FOTO - lifestyle.com.au
Opálka: Ve většině vyspělých zemí platí, že se v daňové a sociální oblasti přerozděluje.

Návrh pravice by šel proti solidaritě

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová navrhuje, aby ženy s vyššími platy, které jsou na mateřské dovolené, pobíraly zvýšené dávky v mateřství než dosud. Současnou regulaci peněžitého příspěvku považuje za nespravedlivou. Stínový ministr práce a sociálních věcí Miroslav Opálka (KSČM) naopak za nespravedlivé považuje omezení solidarity.

Poslankyně poukazuje na to, že mateřská se nyní pohybuje na úrovni 70 procent platu. Pokud ale žena vydělává více než 28 000 korun měsíčně, stát její příspěvek v mateřství výrazně krátí. To chce svým návrhem odstranit.

»Není to nic nového, je to starý návrh, který má už vousy,« reagoval pro náš list Opálka. »Takové opatření by šlo proti principům solidarity, je to z téhož soudku jako tzv. rovná daň, kterou prosadila rovněž TOP 09,« vysvětlil s tím, že bychom takto vytvářeli novou kategorii, která by měla vyšší plnění u mateřské a v druhé etapě možná i u rodičovské. Běžné je ve většině vyspělých zemí, že se v daňové a sociální oblasti přerozděluje, zdůraznil.

Navrhovaný výpočet by se podle Adamové dotkl více než 20 000 rodin. Dopady této změny odhaduje řádově na stamiliony korun. Upozornila také, že systém nemocenského pojištění, z něhož se mateřská platí, skončil loni přebytkem 3,1 miliardy korun. Přebytek potvrzuje i Opálka, jenž je místopředsedou sociálního výboru Poslanecké sněmovny. »Tento přebytek můžeme využít pro to, že by zaměstnavatelé vypláceli zaměstnancům náhradu v nemoci za první tři dny a o to méně odváděli do nemocenského pojištění,« glosoval návrh topky stínový ministr. Přebytek je nyní součástí příjmů státního rozpočtu, z něhož se mj. vyrovnává i deficit na důchodovém pojištění.

Adamová poukazuje na to, že ženy na vyšších a dobře placených pozicích, na které její návrh míří, jsou vzdělané a pracovité a odvádějí řádně daně. A pro ně je prý stávající systém výpočtu mateřské demotivační při zakládání rodiny, uvedla na tiskové konferenci.

S tím, že je třeba povzbudit vzdělané ženy, aby měly děti, Opálka souhlasí. »Jenže je to také o kariéře, o pohodlnosti, ne vždy o tom, kolik peněz během mateřské žena dostane,« poznamenal.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 15 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.