Vojtěch Filip v Otázkách Václava Moravce
Filip: Vadí mně, že se vytahují některé kauzy a jiné se neustále zametají pod koberec.

Závažnější je promlčení privatizačních kauz

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) využil pozvání do diskusního pořadu TV Prima Partie, aby se ohradil, že silný zájem některých médií a politiků o jeho osobu v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo je účelový a má za cíl jeho diskreditaci. Podle místopředsedy sněmovny a předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa se jedná spíše o mediální kauzu, proto nevidí důvod pro svolání mimořádné schůze sněmovny.

»Chci prohlásit, že já Andrej Babiš jsem nikdy nevlastnil a neměl podíl ve Farmě Čapí hnízdo. V den podání žádosti o dotace v roce 2008 žádná z firem Agrofertu nevlastnila farmu. To jsou všechno lži bývalé šéfredaktorky MF Dnes, která je šíří. Chtěl bych říct, že Agrofert se stal strategickým partnerem farmy před přidělením dotace, podepsal s farmou smlouvu o budoucí spolupráci, pronajal farmě pozemky a poskytl ručení na úvěr na financování projektu,« dušoval se Babiš v nedělní Partii a pozval veřejnost, aby se do areálu farmy u Olbramovic ve Středočeském kraji sama přišla podívat. Nejedná se prý v žádném případě o jeho luxusní sídlo.

Babiš poznamenal, že dotace byla udělena v době, kdy hejtmanem Středočeského kraje byl Petr Bendl z ODS a následné kontroly prováděl krajský úřad za vedení sociálnědemokratických hejtmanů. I mimořádný audit v roce 2013 nařídil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Nechápe tedy, o čem má být mimořádná sněmovní schůze. On i jeho rodina jsou prý mediálně pronásledováni, neboť »Babiš vadí« a je »chybou systému«. V té souvislosti se pozastavil nad tím, že některá média mají možnost čerpat z živého policejního spisu. Jméno vlastníka Čapího hnízda z doby, kdy žádalo o evropské dotace, vicepremiér zná, ale neprozradí. Uvedl, že s orgány činnými v trestním řízení bude spolupracovat.

»Pokud je to takhle rozjeté, tak je jistě potřeba to vyšetřovat, aby lidé měli pocit, že se tady nelže. A že se lže hodně, to je pravda,« reagoval v diskusi Filip, který odmítá vynášet předběžné soudy. Konstatoval jako někdejší předseda kontrolního výboru sněmovny, že se kontrolami dotačních titulů výbor zabýval a výsledkem bylo, že byla nastavena pravidla, kdy může ministr financí odpouštět pokuty a penále. Do té doby »to Miroslav Kalousek dělal, jak chtěl«. (Farma Čapí hnízdo dostala na základě chyby při čerpání pokutu, velká část z ní byla prominuta.) V tuto chvíli předseda ÚV KSČM nevidí důvod pro svolání mimořádného jednání poslanců a poslankyň, kauzu vidí jako mediální než ekonomicky vážnou, obnovení vyšetřování v této věci je dle něho spíše účelové.

Skutečný problém: oligarchizace

Filip vyjádřil obavy z celkové oligarchizace české společnosti. Babiš je největším zaměstnavatelem, jeho firmy platí velké daně, ale také jsou úspěšné v přijetí evropských i státních dotací – »to je vaše komunikace vůči veřejnosti«, řekl šéfovi hnutí ANO. A připomněl mnohem závažnější problémy, než je Čapí hnízdo: hrozící promlčení dalších privatizačních kauz z roku 1996 a následujících let, které jsou dle něho velmi intenzivní. »Chci vědět, co se dělo v privatizačních podvodech,« řekl důrazně. Reakce ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) na Filipův požadavek, zformulovaný před časem ve sněmovně, je pro něho nepřijatelná. Ministrovu reakci vnímá jako urážku, neboť Pelikán Filipovi odpověděl, že »s tím nic dělat nebude«, i když mu místopředseda sněmovny předložil konkrétní kauzu, jež by se mohla ještě otevřít. »Mně vadí, že se vytahují některé kauzy a jiné se neustále zametají pod koberec… Musí platit padni komu padni,« uvedl Vojtěch Filip.

Na pořadu dne jsou dle něho jiné závažné body jako zákon o obecném referendu (návrh z dílny klubu KSČM považuje Filip za lepší než vládní návrh), zákon o majetkových přiznáních, o exekucích, žádoucí by měla být změna daňových zákonů směrem k daňové progresi aj.

K prošetření podvodů, které provázely privatizaci v devadesátých letech, může napomoci i nový registr účtů u bankovních ústavů, s čímž přichází ministerstvo financí. KSČM tuto normu podporuje, ale bude požadovat dostatečné zabezpečení před zneužitím.

S »přešlapy« privatizace souvisí i tristní stav OKD a napjatá sociální situace horníků na Karvinsku, které byly též tématem diskuse v Partii. Babiš je pro předčasné důchody horníků z OKD, měli by je však zaplatit majitelé dolů. »O horníky se postaráme, pokud dojde k propouštění, ale na tahu jsou majitelé a věřitelé,« zmínil v pořadu. Podle Filipa v řešení situace horníků vláda postupuje »trochu pomalu«. »Privatizace je provázena politickou katastrofou, rozhodnutí hraničí s tím, že se nesprávně hospodařilo se státním majetkem - ať už jde o byty či pravidla firmy OKD. V OKD došlo k tomu, že se privatizovaly zisky a náklady se mají zestátnit. A má to platit daňový poplatník. S tím nesouhlasím!« prohlásil důrazně.

Základní je, co prospívá ČR

Diskuse se také dotkla konfliktů v rámci koalice z poslední doby. Je toho dle Babiše více, KDU-ČSL někdy hlasuje proti koalici apod., třenice však přisuzuje blížícím se krajským volbám. »Koalice funguje a je úspěšná,« je přesto přesvědčen. Filip vnitrokoaliční sváry čte tak, že po volbách by někteří ze současných koaličních partnerů šli s jinými subjekty. Hlavní kritérium práce vládní koalice vidí v tom, zdali to prospívá zemi. Věří také, že tradiční politické strany budou v příštích sněmovních volbách úspěšnější než ty, které vznikají účelově.

Rozvoji české ekonomiky by mohla prospět i účast ČR na EXPO 2017 v kazašské Astaně, které bude mít jako nosné téma energetiku. Podle předsedy komunistů bychom se měli jako republika účastnit, naše neúčast by byla chybou.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 100 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


strosova.pavlina
2016-03-15 18:58
Dějiny jak známo přepisují těm minulým současní vítězové a
budoucí to přepíší zase podle svého ... tady se má dnešní
"elita" na co těšit ...samet vystřídá hrubá pytlovina ... a
že bude co vyšetřovat je jasné už protože existuje takový zákon -
totiž o vlastizradě a poškozování zájmů lidu . Dnes 15.března je
smutné 77dmé výročí okupace a připomenula jsem si naše minulé
říšské protektory a jak skončili .
fronda
2016-03-15 00:08
Filip je příliš deformován svou profesí. Přitom západní režimy se
na právo vůbec neohlížejí, když se jim to hodí. Jestliže se to
obrátí, bude možné vyšetřit privatizaci kdykoliv.
hajek.jiri51
2016-03-14 10:32
Čapí hnízdo sem, čapí hnízdo tam. Celý ten cirkus je v podstatě
zabíjením několika much najednou. Jednak to odpoutáví pozornost od
jiných, daleko významnějších a "namočenějších" , a to
případů i osob, a jednak to slouží k likvidaci politického
protivníka, prostě nic než politický Augiášův chlév. Bylo by dobré
si více všímat těch, kteří nejvíc řvou. V ČT "Hnízdo"
dokonce překrylo i uprchlickou krizi.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.