Začala předvolební kampaň...

Pivní populismus Andreje Babiše připomenul, že začal volební rok. Ostatní političtí lídři bohužel nevyužili této příležitosti ke kritice návrhu a jeho autora včetně prostředí, v němž slíbil pivařům (tedy poživačům alkoholu, proti kterému nerozborně bojují) lepší zítřky. Naopak se začali předhánět v předkládání více či méně nereálných a o to líbivějších námětů úspor mléčnými výrobky počínaje, hygienickými potřebami a léky konče. V mnohém již dokonce předstihli známé a nikdy nesplněné sliby expremiérů Paroubka, Špidly, Topolánka i Zemana snížit daně či zvýšit sociální dávky. Sice k tomu nikdy nedošlo, ale například ČSSD Rathovou demagogií bez skrupulí získala šokujících 35 procent »prodejných« voličů. Raketový vzestup hnutí ANO, které »nekecá, ale maká«, varuje před podobným vývojem a následným zklamáním voličů.

Nutno poznamenat, že populismus muže - který chce řídit stát jako firmu a parlamentní demokracie ho otravuje, ubíjí, je pro něj ztrátou času - se stává všeobjímajícím. Kdyby nešlo o závažné otázky budoucnosti nás i nastupující generace, bylo by studium logiky, myšlení a jednání Andreje Babiše vhodným tématem pro dizertaci. Uveďme dva příklady podivného charismatu druhého největšího boháče, bezohledného kapitalisty s lidovým vystupováním, »jednoho z nás«.

Za prvé. Jako ministr financí si nechá pro korunu »koleno vrtat«, zavádí stále nové metody a formy sledování hospodaření, i těch nejchudších, pod heslem racionalizace šetří, kde se dá (kromě vlastního resortu). Na druhé straně je ochoten přijít o velké částky ze zdaněného piva, i když ví, že se to na jeho ceně stejně neprojeví. On byl vstřícný a hodný, jen hospodští zklamali.

Za druhé. Jeho mantrou je, že »všichni kradou« (to znamená, že i ty, milý čtenáři), a on je ten vyvolený, který tomu zabrání. Zatím se mu to nedaří. Při plošném a apriorním přístupu k ekonomickým i politickým nešvarům se nelze divit.

Předvolební kampaň začala zatím jen v prvních nesmělých krůčcích, nicméně již nyní v rovině pomluv, útoků, nereálných slibů, podezírání a osočování. Máme se na co těšit.

Ladislav ŠAFRÁNEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 28 hlasů.

Ladislav ŠAFRÁNEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.