Živoucí folklór = pevná identita

Stát by měl více podpořit lidovou kulturu, zvláště dnes, kdy se v souvislosti s migrační krizí mluví o krizi identity či o »identitární panice«. Myslí si to krajský zastupitel KSČM Jiří Valenta.

Valenta jako vystudovaný kulturní antropolog dobře vnímá, že Češi si potřebují právě v dnešní době ujasnit, kdo jsou. »Folklór by si určitě zasloužil větší státní podporu, nejen finanční, ale třeba i logistickou. Myslím, že je to podstatné právě v dnešní době, kdy se pod tlakem evropské migrační krize zase mluví o národní identitě či jejím ohrožení,« řekl Haló novinám Valenta, který je přesvědčen, že Plzeňský kraj svou úlohu v této věci plní dobře. »Pro nás prioritou podpora tradiční lidové kultury určitě je,« uvedl Valenta.

Plzeňský kraj je poměrně hodně industrializován, a to tradičně. Ale zejména na jeho okrajích folklórní tradice přežívají. »Náš kraj má některé oblasti, kde tradiční lidová kultura hraje ještě důležitou roli – Chodsko, Klatovsko, Pošumaví. Kraj také podporuje například Chodské slavnosti v Domažlicích. Ale myslím si, že by bylo dobré dostávat folklór třeba i na ulice Plzně. Možná by to mělo i větší dlouhodobější turistický efekt než akce typu Evropské město kultury, kde se platily za půlhodinová show miliony korun,« zamyslel se krajský zastupitel.

Podle Valenty by si stát měl uvědomit, že podpora folklóru není žádnou »balzamovací« operací, konzervování něčeho mrtvého. S folklórem jsou bytostně spjaty určité tradiční hodnoty – láska k vlasti, mateřštině, úcta ke krajině. O ně vlastně jde při podpoře folklóru především. »Mládež sedící u počítačů a sledující YouTube se bude logicky od tradičních hodnot odklánět. Bohužel ani na vesnicích už nejsou mladí často k úctě k lidové kultuře vedeni,« povzdechl si Valenta a dodal, že moudré vládě by to nemělo být lhostejné.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 18 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.