Reklama

Centrum prospěje integraci malých Vietnamců

V Praze-Libuši bylo slavnostně otevřeno Česko-vietnamské vzdělávací centrum Talent. Bude sloužit rozvoji talentu vietnamských dětí žijících u nás a jako jejich přípravka před vstupem do základní školy. Činnost rozjede již během měsíce a své služby nabídne více než stovce dětí.

Jedná se o soukromé zařízení, jejímiž majitelkami jsou mladé Vietnamky, žijící v České republice, Mary Huyen Do Thu a Ha Le Thi Thu. Pro ně je centrum splněním snu a také, jak uvedly, naplněním odkazu bojovníka za národní osvobození a zakladatele vietnamského státu Ho Či Mina, který kladl důraz na vzdělávání mladé generace. Mary a Ha se sice narodily ve Vietnamu, ale školy, včetně vysokých, mají české. »Je to štěstí, že jsme vyrůstaly ve dvojí kultuře, české a vietnamské. Ovšem současní malí Vietnamci ztrácejí kontakt se svým jazykem a kulturou, nebo naopak nejsou řádně připraveni do české základní školy, protože jejich rodiče se jim kvůli práci nemohou tolik věnovat. Proto jsme založily toto centrum - aby děti přijaly jak kulturu českou, tak vietnamskou,« uvedly před přestřižením pásky.

Školička disponuje velkou hernou, tělocvičnou, dalšími dvěma učebnami, speciální třídou na výtvarnou výchovu a zázemím. Předškolní zařízení typu školky bude pečovat o patnáct dětí ve věku od tří do šesti let. Vietnamští rodiče budou za své potomky platit 13 000 Kč měsíčně, přičemž je mohou přivádět každý den v měsíci (včetně víkendů a svátků) od sedmi do 19 hodin. Bude zajištěna celodenní strava a kroužky. Provozní doba je stanovena právě s ohledem na pracovní povinnosti rodičů. »Naším cílem je hlavně naučit vietnamské děti dobře česky a ukázat jim českou kulturu,« prozradila Haló novinám učitelka Olga Prušaková, která se bude s kolegyní Petrou Kuncovou (a dalšími dvěma pedagožkami) dětem věnovat. Vedle školky budou probíhat jazykové, umělecké a pohybové kroužky až pro sto dětí.

Integrace funguje

Mezi účastníky slavnostního otevření byl předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter, který též svým dílem napomohl tomuto projektu na svět. Věří, že děti, které budou centrum navštěvovat a rozvíjet zde svůj talent, budou přínosem České republice i Vietnamu.

Také starosta MČ Praha-Libuš Jiří Koubek je nadšen. Pro náš list potvrdil, že soužití s vietnamskou komunitou vidí jako bezproblémové, vietnamské děti se plně integrují do naší společnosti. »Do dvou našich školek docházejí také děti cizinců, je to až 30 % dětí v těchto školkách, a to znamená náročnější práci s nimi, využíváme i asistentů. Proto jsme vděčni za každé zařízení, které rozšíří nabídku školkových míst, zvláště když si to vietnamská komunita financuje sama. Vzdělávací centrum Talent vítáme,« řekl naší zpravodajce.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 11 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama