FOTO - Pixabay

Podivuhodná móda tetování a piercingu

Timothée má čelisti pevně sevřené a zatíná pěsti, když mu jehla proniká do pokožky od lokte až po rameno, ale neskrývá nadšení nad svým andělem. Podobně jako mnoho jiných podlehl módě tetování a piercingu. Tento blondýn, který právě oslavil osmnáctiny, se nechává tetovat už posedmé. V 16 letech si nejprve nechal vytetovat křestní jména svých rodičů do ruky a pak následovalo dalších šest tetování a navíc piercing do nosu a do ucha.

Timothée už má na sobě tetování za 2500 eur (67 500 Kč) a nehodlá tím skončit. »Příště si dám vytetovat nápis podél páteře,« plánuje. Je přesvědčen, že všech těch nápisů na svém těle nebude nikdy litovat...

Až každý pátý!

Poslední průzkum ve Francii, který podle ČTK provedl v roce 2010 institut Ifop, ukázal, že tetování má 10 % Francouzů. Čím jsou mladší, tím je toto procento vyšší: tetováno je například 22 % mladých lidí ve věku 18-24 let, zatímco u lidí starších 35 let to jsou jen dvě procenta.

Marina si nechává dělat piercing nejméně jednou do roka. Ve 13 letech kruh do nosu, pak do každého koutku úst, do ušních lalůčků, do horního víčka, do jazyka a tetování na ruku.

Mezi poprsí, na spáncích... Sedmnáctiletá Clémentine neotálela. Od 12 let přemlouvala rodiče, aby jí dovolili nechat si udělat piercing do nosu. To rodiče nedovolili, ale souhlasili s piercingem do spánku, když jí bylo sotva 14 let.

Clémentine si sama udělala piercing do ucha a do nosu. Po letech hádek, když dívka udělala maturitu, to rodiče vzdali. »Je to způsob, jak vyjádřit, že jde o moje tělo a že si s ním mohu dělat, co chci. Nelíbí se mi, že by mi v tom někdo bránil,« vysvětluje zvláštní představu vyjadřování (a využívání) svobody Clémentine.

Přivlastnit si tělo

»U adolescentů je to jakýsi pokus přivlastnit si své tělo,« říká sociolog David Le Breton. »Podepsat se na svém těle, říci 'moje tělo je jen moje', značí jakýsi způsob osvobození, způsob, jak vstoupit do vlastního života,« citovala jej agentura AFP.

Dospívající jsou vytrvalí, ale zákon platící ve Francii je naštěstí jasný: pokud jde o piercing nebo tetování, je tato praxe u nezletilců zakázaná s výjimkou písemného souhlasu rodičů nebo zákonného zástupce. Ten, kdo tetuje, navíc často vyžaduje při tomto úkonu přítomnost jednoho rodiče.

V USA, kde má podle studie z roku 2012 tetování každý pátý Američan, na federální úrovni praxi tetování a piercingu žádný zákon neupravuje, ale většina států rovněž povoluje tetování nezletilců jen za souhlasu rodičů.

Podle údajů publikace Tattooed Skin and Health z loňského roku vydané u příležitosti druhého evropského kongresu o tetování je v Evropě tetováno 100 milionů lidí, tedy 10-20 % dospělého obyvatelstva.

Dospívající mládež si tedy musí získat souhlas dospělých. Aby se tomu vyhnuli, uchylují se četní mladí lidé k pokoutnímu tetování, kde není vyžadován souhlas rodičů.

Estetický výraz?

Charlotte si v 15 letech nechala udělat piercing do ucha, v 16 do spánků a nyní se rozhodla nechat si udělat piercing procházející od brady po rty. »Moje tělo mi nevyhovovalo, proto je vylepšuji, aby se mi líbilo. Je to náročné, trvá to léta a je to drahé,« vysvětluje tato studentka. Podle Clémentine nejde o žádný symbol odporu, ale jen o estetický výraz.

Samozřejmě tu hraje roli móda, říká David Le Breton. »Každá mladá generace má sklon řídit se vzory, napodobovat celebrity, herce, zpěváky, fotbalisty,« konstatuje... Jen si tahle omladina 21. století neuvědomuje, že a) nemá obvykle tolik peněz jako ony celebrity a b) že tímto způsobem rozhodně svět nespasí!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 22 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.