Trpělivost má své meze, ukrajinský dluh jde k soudu

Rusko v polovině týdne podalo u londýnského soudu žalobu na Ukrajinu za to, že mu neuhradila dluh ve výši tří miliard dolarů (72,8 mld. Kč). Oznámil to ruský ministr financí Anton Siluanov. Splatnost ruských dluhopisů vypršela 20. prosince a doba možného odkladu splátek byla stanovena na deset dní. »Žaloba byla podána po opakovaných neúspěšných pokusech přesvědčit Ukrajinu, aby se zapojila do konstruktivního dialogu o restrukturalizaci dluhu,« prohlásil Siluanov. Dodal, že Ukrajina není připravena jednat v »duchu dobré vůle« a že věří, že u britského soudu bude jednání otevřené a transparentní, uvedla agentura Reuters.

Ukrajina se loni v říjnu dohodla s většinou zahraničních majitelů svých dluhopisů na restrukturalizaci, která zahrnuje dvacetiprocentní odpis a prodloužení splatnosti dluhopisů. Do restrukturalizace chtěla zahrnout i Rusko, to však odmítlo s tím, že jeho dluh není komerční, ale že jde o státní pomoc, takže se na něj tato dohoda nevztahuje. Toto stanovisko potvrdil i MMF. Ukrajině nyní hrozí, že pokud se s Ruskem nedohodne, mohla by přijít i o přístup k finanční pomoci MMF.

(eko)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 57 hlasů.

(eko)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2016-02-20 17:42
Ukrajincůmom bych nevěřil ani to, že Měsíc obíhá Zemi. A některým
dalším věřím ještě míň jak Ukrajincům!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.