Vedení Poslanecké sněmovny při jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem o prohloubení spolupráce mezi zeměmi. Nechyběl na něm ani místopředseda PS PČR a předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. FOTO – Miloš SKÁCEL

Čína u nás jen letos investuje 95 miliard

Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching podepsali na Pražském hradě smlouvu o strategické spolupráci mezi Českou republikou a Čínou. Čína zde investuje téměř sto miliard.

Čínský prezident zavítal na Pražský hrad, kde byl uvítán vypálením 21 dělostřeleckých salv. Kromě zmíněné smlouvy se zde podepisovala i memoranda mezi představiteli obou států. Ministři české vlády zde se svými čínskými protějšky podepsali memoranda o porozumění v oblasti průmyslu, dopravy, zdravotnictví nebo školství. Další partnerské dohody uzavřeli primátoři hlavních měst obou zemí a zástupci České národní banky a Čínské komise pro regulaci bankovního sektoru (CBRC).

Po podpisu smlouvy o strategické spolupráci následovalo uzavření dalších deseti memorand nebo partnerských smluv. U stolu se postupně vystřídali ministři zahraničí, průmyslu, zdravotnictví, školství, dopravy a místního rozvoje. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) a předseda Národní komise pro rozvoj a reformu Číny Sü Šao-š uzavřeli memorandum o porozumění ohledně společné formulace návrhu plánu bilaterální spolupráce mezi vládami.

Další memoranda a dohody se týkají například průmyslových zón, vědeckotechnické spolupráce, spolupráce v oblasti zdravotnictví a investic do infrastruktury cestovního ruchu nebo civilního letectví.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) za hlavní město podepsala dohodu o navázání vztahu sesterských měst s primátorem Pekingu.

Guvernér České národní banky Miroslav Singer s šéfem Čínské komise pro regulaci bankovního sektoru (CBRC) podepsali prohlášení o spolupráci v oblasti krizového managementu. To podle Singerova vyjádření rozšiřuje memorandum o porozumění uzavřené v roce 2010. Širší spolupráce se bude například týkat výměny informací a dohledu nad finanční skupinou PPF, která vlastní skupinu Home Credit. Ta působí v Číně od roku 2007 na trhu spotřebitelských půjček. PPF a Home Credit dozoruje ČNB.

ČR vstupní branou

Celkově by čínské investice v České republice měly jen v letošním roce podle Zemana dosáhnout 95 miliard korun. Automobilka Škoda pak v Číně během pěti let investuje 60 miliard korun. »Jestliže jsem odhadoval, že objem čínských investic v tomto roce bude 45 miliard korun, hluboce jsem se zmýlil, je to jenom na tento rok 95 miliard korun,« uvedl Zeman, který je rád, že investice směřují i opačným směrem. Vedle automobilky Škoda zmínil také investice českého leteckého průmyslu. Konkrétní obchodní smlouvy se budou podepisovat dnes na Žofíně.

Ve svém prohlášení český prezident vedle »skvělých obchodních vztahů« vyzdvihl také osobní přátelství, které ho pojí s čínským prezidentem. Tomu se v nadsázce omluvil za to, že nemá Bílý dům nebo funkční zlatý kočár, kterým by ho svezl Prahou. Narážel tak na návštěvy Si Ťin-pchinga ve Spojených státech a Británii.

»Závěrem bych popřál, aby slovy našeho premiéra Bohuslava Sobotky se Česká republika stala vstupní branou pro Čínskou lidovou republiku do Evropské unie, a sám bych dodal, aby byla klidným přístavem, do kterého se budou vracet po nejrůznějších bouřích čínské lodi, aby tam nalezly přátelské přijetí,« poznamenal také Zeman.

Pražská policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta řešila několik slovních potyček a strkanic mezi jeho příznivci a odpůrci. Při největší z nich se do sebe pustilo několik desítek lidí poblíž Chotkových sadů, zadržen ale nikdo nebyl. Dva cizinci  skončili na služebně po sporu na Hlávkově mostě.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 25 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kafrmi
2016-03-30 12:13
Já bych byl radši, kdyby jsme investovali sami, ale z čeho, když je
vše rozkradeno, že?
martin.harfa
2016-03-30 10:53
Čínské investice v řádu 100 miliard korun jsou svým způsobem
úsměvné, jedná se o necelý čtvrtletní rozpočet kapitoly
Ministerstva práce a sociálních věcí. Pikantností, kterou milovníci
"rudé" Číny těžko skousnou, je skutečnost, že většina
stávajících u nás působících čínských podnikatelských subjektů
toho nemá s Pekingem, mnoho společného, sídlí a působí na ostrově,
který ve starších atlasech najdeme pod názvem Formosa...
kerapa
2016-03-30 10:11
A teď si nás koupí všechny...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.