FOTO - Pixabay

Šance pro ženy bez dělohy

Ženám, které se narodily bez dělohy či o ni kvůli nemoci přišly, může pomoci transplantace tohoto orgánu. Dá jim šanci mít vlastní dítě. V Česku by mohlo být v budoucnu 2000 až 4000 pacientek.

Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a motolské nemocnice chystají jako první na světě studii, která má srovnat možnosti transplantace dělohy od živých a zemřelých dárkyň.

Dosud pacientky dostaly orgán hlavně od živých dárkyň, na světě se uskutečnilo jen třináct zákroků. Česko je šestou zemí, kde lékaři transplantaci udělali.

Poprvé ji provedli 30. dubna 2016. Čeští lékaři transplantovali dělohu třicetileté Janě, dárkyní byla její třiapadesátiletá matka Marta. Operace trvala asi šestnáct hodin, obě ženy se cítí velmi dobře. Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík o provedené operaci před novináři mluvil jako »o první vlaštovce, která dělá jaro«.

Experti už mají připravenu studii, v níž chtějí provést dvacet zákroků. Polovina pacientek by měla dostat orgán od živé dárkyně, polovina od zemřelé. »Bude to druhá studie na světě a první, která porovná transplantace od živých a mrtvých dárkyň. Jak známe své lékaře, věřím, že laťku (první studie) přeskočí,« uvedl šéf IKEM Aleš Herman.

První studii provedli lékaři ve Švédsku v letech 2012 a 2013. Transplantovali dělohu od živých dárkyň celkem devíti ženám. Dosud se narodilo pět dětí, dvě pacientky zvažují nyní druhého potomka.

Příprava na český projekt trvala čtyři roky. Čeští lékaři spolupracovali se švédskými experty. Jejich práci nechtějí opakovat, ale posunout dál. Oslovili sto pacientek. Z nich postupně vybrali dvě desítky, které by se do studie mohly zapojit. Musejí ale splňovat zdravotní i jiná kritéria. U první desítky se dokončují testy.

»U řady pacientek jsme velmi blízko. Nelze vyloučit, že další (transplantace) bude za týden, měsíc, čtvrt roku,« řekl ČTK přednosta kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Podle něj se ženy, které už mají žijící dárkyni, chystají na operaci. Ostatní pacientky se zařazují na čekací listinu. Transplantace by mohly skončit do dvou či tří let, řekl Froněk. Celá studie ale podle něj může trvat i deset let, dokud se nenarodí ženám po transplantaci děti.

Zákrok je zatím experiment. Studie má také nastavit postup. »Je možné, že některé kroky budeme moci vynechat a některé přibudou. Sledujeme detailně finance, aby i jedna z odpovědí byla, kolik takový výkon stojí, a tím pádem zda je i z pohledu finančního reprodukovatelný,« dodal Froněk. Cenu nynějšího zákroku ale neupřesnil.

První transplantace dělohy na světě se odehrála v roce 2000 v Saúdské Arábii. Byl to jednorázový zákrok. O rok později si ho vyzkoušeli lékaři v Turecku. Letos ho provedli také experti v USA.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jiri.suchanek
2016-05-24 22:21
Mám spíše dojem, že tento způsob léčby jen oddaluje konečné
řešení, které bude mít podobu civilizace naprosto závislé na
vlastních technologiích, bez kterých prostě a jednoduše vymře. Ženy
bez děloh chtějí mít dítě za každou cenu, zatímco ženy s dělohami
chodí hromadně na potraty. Tohle už není služba zdravotnictví, ale
služba lidskému egoismu. Z výroby takovýchto Frankensteinů si nic
dobrého neslibuji.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.