ILUSTRAČNÍ FOTO - albawaba.com
AKTUALIZOVÁNO

Další atentáty na pozice šíitů/alávitů

V Sýrii při několika atentátech zahynulo přes 120 lidí. Ráno při dvojím útoku v centru Homsu podle čerstvé bilance vydané organizací ochránců lidských práv (SOHR) zemřelo nejméně 57 lidí. Při pozdějších čtyřech atentátech spáchaných v Damašku přišlo o život podle syrské státní televize 62 osob. K těmto útokům se přihlásil sunnitský Islámský stát.

Útok v Homsu si vyžádal také několik desítek raněných, mezi nimiž je mnoho lidí ve vážném stavu. Nálože vybuchly v 07.15 SEČ asi minutu po sobě na silniční křižovatce, tlaková vlna poškodila domy a automobily. Televize přinesla záběry z místa. Bylo na nich vidět zasahující hasiče, velké množství skla a střepin, lidi zablokované v poškozených automobilech. Dějištěm byla čtvrť Zahra, obývaná hlavně alávity, tedy členy vládnoucího klanu, k němuž opatří i prezident Bašár Asad.

Z Damašku přišla odpoledne zpráva, že v jižním předměstí Sajjida Zajnab vybuchly čtyři nálože. Dvě bomby vybuchly v automobilech, další dvě zřejmě odpálili sebevražední atentátníci.

Předměstí Sajjida Zajnab bylo v lednu dějištěm atentátu, při němž přišlo o život nejméně 71 lidí včetně 25 příslušníků šíitských milic. K útoku se tehdy také přihlásili islamisté. Většinu Homsu kontroluje syrská vláda, ale město je často dějištěm podobných útoků. Lidé hlásící se k radikálnímu Islámskému státu tam v lednu při atentátu zabili 20 osob.

Mezinárodní společenství usiluje o dohodu o příměří, která by mohla přivést zpět k jednacímu stolu do Ženevy účastníky přerušených mírových rozhovorů. Tzv. opozice v sobotu stanovila své podmínky, za nichž je ochotna na klid zbraní přistoupit. Souhlasí s dvou až třítýdenním obnovitelným příměřím, pokud se k němu připojí všichni, kromě islámských radikálů, kteří se rozhovorů neúčastní. K dalším podmínkám opozice patří ukončení obléhání měst a vesnic, otevření koridorů pro humanitární pomoc a propuštění vězňů.

Také Bašár Asad v sobotu řekl v rozhovoru pro španělský list El País, že na příměří přistoupí, ale jenom za podmínky, že teroristé toho nevyužijí k dalším ziskům a že země, které je podporují, svou podporu zastaví...: »Ostatní státy, zejména Turecko, nesmějí posílat do Sýrie další teroristy, zbraně ani logistickou podporu.«

Ankara, která spolupracuje s IS, nedávno oznámila, že syrskou válku může ukončit jedině vyslání pozemních jednotek, a to v koalici. K vyslání vojáků je připravena také další s IS spřažená země, Saúdská Arábie. K tomu Asad v rozhovoru řekl, že v takovém případě by proti nim syrská armáda postupovala »stejně jako proti teroristům... Bylo by to napadení; budeme hájit naši zem,« zdůraznil hrdý prezident.

Dohoda o příměří?

USA a Rusko se prý rámcově dohodly o podmínkách příměří v Sýrii. V Ammánu to oznámil americký ministr zahraničí John Kerry. Dohodu prý stvrdí »jakmile to bude příhodné« prezidenti Barack Obama a Vladimir Putin. Příměří je podmínkou pro obnovu pozastavených syrských mírových rozhovorů.

Ruské ministerstvo zahraničí podle ČTK existenci dohody nepotvrdilo, sdělilo pouze, že Lavrov s Kerrym hovořil v sobotu i v neděli ráno. »Mír je lepší než další válka. Politické řešení je lepší než marné pokusy o hledání řešení vojenského, jež přinese další uprchlíky, další radikály, další ničení a zřejmě zničení celé Sýrie,« řekl Kerry. Prohlásil ovšem také, že snaha o politické řešení nebude úspěšná, pokud prezident Asad zůstane v čele národa. Tím de facto svá předchozí vzletná slova popřel.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 18 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2016-02-22 19:31
Josef.hb: Měl byste vědět, že zkratka v novinách není záležitost
anonymní, ale že jde o oficiální formu podpisu. Každý redaktor má
jednu i dvě pracovní zkratky. Tato je má. Ve Vašich výtkách zkuste
být prosím konkrétní, abychom chyby ČTK, ze které jsem v tomto
materiálu vycházel, neopakoval. Díky, R. Janouch
josef.hb
2016-02-21 23:14
Zase autor anonym, takže přesné termíny nejsou pro něho
podstatné. Hned v úvodu odvolávka na hadráře z Londýna : „syrská
organizace ochránců lidských práv“ (SOHR). Dále je také
"výstižné" konstatování: „Turecko v konfliktu stojí na
straně umírněné opozice“
hajek.jiri51
2016-02-21 19:53
USA by měly zalézt za Atlantik, Členské státy EÚ by ve vlastním
zájmu měly přestat podporovat islámskou ozbrojenou
"umírněnou" opozici, protože žádná umírněná neexistuje,
NATO by mělo být zrušeno tak jak byla zrušena Varšavská smlouva, a ne
rozeštvávat a podporovat občanské války všude kde je to napadne dnes
především v Sýrii a Ukrajině. RF se bude starat o své vlastní
vnitřní problémy, jak to na rozdíl od vývozců "demokracie"
za posledních 30 let dělala. A bude pokoj, byť to bude strašákovi za
oceánem velice vadit.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.