Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Sýrie byla »velmi žitelným státem«. A dnes?

Jako volné pokračování odborného semináře o současné situaci ve válkou zmítané Sýrii připravil Institut slovanských strategických studií další setkání odborníků a jejich posluchačů nazvané Mýty o Sýrii II. Konalo se v prostorách Poslanecké sněmovny.

Je mnoho zájmů, které vyvolaly a živí současný válečný stav v Sýrii. Tento multietnický a multinárodnostní stát na Blízkém východě má strategickou pozici a je průsečíkem zájmů Saúdské Arábie, Íránu, Turecka, Izraele a dalších zemí, včetně velmocí. USA podporují »barevné revoluce« a tímto způsobem udržují s nimi spřízněné režimy, »oficiální verze zásahů USA je demokratizace, ale ve světle toho, co Američané způsobili v Iráku, je to iluze,« uvedl politolog docent Vladimír Prorok a opět odkázal na knihu amerického politologa a poradce Zbigniewa Brzezinského Velká šachovnice, v níž jsou hegemonistické tendence USA jasně popsány. Američané podle Proroka mají zájem na vzniku chaosu; například aby se kvůli neklidu přerušily dodávky ropy ze Středního východu a zájem by se tak musel obrátit na americké zdroje. Rusko označil Prorok za stabilizující faktor v regionu.

Svou původní vlast nešetřil ani americký novinář Erik Best, který již čtvrtstoletí žije u nás. »Kolik válek vede vlastně prezident Obama?« zamyslel se a vzápětí si odpověděl: šest, resp. sedm, tedy více než George W. Bush. Česká republika je účastna válek v Iráku a také v Afghánistánu (tam již 14 let), což je »nejdelší české válečné angažmá od konce třicetileté války,« sdělil překvapující informaci.

Obama »mírotvorce« vede stále války

Best vysvětlil podstatu národní bezpečnostní strategie USA, tzv. Bushovu doktrínu »války proti terorismu«, kdy si Spojené státy osobují právo napadnout jakýkoli »otrocký stát« v zájmu toho, aby nikdo nemohl ohrozit jejich hegemonii. I Sýrie zapadá, podle této doktríny, do vzorce »otrocké země«. »Prezident Obama, nositel Nobelovy ceny míru, bude prvním prezidentem USA, který po osm let svého funkčního období vedl války!« uvedl.

Na velkou složitost a nepřehlednost syrské situace poukázal ředitel Zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček. Varoval před černobílým viděním. Počet různých ozbrojených uskupení bojujících v Sýrii dosáhl podle něho neuvěřitelného počtu, jejich seznam vydá na brožurku o 35 stranách! Trvalo rok, než jsme se dohodli, že existuje více opozic, glosoval.

Všichni si v Sýrii řeší vlastní sféry vlivu, v tomto smyslu 21. století sféry vlivu zachovává. Státy nemají přátele, nýbrž zájmy, poznamenal Kmoníček a dodal, že lidský osud jednoho každého z nás je ovlivněn tím, kde jsme se narodili a jaké jsou v místě geopolitické zájmy. S tímto souhlasí, byť je to skutečnost zneklidňující, i Leo Luzar (KSČM), poslanec, člen sněmovního zahraničního výboru, který se odborného semináře účastnil a ocenil Kmoníčkovy znalosti. »Jednání o Sýrii, která velmi živě a informovaně vylíčil pan Kmoníček, pokračují. Výsledek však, žel, není závislý na vůli syrského lidu, ale na zájmech mocností,« sdělil našemu listu.

Rozbita úspěšná země

Hynek Kmoníček odpověděl také na otázku Haló novin, jak my Češi máme vnímat tristní skutečnost, že bývalé Československo pomáhalo rozvíjet Sýrii svými investicemi a země byla i díky čs. pomoci v regionu jednou z nejrozvinutějších s dobrým sociálním programem pro lidi, byla zemí sekulární - a dnes? Zkáza a zmar… »Právě proto, že jsme byli kdysi silně angažováni v Sýrii, udržujeme zde nadále stálé vazby, diplomatické i jiné, a děláme mnohem více,« vysvětlil Kmoníček. Ano, Sýrie byla »velmi žitelným státem Blízkého východu«, souhlasil s názorem naší zpravodajky.

Za zájem o Sýrii ze strany České republiky a české veřejnosti a za snahu poznat pravdu poděkovala první tajemnice Velvyslanectví Syrské arabské republiky v ČR Manal Ain Melk. Ocenila český postoj, jenž považuje za objektivní, a vysvětlila stanovisko syrských obyvatel – ti cítí, že bojují proti terorismu »za všechny«. »Sýrie bude se svými spojenci bojovat až do vítězství.«

O Sýrii se sice jedná, ale stále tam umírají lidí. Válkou byla rozbita úspěšná multikulturní země, komentoval vojenský analytik Martin Koller. Nebýt Ruska, tak by se Asadův režim zhroutil a na celém jeho území by již nyní vládl tzv. Islámský stát s podporou Saúdské Arábie, uvedl. IS je tam na ústupu. Domnívá se, že problém nastal tím, když USA vpadly do Afghánistánu. Koller, který je velmi kritický vůči extremistickým formám islámu a obecně proti islámské expanzi, ilustroval, jak se například pod vlivem islámu (v režii tureckého prezidenta Erdogana) mění Turecko, kdysi zakladatelem státu Mustafou Kemalem Atatürkem koncipované jako sekulární stát…

Seminář Mýty o Sýrii II. se konal pod záštitou poslanců Tomia Okamury, Jaroslava Holíka a Radima Fialy (všichni Svoboda a přímá demokracie).

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 69 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama