FOTO - Pixabay

Tusk v Bruselu: Je třeba vyhnout se bitvě

Evropská unie plánuje kvůli migrační krizi na počátek března speciální summit s Tureckem, řekl v pátek v noci po prvním jednacím dni summitu EU v Bruselu předseda Evropské rady Donald Tusk. Spolupráci s Tureckem pokládá Unie dál za prioritu a je třeba udělat vše, aby byla úspěšná.

Diskuse ukázala, že v souvislosti s migrací je nutné budovat evropský konsensus, řekl Tusk. Je proto podle něj třeba vyhnout se »bitvě« mezi různými plány, jak na krizi reagovat a být jednotní. Podle německé kancléřky Angely Merkelové bylo svolání mimořádného summitu s Tureckem důležité proto, že turecký premiér Ahmet Davotuglu kvůli teroristickému útoku v Ankaře do Bruselu nedorazil. I podle Merkelové by se měla vrcholná schůzka uskutečnit na začátku března, k přesnému termínu se ale ještě musí vyjádřit Ankara. Reuters s odvoláním na diplomaty zmínila termín 5. března. »Musíme se v první řadě vyvarovat bitvy mezi plány A, B a C. Nemá to vůbec smysl, jen to v EU vytváří dělící čáry,« řekl Tusk novinářům poté, co z jednací místnosti celý večer unikaly zprávy o ostrých sporech mezi členskými zeměmi. Je potřeba najít funkční propojení různých přístupů, prohlásil Tusk.

Spolupráce s Tureckem prioritou

Podle Merkelové zůstává prioritou spolupráce s Tureckem. Hlavy států a vlád »28« chtějí lépe chránit vnější hranici EU, ale i citelně snížit počet příchozích migrantů, řekla. Uvažovat je prý třeba i o způsobu, jakým by se mohli běženci do Evropy dostat legálně. Při lepší ochraně hranice by prý dobrovolné přebírání těch, kdo na azyl nárok mají, mělo odstranit vysoké riziko úmrtí při složité cestě přes moře. Evropské řešení ale podle Tuska není jen to, co se rozhodne v Bruselu. »Jde také v první řadě o rozhodnutí přijatá v hlavních městech států EU. Musíme to přijmout, ale zároveň se snažit o zlepšení koordinace takových rozhodnutí,« uvedl Tusk.

Záložní plán V4

O plánu B (uzavřít hranici Makedonie a Bulharska s Řeckem) hovoří země ze středu a východu EU, především visegrádská skupina (V4 - ČR, SR, Polsko, Maďarsko) jako o variantě pro případ, že ani úzká spolupráce s Tureckem počty migrantů výrazně nesníží a Řecko výrazně neposílí svou schopnost chránit vnější hranici schengenského prostoru volného pohybu.

ČR, již v Bruselu zastupoval premiér Bohuslav Sobotka, podpořila shodu summitu na nutnosti omezení migračního proudu a ilegální migrace do EU. Premiér na jednání označil zachování Schengenu a svobody volného pohybu za priority. V4 se přihlásila k pomoci zemím západního Balkánu i Řecku. »ČR velmi přivítala fakt, že závěry Evropské rady, které stanovují další směr řešení migrační krize, obsahují naprostou většinu priorit pražského summitu V4,« uvedl Sobotka. I on zdůraznil, že jednotlivé plány spolu nesoupeří, prioritu má nyní to, aby Řecko a Turecko plnilo své závazky. Plán, který navrhuje V4, je podle něj zatím záložní, ale: »Myslím, že ta situace může směřovat k tomu, že ten záložní plán může být zvažován i dalšími zeměmi EU.« Do závěrů summitu k migraci se dostala i zmínka o nutnosti omezit migrační proud, jak si V4 přála.

Stále kvóty

Podle Tuska je také třeba respektovat pravidla, která byla společně přijata. »To se týká jak rozhodnutí o přerozdělování žadatelů o azyl, tak potřeby vrátit se postupně k situaci, kdy všichni členové schengenského prostoru plně uplatňují jeho pravidla,« poznamenal. Ani po tomto jednání ovšem nikdo z lídrů EU netuší, co nastane, když »zbožné přání« - tedy zastavení přílivu migrantů Tureckem a lepší ochrana schengenské hranice Řeckem - nenastane. Turci mají předvést první výsledky koncem března... Závěry vzešlé z tohoto summitu týkající se migrace ale stejně krizi vůbec neřeší.

Vztahy s Británií

V pátek se jednalo především o novém nastavení vztahů mezi Velkou Británií a zbytkem evropského bloku. Diplomaté přes noc pracovali na nové podobě kompromisního textu, pak probíhaly dvoustranné schůzky a společně se lídři »28« měli sejít ve 13:30 SEČ, pak v půl čtvrté. K tomu nedošlo a začalo se mluvit o dalších dlouhých hodinách jednání i o možném protažení summitu až do dnešního dne.

Během dopoledne o stavu jednání dobře informovaný unijní činitel novinářům řekl, že ani jedna ze sporných otázek nebyla dosud uzavřena. Hledání kompromisu je podle něj »těžší, než se čekalo« a pozitivní zprávou prý může být, že žádný stát zatím nepřišel s nějakým novým problémem. Britský premiér David Cameron při příchodu k rozhovorům sdělil, že přes určitý pokrok dohoda stále není a jednat se bude dál... Zopakoval svá čtvrteční slova, že přistoupí jen na takovou dohodu, která bude skutečně řešit britské požadavky. Ty se ve vztahu s EU týkají ekonomiky, konkurenceschopnosti, migrace a suverenity.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jirichmelarcik
2016-02-20 17:15
Bitvě se už vyhnout nelze.O co víc ozději, tím více škod.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.