazení vlastní produkce ropy nemá v plánu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 11 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.