Medvěděv a Putin, dva muži, kteří reprezentující rozdílné pohledy na budoucnost Ruska. FOTO - politico.eu

Ruská ekonomika a dvě rizika

Putin vrátil Rusko na nohy, do pozice velmoci, píše The Saker, což je pseudonym vojenského experta z Floridy (nedávno prý přesídlil na Island). Zkoumá však hlavně rub téže mince.

»Za Jelcina,« píše autor, šokující už roky svou informovaností, »měli ruští ministři menší moc, než západní poradci. « Změnili vlastní zemi v »kolonii Spojených států«. Rusko bylo »v 90. letech pod kontrolou USA přinejmenším tak, jako Evropa a Ukrajina dnes«. Následky byly »katastrofální: ruské přírodní zdroje se rabovaly, miliardy dolarů rozkrádaly a mizely na západních offshore účtech«. Zato »ruský průmysl drtila devastace«. V ovzduší »bezprecedentní vlny násilí, korupce a bídy«. Ruskou federaci to srazilo na »samu hranu rozpadu na pidistáty«. Byl to čas »hororů, srovnatelných jen s velkou válkou«. Země se řítila na sám »práh exploze«. »Něco se prostě už podniknout muselo.«

Žába na prameni reformy

Putin se těší »podpoře šokujících 90 procent populace. Přesto je tu však stále klíčový problém, jejž se mu řešit nedaří: Ne a ne dosáhnout racionální reformy ruské ekonomiky«. Příčiny sahají až do dob, kdy Putin střídal Jelcina. Tehdy musela »dvě zbylá mocenská centra (vedle už zmíněných zahraničních poradců), oligarchové a bývalá KGB, hledat cestu z krize«. Našla ji v »myšlence sdílené moci - oligarchů, reprezentovaných Dmitrijem Medvěděvem a bývalé KGB Vladimírem Putinem«. Kompromisu dvou stran ve víře, že »každá dokáže tu druhou blokovat«. Že právě »kombinace velkých peněz a svalů zajistí zemi dostatečnou stabilitu«.

»Medvěděvově skupině,« píše osvícený mozek z Floridy, »říkám ´atlantičtí integracionisté´, kdežto lidem kolem Putina ´zastánci euroasijské suverenity´. Prvním z nich kráčí o to, aby Rusko coby rovnoprávného partnera akceptoval Západ. O kompletní integraci Ruska do anglo-sionistického impéria. Cílem těch druhých je naprostá ´suverenizace´ Ruska a zformování multipolárního mezinárodního systému za pomoci Číny a dalších zemí BRICS.«

Postupná obnova suverenity

»Atlantičtí integracionisté ovšem s tím, že je Putin sice pomalu, ale systematicky začne vytlačovat od moci, nepočítali.« Začal »profláknutými oligarchy typu Berezovského a Chodorkovského«. Pak si vzal na mušku i »lokální oligarchy, gubernátorské mafie, etnickou galerku, zkorumpované činitele průmyslu atd.« Krok za krokem »obnovil mocenskou vertikálu«. A »rozdrtil wahhábistické vzbouřence v Čečensku«. Nakonec se dokázal »zbavit i nejhorších ministrů typu Serďukova a Kudrina«.

Zatím se »mu však nepodařilo reformovat ruský politický systém, nahradit pátou kolonu v Kremlu a jeho okolí a reformovat ruskou ekonomiku«.

Dnešní »ruská Ústava a vládní systém jsou čirým produktem amerických poradců«. Přišli s ním »po krvavém rozdrcení opozice v roce 1993, umožňujícím Jelcinovi vládnout až do roku 1999«. Tím víc je »paradoxní, líčí-li dneska Západ Putina jako despotu«. Ten totiž jenom »zdědil politický systém, projektovaný právě Západem«.

Tykadla »Washingtonského konsensu«

»Hlavní překážkou reformy politického systému je odpor prozápadní páté kolony v Kremlu a jeho okolí.« Ta zemi oktrojuje »politiku Washingtonského konsensu«. Navzdory »evidentním důkazům, jak špatné, ba přímo katastrofální důsledky má«. Putin to »nepochybně chápe, daný trend však, aspoň prozatím, není s to zvrátit«.

»Lídry páté kolony,« píše The Saker, »jsou hlavně bývalý první vicepremiér Anatolij Čubajs, první náměstkyně šéfky ruské centrální banky Ksenija Judajevová, vicepremiér Arkadij Dvorkovič, první vicepremiér Igor Šuvalov, guvernérka ruské centrální banky Elvíra Nabiullinová, ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev, ministr financí  Anton Siluanov a premiér Dmitrij Medvěděv.«

I to je přitom »jen část celku«, jenž do »ruské mocenské struktury zasahuje mnohem hlouběji«. A vedle »nebezpečných ideologů typu Kudrina a Čubajse« se hemží i »tuctovými postavami bez imaginace, jako jsou Siluanov a Nabiullinová«. Sám o sobě z nich »Putina není s to ohrozit nikdo«. Coby »skupina jsou však v dnešním politickém systému protivníkem, jejž podceňovat nelze a který Putina blokuje. Věřím však, že přípravy na její vytlačení už jsou v běhu«.

Hospodářská politika vlády pod palbou

Jedním z »možných signálů je fakt, že ruská média, blogosféra i ta velká korporátní, jsou teď velice kritická vůči hospodářské politice premiéra Dmitrije Medvěděva. I většina ekonomů už se shoduje, že příčinou momentální ekonomické krize v Rusku není pokles cen ropy či západní sankce, ale zmatečná rozhodnutí ruské centrální banky (typu plovoucího kursu rublu či vysoké úrokové sazby)«. O absenci vládních kroků na podporu skutečné reformy a rozvoje ruské ekonomiky ani nemluvě.

»Zvlášť pozoruhodné je, že slovní oponenti páté kolony teď v ruských médiích, a to i státním VGTRK, disponují kvanty vysílacího času. S lídry opozice vůči stávající hospodářské politice typu Sergeje Glazeva, Michaila Děljagina či Michaila Chazina dnes běží rozsáhlá interview, cupující ekonomickou politiku Medvěděvovy vlády. Putin sám přitom nic viditelného nepodniká. V posledním každoročním projevu o stavu země práci centrální banky dokonce pochválil. Co se to tedy vlastně děje?«

Putin je předně, »limitován čistě vládou zákona, což je pro lidi, vystavené západní propagandě představitelné jen obtížně. Nemůže prostě jen tak poslat speciální síly a nechat všechny ty týpky jednoduše pozavírat za korupci, jiné delikty či sabotáž. V Rusku to sice leckoho štve, tak to však dneska chodí.«

Udržet na uzdě konfrontaci

»Teoreticky sice Putin může odvolat vládu jako celek (či její část) a jmenovat i jiného guvernéra centrální banky. Problém je ovšem v tom, že by to vyvolalo extrémně tvrdou reakci Západu.« Michail Děljagin, ředitel Výzkumného ústavu problémů globalizace, nedávno prohlásil, že »pokud by Putin podnikl právě to, Západ zareaguje ještě ostřeji než po zpětném připojení Krymu k Rusku.« Možná má pravdu. »Osobně ale soudím, že Putin se neobává jen reakce Západu, ale i ruských elit, zvlášť těch za vodou, jež mají Putina v nelásce všeobecně a podobnou čistku by vnímaly jako atak na své osobní a životní zájmy.« Holport »americké subverze a lokálních velkých prachů je v Rusku určitou krizi bezpochyby s to vyvolat«.

Tady se ovšem »rýsuje i paradoxní moment: mezi Ruskem a Západem panuje konfrontace už od momentu, kdy Rusko zabránilo USA v napadení Sýrie. Ukrajinská krize to vyhrotila ještě víc. Přidá-li se k tomu i pokles cen ropy a západní sankce, lze říci, že Putin teď potřebuje hlavně předejít všemu, co krizi zhorší ještě víc«.

Není však právě dnešní riziko důvodem »celý dům od páté kolony konečně vyčistit«? Je to »jen Putin, kdo zná odpověď, jen on totiž zná všechna fakta«. A tedy i to, že »lidová nespokojenost s ´ekonomickým blokem´ vlády a s centrální bankou roste nepochybně víc, než co jiného«. Zatímco »většina Rusů vnímá ekonomickou politiku Medvěděvovy vlády se vztekem, znechucením a frustrací, Putinova osobní popularita roste až ke hvězdám«.

Obrátit hněv proti viníkům

»Má ryze osobní intepretace zní následovně: Putin to nechává dojít do ještě horšího stavu, protože ví, že se hněv lidu obrátí ne proti němu, ale proti jeho nepřátelům. Což nejde o to samé, co ruské bezpečnostní síly dělaly v 90. letech? Nenechaly snad i tehdy, dřív než postrčily k moci Putina, dospět v Rusku krizi až nadoraz? Nepočkal Putin, dřív než dal zelenou armádě, až na moment, kdy čečenští wahhábisté napadli Dagestán? Což Rusko nenechalo, dřív než mu zlikvidovalo v podstatě celou armádu, Saakašviliho napřed zaútočit na Jižní Osetii? Nepočkal si snad Putin, dřív než otevřel ´vojentorg´ (vojenské dodávky) a ´severní vítr´ (dislokaci dobrovolníků), na útok Ukronácků se vším všudy?«

»Putinovi kritici budou tvrdit, že zaspal a zůstal zaskočen.« Že reagoval »pozdě a nedostatečně« (až »když se to zvrhlo v pohromu«). »Má odpověď je prostá: a čím to skončilo? Což Putin pokaždé nedosáhl právě toho, oč mu šlo?«

»Jsem přesvědčen,« tvrdí zasvěcený hlas zdáli, »že Putin ví velice přesně, že primární základnou jeho moci není armáda či bezpečnostní služby, ale ruský lid. A tedy že chce-li cokoli podniknout, zvlášť jde-li o nebezpečný krok, musí mít jistotu, že za ním ruský lid stojí téměř bezpodmínečně.« Že »může riskantní krok podniknout, až když je krize evidentní už úplně všem«. Teprve když »po něm ruský lid ten riskantní krok chce sám a je připraven, nebude-li jiného vyhnutí, nést i následky«. Což byl »přesně případ opětovného připojení Krymu či ruské vojenské intervence v Sýrii«. Situací, kdy lidé už sice »nesou následky Putinova kroku, ale akceptují je v přesvědčení, že jiná možnost k dispozici není«.

Stopou Kutuzovovy taktiky

Takže i dnes »Putin buď zaspal a reaguje se zpožděním, anebo nechává věci záměrně vyhrotit až do úplné krize«. A »začne jednat teprve ve chvíli, kdy ho ruský lid plně podpoří«. Kdy »jemu samému nepřipíše jak vinu za krizi, tak za cenu, již si vyžádá její řešení«.

»Nejpravděpodobnější se zdá být následující verze: Putinovi se zatím, což je evidentní, nepodařilo vyrovnat s pátou kolonou v Kremlu a jeho sousedství a situace se rychle zhoršuje. Poslední Kudrinův pokus dostat se zpátky do vlády měl posloužit spíš mediální páté koloně v Rusku (a v zahraničí) a podle očekávání se nezdařil.« To ovšem »ukazuje, že atlantickým integracionistům roste sebedůvěra. A cosi je na spadnutí už velice brzy«.

Připomíná to Kutuzovovu mazanost. Napoleonovi pak lezly oči z ďůlků. Stetoskop, jímž tajuplný The Saker naslouchá tepu doby, bývá filigránsky přesný. Že by se výjimečně mýlil?

Josef SKÁLA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 118 hlasů.

Josef SKÁLA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2016-02-26 22:49
Rusko je v potížích, protože kapitalistická ekonomika je méně
efektivní a dokáže hůř čelit nové studené válce a embargu, než
dokázala ekonomika sovětská. Na druhou stranu, SSSR by bez
nepřátelství Západu zřejmě prosperoval ještě lépe, než Rusko v
prvních letech Putinovy vlády.
yucon.fox
2016-02-20 10:20
Ještě bych dodal, že obchod není o kamarádství, ale o tvrdém
byznysu. Přihlouplé sankce nařízené protektorem z Washingtonu
poškozují nejen Rusko, ale všechny země, které se jich účastní. A
věřte, že toho tamější byznysmani mají plné kecky a v brzké době
se budou snažit na ruský trh vrátit. Mnohým se to již nepodaří a
dobře jim tak.
yucon.fox
2016-02-19 21:56
Wladine, vaše poslední věta jasně dokazuje, že jste úplně off topic.
Třídní boj totiž nikdo nevymyslel a proto jej také nikdo nemůže
zesilovat nebo zeslabovat svojí vůlí. Ten byl pouze objeven s tím, jak
byly objeveny společenské rozpory ekonomicky odlišných tříd,
chcete-li skupin populace. Jedna skupina, která hmotné bohatství
vytvořila svojí ušlechtilou prací, bude chtít mít odpovídající
podíl a druhá, parazitující, bude chtít svůj bezpracný podíl
uchránit. Svět skutečně neskončil v roce 2014 a naštěstí neskončí
(snad) ani v roce 2016 a tak se pomalu stává, že díky levné ropě
začínají pomalu ale jistě krachovat všichni ti prozíraví
Američané, kteří investovali do energetické nezávislosti dobýváním
břidlic, které se prostě těžce nevyplácí. Levná ropa nevadí tedy
jen Rusku, ale do záporných čísel se dostává i SA. Jediní, kdo si
mnou ruce, jsou Číňané. Nechce se mi věřit, že byste byl jejich
příznivcem. Co se samotného Ruska týče, vyhrabalo se z daleko
větších sr*ek, než jen levné ropy. Docela bych chtěl vidět USA,
kdyby vypadaly v roce 1945 jako evropská část SSSR se 27 miliony
mrtvých převážně lidí v produktivním věku.
wIadin
2016-02-19 16:10
Hájku, v roce 2014 naštěstí svět neskončil . Čas běží dál a ten
jen prostě ukázal na jak chatrných nohách Putinův "zázrak"
stojí. Ono stačilo, aby Američané nelenili a investovali do
energetické nezávislosti. Ceny energií se pak zhroutily jako domeček z
karet a s nimi ekonomický zázrak "středoasijských benzínek".
A že se s Ruskem nikdo moc nekamarádí a nechce s ním obchodovat? No to
je svaté právo těch zemí, které se tak rozhodnou. Prý to mělo Rusko
posílit, alespoň Putin to tak říkal. Teď podle článku bude ale muset
zesílit "třídní boj".
wIadin
2016-02-19 16:04
halonoviny: až to bude 1e5, dejte vědět
hajek.jiri51
2016-02-19 15:27
Wladine. Z toho, že údaje jsou z 12 roku Putinova působení plyne, že
jsou z roku 2014. A že se západ od té doby snažil setsakra dělat RF
problémy je jen důsledkem toho, že to je asi pravda. V každém
případě to ale není odpověď, která by se ti hodila do krámu.
Příště se pokud možno nesnaž proměňovat zbožná přání na
realitu.
halonoviny
2016-02-19 15:23
Wladine, dovolte nám popřát k jubilejnímu 60 000. diskusnímu
příspěvku zde...
halonoviny
2016-02-19 15:18
F. Zelený: No jo, ale to je právě to, co vanguardům, wladinům,
Donaldům, ale i harfům a na druhé straně zas K. Kluzovi vadí... RJ
halonoviny
2016-02-19 14:21
K. Kluz: Svým způsobem dobrá otázka (s těmi Haló novinami). Jen
tolik, že je nevydává KSČM, ale Futura, a. s. A to, že v ní shodou
okolností má KSČM kontrolní balík akcií, je sice fakt, ale přece jen
to je drubná nuance, takže KSČM opravdu vydavatel není. RJ
wIadin
2016-02-19 14:18
Být něco podobného v ČR, tak komunisté již volají po
defenestraci. "Rusko – lednová makrodata stále v záporných
hodnotách. Reálné mzdy kvůli přetrvávající vysoké inflaci (9,8 % v
lednu) pokračují také na začátku nového roku v poklesu. Leden ubral z
platů y/y 6,1 procenta, což je však lepší hodnota než očekávaných
-8,0 procent. Jde zároveň o zpomalení z prosincových -10,0 %.
Meziměsíčně se reálné mzdy propadly o 26,7 procenta a již od
prosince padají dvouciferným tempem. Podobně jako reálné mzdy se v
lednu zhoršil také reálný disponibilní příjem, který odepsal 6,3
procenta"
wIadin
2016-02-19 14:10
" Putin za 12 let své vlády zvýšil rozpočet Ruska
12krát, rozpočet na armádu 30krát, hrubý domácí produkt 12krát.
Rusko se probojovalo z 36. místa ve světě v žebříčku HDP na 6.
místo." Krásná ukázka toho, jak míchat údaje podle parity
kupní síly a podle "přepočtu" jak se to právě hodí. Takže
pokud Putin zvýšil rozpočet Ruska 12x což je nepochybně údaj podle
kurzového přepočtu (v němž je zahrnuta obrovská inflace rublu) pak je
třeba dodat, že Rusko je v současné době ve světě v žebříčku HDP
na 13. místě, hned za 23milionlvou Austrálií a místo před
47milionovým Španělskem. Přitom Rusko má 140milionů obyvatel.
karel.kluz
2016-02-19 13:18
Proč vlastně KSČM vydává "levicové" noviny? Aby poskytla
prostor příznivcům rozvoje kapitalismu v jeho imperialistickém stádiu
a zabránila jakýmkoli revolučním názorům? Komunisté mají zájem na
tom, aby se rozvíjela kapitalistická ekonomika a v sociální oblasti se
upevnila buržoazní diktatura? Ostatně je to cíl všech tak zvaných
komunistických stran, jejichž teorií je revosionismus a praxi
oportunismus. Ještě je potřeba se navážet do řeckých komunistů.
Nezapomeňme, že Putinovým hlavním úkolem, který mu stanovily
imperialistické centrály, je zabránit jakémukoli levicovému obratu,
zabránit vlastním investicím do rozvoje ekonomiky a zajistit vývoz
valutových rezerv do USA. Kluz
joska.korinek
2016-02-19 12:12
Jak málo stačí ke štěstí blahoslavenému klimovi162.
jirichmelarcik
2016-02-19 10:54
Opravdu kvalitní povídání s poznáním.Žádné slohové cvičení na
téma "vymlácené slámy". Takových článků bychom v
Halonovinách přivítali víc.
F.Zeleny
2016-02-19 09:19
Doporušuji všem knihu Veroniky Salminen "Putin" v níž je
popsán společenský a ekonomický vývoj Ruska od Jelcina po
současnost.Tam je i odpověď na otázku čeho Putin dosáhl.Od vazala USA
do nezávislé RF a to není málo.
hajek.jiri51
2016-02-19 03:08
Aspoň něco z Putinových výsledků pro ty 2 "experty"
níže! Putin za 12 let své vlády zvýšil rozpočet Ruska 12krát,
rozpočet na armádu 30krát, hrubý domácí produkt 12krát. Rusko se
probojovalo z 36. místa ve světě v žebříčku HDP na 6. místo.
Zlaté státní rezervy zvětšil 48krát. [Vladimír
Putin] Navrátil pod Ruskou jurisdikci 256 zdrojů nerostných surovin
(zůstalo vrátit ještě 3). Zrušil "liberální"
jednostranné smlouvy o rozdělení produkce. Znárodnil 65% ropného a 95%
plynového průmyslu a mnohé jiné odvětví. Vyzvedl průmysl a
zemědělství (Rusko 5. rok za sebou je na 2 - 3 místě ve světě v
exportu obilovin, dokonce předběhlo i USA, které jsou dnes na 4
místě). Zvýšil průměrně platy v rozpočtové sféře 18,5krát.
Průměrně důchody se zvýšily 14 krát. Snížil vymírání
obyvatelstva Ruska z 1,5 milionů lidí ročně v 1999 roce na 21 tisíc v
roce 2011, což v absolutních číslech znamená 71 , 5násobné
snížení úmrtnosti. Kromě toho Putin zrušil tzv..
"Chasavjurtovskú smlouvu" (Smlouva o vzájemných vztazích mezi
RF a Čečenskou republikou) a tím přispěl k ukončení tzv. 1
čečenské války, zároveň zachoval územní celistvost Ruska a v
podstatě ukončil válku v Čečensku. "Postavil do latě"
nevládní organizace a "5 kolonu" a zakázal poslancům vlastnit
bankovní účty v zahraničí. Kdyby se vám to zdálo málo,
pánové, pošlu víc.
tomasklima162
2016-02-18 18:05
Jsem šťastný, že už nám nikdo zaostalé Rusko nevnucuje za vzor, a
že Češi už nemusí žít tak nuzně jako lidé v této "První
zemi socialismu".
karel.kluz
2016-02-18 10:19
Čeho ten Putin dosáhl? Udržení chudoby ruského lidu, které prohloubí
konečná privatizace lidového vlastnictví a to nehovořím o konečné
likvidaci komunistického a dělnického hnutí. Ostatně odbory jsou již
zlikvidovány jako celek. Rusko by mohlo spasit pouze nastolení
socialismu, ale to je nereálné.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.